Reklama

Służby Mundurowe

Nowe stawki za służbę na "wolnym powietrzu". Rozporządzenia opublikowane

Fot. Warmińsko-Mazurska Policja
Fot. Warmińsko-Mazurska Policja

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, zgodnie z zapowiedziami szefa resortu, zmieniło stawki norm wyżywienia dla funkcjonariuszy jakie przysługują im za służbę w zimowych miesiącach na „wolnym powietrzu”. Specjalne rozporządzenia, dotyczące mundurowych ze wszystkich formacji podległych MSWiA, tuż przed nowym rokiem zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw.

W połowie grudnia, MSWiA przygotowało rozporządzenia wprowadzające zmiany w zasadach otrzymywania przez mundurowych równoważnika pieniężnego w zamian za wyżywienie oraz wysokości tego równoważnika. Jak podkreślali policjanci, wprowadzenie nowych uregulowań było konieczne już od lat, bo stawki jakie określono w obowiązujących jeszcze do niedawna dokumentach, były nierealne. Podobnego zdania był szef MSWiA. Mariusz Kamiński, który podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, rozwiązanie tego "problemu" przedstawił jako jeden z priorytetów resortu. "Norma wyżywienia dla funkcjonariusza (policji - przyp. red.) wynosi 2,71 zł. Jest to zupełnie oderwane od rzeczywistości, jest to udawanie, że jakiś problem się rozwiązuje" – mówił Kamiński. Zgodnie z przepisami, policjantowi pełniącemu służbę "na wolnym powietrzu", przez co najmniej 4 godziny dziennie, w okresie od 1 listopada do 31 marca, przysługuje wyżywienie lub równoważnik pieniężny. Mundurowi pełniący służbę "na ulicy", do tej pory otrzymywali, jak informował InfoSecurity24.pl, 2 złote 71 groszy. Teraz kwota ta wzrosła do 12 złotych.

Jak się okazuje, projekty nowych regulacji, zgodnie z zapewnieniami ministra, dość szybko przekute zostały w konkretnie obowiązujące akty prawne. Tuż przed nowym rokiem, w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia. Co więcej, MSWiA oprócz rozporządzeń dla policjantów, przygotowało też zmiany dla strażników granicznych oraz funkcjonariuszy SOP i PSP. 

O sprawie równoważników za wyżywienie związane z służbą na "wolnym powietrzu" zrobiło się głośno na początku listopada za sprawą pisma, jakie trafiło do policjantów z mazowieckiego garnizonu policji, w sprawie przysługuje wyżywienia lub równoważnika pieniężnego, jaki przysługuje policjantowi pełniącemu służbę "na wolnym powietrzu", przez co najmniej 4 godziny dziennie, w okresie od 1 listopada do 31 marca. Jak tłumaczyła wtedy podinsp. Katarzyna Kucharska, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji zs. w Radomiu, kwestie otrzymywania przez policjantów wyżywienia oraz ich norm reguluje rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 12 września 2002 r. w sprawie przypadków otrzymywania przez policjanta wyżywienia oraz norm tego wyżywienia, a dokładniej par. 9 pkt 2 dot. policjantów pełniących w okresie zimowym służbę na wolnym powietrzu co najmniej przez 4 godziny dziennie.

Wszystkie rozporządzenia, a dotyczą one zarówno Policji jak i SOP, SG oraz PSP, w zastępstwie ministra spraw wewnętrznych i administracji, podpisał wiceszef resortu Maciej Wąsik. Z przewidywań resortu wynika, że wprowadzenie zmian może kosztować ok. 20 mln złotych.

MR/DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze