Reklama

Służby Mundurowe

Nielegalne papierosy za kurtyną podróżnych walizek [WIDEO]

Fot. CBŚP
Fot. CBŚP

Policjanci CBŚP i funkcjonariusze pomorskiej KAS udaremnili przemyt ponad 9 mln szt. papierosów – poinformowała rzecznik prasowa komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji nadkom. Iwona Jurkiewicz. Nielegalny towar ukryty był w kontenerze, który przypłynął do Polski z Chin.

Jak informuje CBŚP, sprawdzenie kontenera, który przypłynął na statku z Azji, to efekt wymiany informacji pomiędzy pomorską KAS i CBŚP z Gdańska. Potwierdzeniem ustaleń był obraz kontenera zarejestrowany przez skaner. Podejrzany ładunek przypłynął do Portu w Gdańsku z Chin i trafić miał do jednej z polskich firm. Według dokumentacji kontener powinien zawierać walizki i faktycznie kilkadziesiąt sztuk znajdowało się w nim. 

Podczas dokładnego sprawdzenia kontenera okazało się, że oprócz legalnego towaru ukryto także 939 kartonów wypełnionych papierosami bez polskich znaków akcyzy.  Po wyładowaniu kartonów mundurowi zabezpieczyli ponad 9 mln szt. papierosów. Jak informuje nadkom. Iwona Jurkiewicz, szacunkowa wartość rynkowa zatrzymanego towaru wynosi ponad 6 mln zł. Skarb Państwa mógł stracić na tej próbie przemytu ponad 10 mln zł.

Papierosy to wciąż jeden z częściej przemycanych do Polski towarów. Jak podkreślała w rozmowie z InfoSecurity24.pl Magdalena Rzeczkowska, szef KAS, mimo epidemii koronawirusa i zamkniętych granic, struktura przemytu nie uległa zmianie, choć służby w ostatnim czasie obserwują spadek ilości przemycanych papierosów czy alkoholu.

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze