Reklama

Służby Mundurowe

Nowoczesne szkolenie strzeleckie okiem policyjnego instruktora

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. policja.pl

Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa pozycja dotycząca szkolenia strzeleckiego autorstwa Marka Mroszczyka znanego i cenionego autora wielu książek i podręczników o tematyce wojskowej a także instruktora strzelań policyjnych w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Najnowsza książka Marka Mroszczyka  Nowoczesne szkolenie strzeleckie. Podręcznik metodyczny szkolenia strzeleckiego na małych dystansach CQB i MOUT  jest długo oczekiwaną przez środowisko strzeleckie pozycją. Jednocześnie to debiut tego autora w Wydawnictwie Defence24.

Marek Mroszczyk - to znany i ceniony autor i współautor wielu książek oraz podręczników poświęconych m.in. zagadnieniom szkolenia pododdziałów lekkiej piechoty. W ruchu strzeleckim od 1994 r., w latach 2002-2010 szef szkolenia Północnego Okręgu Strzeleckiego Związku Strzeleckiego "Strzelec" OSW, następnie w komendzie Stowarzyszenia Jednostek Strzeleckich „Strzelec". Jest wiceprezesem i członkiem założycielem Ruchu na Rzecz Obrony Terytorialnej ObronaNarodowa.pl, instruktorem projektu szkoleniowego "Grupa Szybkiego Reagowania" (GSR). Od 2012 r. pełni służbę w Wydziale Szkolenia Strzeleckiego Zakładu Interwencji Policyjnych w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie (instruktor strzelań policyjnych). Jest również instruktorem strzelectwa sportowego oraz sportu i rekreacji (specjalizacje: survival, wspinaczka skałkowa, ju-jitsu). Trenuje sztuki walki od 1984 r., ma czarny pas w karate i kenpo.

Ambicją autora podręcznika Nowoczesne szkolenie strzeleckie jest pokazanie procesu szkolenia w skali niemalże masowej - bo grupy szkoleniowej liczącej ok. 20 strzelających. Ta książka, pierwsza z cyklu podręczników taktycznych, nie zawiera przypisów, co wynika z faktu opierania się na własnych doświadczeniach autora.

Książka opisuje etap wcześniejszy: przygotowanie strzelca od podstaw poprzez zapoznanie ze zbiorem technik i elementów, z których taktyka dopiero zostanie stworzona. To czysty fundament, na którym będziemy krok po kroku budować rozwiązania taktyczne z pełnym ich zrozumieniem. Ponadto znajdziemy tu ćwiczenia wraz ze zdjęciami i opisami. Wszystko to okraszone barwnymi anegdotami i przykładami, dzięki czemu lektura jest lekka i przyjemna. Powinna być to pozycja numer jeden dla wszystkich, którzy myślą o czarnej taktyce i chcą być świadomymi uczestnikami walki.
MICHAŁ „SŁOIK” DUDZIK PWS, CZOŁOWY STRZELEC DŁUGODYSTANSOWY, ZAŁOŻYCIEL EKSPERYMENTALNEJ DRUŻYNY SNAJPERSKIEJ

Sugerowany w podręczniku sposób nauczania i narzędzia niezbędne do przeprowadzenia procesu szkolenia są autorskie, podobnie jak proponowane strzelania wspomagające - nabywanie kolejnych umiejętności.

Większość opisów traktuje o pistolecie, jednak zarówno ćwiczenia, jak i uwagi techniczne czy metodyczne mają zastosowanie przy strzelaniach z broni długiej. Ćwiczenia czy strzelania wynikające z programu szkolenia podstawowego przewidziane do strzelania z pistoletu da się bowiem przeprowadzić przy wykorzystaniu broni długiej. Tam, gdzie występują różnice, broń długą omówiono osobno.

Wśród zagadnien poruszonych w podręczniku znalazy się m.in.:

 • elementy celnego strzelania, czyli postawa, chwyt broni, zgrywanie przyrządów celowniczych, praca na spuście itp.;
 • strzelanie przygotowawcze i statyczne;
 • strzelanie szybkie;
 • magazynkologia w przypadku broni długiej, w tym przenoszenie, przekładanie do najszybszych ładownic, przenoszenie zapasu amunicji, doadowywanie magazynków w marszu;
 • wymiana magazynka;
 • strzelanie w ruchu;
 • nauczanie walki ogniowej z wykorzystaniem osłon, w ruchu oraz po wysiłku fizycznym;
 • nauczanie walki ogniowej w zespołach dwuosobowych w pomieszczeniach;
 • prowadzenie ognia w drzwiach.
Niniejsza publikacja jest niezwykle ciekawą pozycją na naszym strzeleckim rynku wydawniczym. Książka w swej treści jest adresowana do funkcjonariuszy i żołnierzy chcących poszerzyć wiedzę oraz zakres umiejętności w posługiwaniu się bronią krótką i długą. Z uwagi na duże zainteresowanie tą tematyką w środowisku strzeleckim myślę, że znajdzie również wielu czytelników na rynku cywilnym. Wartość merytoryczną tej publikacji stanowią ogromne doświadczenie autora jako instruktora szkoły policji, a także praktyka wojska i różnych środowisk strzeleckich. Książka zawiera informacje w zakresie posługiwania się bronią krótką w aspekcie działania służb mundurowych oraz posługiwania się bronią długą (bliżej specyfiki działań militarnych).
MAD LEAF (CLOSERANGEFIGHTING.PL), BYŁY OPERATOR JEDNOSTKI ANTYTERRORYSTYCZNEJ, INSTRUKTOR STRZELECTWA

Książka Nowoczesne szkolenie strzeleckie jest wartościową pozycją niezwykle przydatną w szkoleniu zarówno dla zaawansowanych amatorów, jak również dla członków organizacji proobronnych, żołnierzy WOT, a także dla żołnierzy zawodowych czy też fukcjonariuszy służb.

Pozycja do nabycia w Sklep.Defence24.pl

Reklama

Komentarze

  Reklama