Reklama

Służby Mundurowe

O bezpieczeństwie granic zewnętrznych UE - Joachim Brudziński spotkał się z dyrektorem Agencji Frontex

<p><g class="gr_ gr_3 gr-alert gr_spell gr_inline_cards gr_run_anim ContextualSpelling ins-del multiReplace" id="3" data-gr-id="3">Fot</g>. MSWiA</p>
<p><g class="gr_ gr_3 gr-alert gr_spell gr_inline_cards gr_run_anim ContextualSpelling ins-del multiReplace" id="3" data-gr-id="3">Fot</g>. MSWiA</p>

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński gościł Fabrica Leggeriego, dyrektora wykonawczego Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex). Dyskutowano zarówno o współpracy w przypadku zapewnienia bezpieczeństwa granic zewnętrznych UE, jak i funkcjonowania siedziby Agencji w Warszawie.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało na swojej stronie internetowej, że do rozmowy doszło w siedzibie MSWiA. "Podczas spotkania omówiono najważniejsze sprawy dotyczące roli i działalności Agencji Frontex, w tym temat współpracy z Polską, w kontekście wyzwań na granicach zewnętrznych UE" - podkreślono.

Dodano, że podczas spotkania poruszone zostały również kwestie wynikające z podpisanej 9 marca 2017 r. umowy regulującej funkcjonowanie siedziby Agencji w Warszawie. Na mocy umowy Polska przekazała trzyhektarową nieruchomość w Warszawie, na której Frontex wybuduje swoją siedzibę. Umowa reguluje także kwestie związane m.in. ze statusem prawnym agencji i jej pracowników. Przewiduje też powstanie europejskiej szkoły dla dzieci pracowników agencji.

Frontex powstał w 2004 r. a od października 2016 r. Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej(Frontex) działa w obecnej postaci. Do głównych zadań agencji należą: monitorowanie przepływów migracyjnych i przeprowadzanie analizy ryzyka, monitorowanie zarządzania granicami zewnętrznymi UE, zapewnianie państwom członkowskim pomocy operacyjnej i technicznej, wspieranie operacji poszukiwawczych i ratowniczych, wspieranie - wraz z innymi agencjami UE - krajowych organów straży przybrzeżnej. Jednym z zadań agencji jest nadzorowanie i organizowanie przymusowych powrotów z państw członkowskich.

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze