Reklama

Służby Mundurowe

Na granicy niespokojnie. Dwóch polskich żołnierzy w szpitalu [WIDEO]

Fot. 18 Dywizja Zmechanizowana/Twitter
Fot. 18 Dywizja Zmechanizowana/Twitter

Dwóch polskich żołnierzy trafiło w niedzielę wieczorem do szpitala, po kolejnej siłowej próbie przedarcia się migrantów z Białorusi do Polski. Do zdarzenia doszło niedaleko Usnarza Górnego - poinformował w poniedziałek rano rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

Jak przekazała rzeczniczka, grupa cudzoziemców licząca ok. 60 osób próbowała siłowo wedrzeć się do Polski. Mieli być bardzo agresywni. Wśród nich były też osoby z koczowiska, utrzymywanego przez stronę białoruską na wysokości Usnarza Górnego. "Cudzoziemcy używali kijów i rzucali kamieniami w funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy Wojska Polskiego. Jeden z żołnierzy został uderzony przez cudzoziemca gałęzią w twarz, a drugi kamieniem w twarz. Obaj musieli zostać przewiezieni do szpitala w Białymstoku. Ich życiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Już opuścili szpital" - powiedziała Michalska.

Jak dodała, drobnych obrażeń, niewymagających pomocy medycznej doznali również funkcjonariusze SG. Ostatecznie migrantom nie udało przedrzeć się na polską stronę. "Wśród osób forsujących granicę, funkcjonariusze rozpoznali białoruskich żołnierzy w cywilnych ubraniach, którzy m.in. nożycami cięli concertinę" - podkreśliła rzeczniczka.

Przypomniała przy tym, że w sobotę, cudzoziemcy również bezskutecznie próbowali przedrzeć się do Polski w okolicach Usnarza Górnego. Grupa 70 osób rzucała wtedy m.in. kamieniami. Z informacji SG wynika, że od soboty w koczowisku w Usnarzu Górnym po stronie białoruskiej nie ma już żadnych osób. Pozostały jedynie namioty, a miejsca pilnują służby białoruskie. Natomiast 20 października formacja informowała, że w godzinach porannych patrol Straży Granicznej pełniący służbę w rejonie tej samej miejscowości miał także do czynienia z siłowym forsowaniem granicy. "Około 6 osób rzuciło kilka kłód drzewa na zabezpieczenia graniczne. W stronę funkcjonariuszy Straży Granicznej i Wojska migranci rzucali kamienie, a ich działaniom asystowali funkcjonariusze służb białoruskich" - relacjonowała. W rejon wysłano dodatkowe patrole SG, wojska i policji. Migranci wyposażeni mieli być również w niebezpieczne narzędzia, jak siekiery i noże. "W stosunku do migrantów niszczących zabezpieczenia graniczne użyto środków przymusu bezpośredniego w tym gazu. 16 nielegalnych migrantów, którzy siłowo wdarli się na teren Polski zgodnie z rozporządzeniem MSWiA zawrócono na linię granicy z Białorusią" - podała Straż Graniczna.

Wsparcia w ochronie granicy polsko-białoruskiej służbom MSWiA udzielać ma już ponad 7,5 tys. żołnierzy - informował w sobotę, 23 października Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Zapewnił również, że zaangażowanie polskich sił zbrojnych może w każdej chwili zostać rozszerzone. W piątek, 22 października Straż Graniczna informowała, że jej działania wspierało 6,2 tys. żołnierzy. Większość wojskowych służbę pełni na terenie działania Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, natomiast część na terenie działania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Działania Straży Granicznej wspierają także Wojska Obrony Terytorialnej.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (39)

 1. Adam_S

  Jeśli chodzi o kozaków z kijami i kamieniami, to takie spostrzeżenie się nasuwa, że gdyby Polska wzięła z Izraela wzór w sposobie obchodzenia się z takimi kozakami, to by się kozaczenie bardzo szybko skończyło.

 2. Olo

  Jak by padło hasło: "Dwóch żołnierzy Frontexu rannych w starciu z nielegalnym imigrantami" to by się odbiło głośnym echem w całej Europie. A tak to padnie dziś pod koniec informacji w Polsce i po problemie. Ktoś wie dlaczego miłościwie nam panujący tak się opierają, żeby nie ściągnąć na zewnętrzną granicę UE Frontexu?

  1. ...

   Bo sytuację z granicy znają z tabelek i swoich mediów

  2. CBG

   Bo Frontex pradwopodobnie nie przyjedzie tam się tarzać w błocie z migrantami. Frontex może zamiast tego przysłać oficjeli w garniturach co będą obserwować czy Polscy funcjonariusze przypadkiem nie byli niemili wobec migrantów i przypadkiem nie wywieźli ich zbyt chętnie na drugą stronę. Znając politykę EU, która opcja jest bardziej prawdopodobna...

 3. SOWA

  Czy naprawdę nie można użyć gazu łzawiącego?

 4. Kris

  Straż graniczną powinni się wyposażyć w paralizatory i broń elektromagnetyczną raz dwa by był spokój

  1. BUBA

   wlasnie.

 5. Grażewicz

  Jeżeli ktoś na chama ładuje się do mojego domu to mam prawo ( jeżeli mam broń ) do niego strzelać np gumowymi kulami. Co to w ogóle jest, żeby jakieś łajzy rzucały w naszych funkcjonariuszy kamieniami.

 6. krzysztof

  Współczuję żołnierzom i straży granicznej. Pilnują naszych granic, dbają abyśmy zyli w bezpiecznym kraju. A w dodatku są atakowani w kraju przez polityków PO i SLD, przez Frasyniuka, Tuska i całe to lewicowe towarzystwo. Ci ludzie są tak zdesperowani tym ze przegrali 6 ostatnich wyborów w Polsce ze są gotowi stanąć po stronie Lukaszenki byle tylko dowalić rządowi i odzyskać władzę w kraju. V kolumna.

  1. bender

   Możesz wyjaśnić jakie sześć wyborów masz na myśli? Zjednoczona Prawica wygrała 2 razy parlamentarne, 2 razy prezydenckie. Eurowybory i samorządowe trudno uznać za porażkę KO. A skoro przesłanka jest fałszywa, to wniosek Twojego wynikania też jest fałszywy. CBDO.

 7. Logiczny

  A w PE zamiast rozmawiać o ochronie granicy UE, to za przyzwoleniem opozycji daje się klapy Polsce. Żenujące jest to co się dzieje w PE przy udziale daremnej opozycji, która także krytykuje już nie tylko Policję ale też SG. W takiej sytuacji powinno się zezwalać migrantom na docieranie pod niemiecką granicę, ja chętnie gratisowo podwiąże czterech.

 8. Kol

  Niestety muszę to powiedzieć, ale wojsko nie jest przygotowane na takie ataki hybrydowe. Tylko OPP Policji, które na co dzień ćwiczą takie interwencje może sobie poradzić w sposób humanitarny i cywilizowany z armią biednych i prześladowanych imigrantów.

  1. PP

   A do czego wojsko jest przygotowane wgl zacznijmy.

 9. Bosman

  Jeżeli mur i zasieki są na polskim terytorium to strzelanie do kogoś kto włazi na druty chyba nie może być kwalifikowane do strzelania do ludzi na terytorium Białorusi?

 10. Martin Silenus

  Pały, tarcze, gaz, prąd, polewaczki, drony. Czyli policja, a nie wojsko. Wojsko ma wyłapywać islamskich kolonistów już na terenie Rzeczpospolitej, a nie chronić przed nimi granicy. To zadanie dla SG i policji. Kryzys trwa już drugi miesiąc, a jedyne sensowne działanie jakie podjęto to odcięcie od granicy wrogiej agentury, czy też, jak sami się nazywają - niezależnych mediów i totalnej opozycji. Żenujące są filmy ukazujące bezradność i bierność Wojska Polskiego. Szczerze mówiąc - kompromitują Państwo Polskie.

  1. dim

   Nic nie kompromitują. Takie filmy potrzebne są, nim sięgniecie po bardziej brutalne środki przymusu. Tylko czemu nie widzę tych filmów w greckich wiadomościach ? Ambasady winny zadbać o dostarczanie ich, na bieżąco, do miejscowych wybranych agencji newsów, znanych jako obiektywne. Ludzie ! Propaganda sama się nie zrobi ! Prawda sama się nie obroni - trzeba to wspierać !

  2. Martin Silenus

   Może i masz rację. Tylko to by zakładało jakąś zaplanowaną akcję PRową. Sam piszesz, że nie ma takiej skoordynowanej akcji. Więc chyba jednak chaos i kompromitacja. Chciałbym, żeby było inaczej. Pozdrawiam.

 11. Andrettoni

  A co to? Gumowych kul brak? Gazu łzawiącego nie ma i pałek?

 12. bc

  Zezwolić na używanie LRAD w pasie granicznym.

  1. dim

   Dobry pomysł. Ale nie, nie da rady, zbuntują się obrońcy przyrody. Żaby by się nie niosły. Lub płody w żabim skrzeku byłyby zestresowane. W U.E. wolno rzucać wielkimi kamieniami, ale tylko w żołnierzy. Wolno mordować, ale tylko płody ludzkie, nie żabie. Coś mi się wydaje, że z taaaaką Unią na pewno nie będzie nam po drodze. Ale i ustępować nie ma co, gdyż to byłoby tak, że wkrótce zaczęto by nas kolczykować z numerem weterynaryjno - ubojowym w uchu. Po prostu zignorować. Ale czy mamy ten LRAD i ile mamy go zestawów ?

 13. ert

  Jeżeli wojsko zostało zaatakowane przez islamistów to powinno użyć broni przeciwko bandytą . Jeżeli ktoś atakuje WP które stoi na straży granicy RP musi liczyć się ze śmiercią .

  1. Dziadek

   Przeciwko bandytom.

  2. Gts

   To prosze doczytac przepisy.

  3. .

   Strzały w kierunku terytorium białoruskiego i w kierunku osób na nim przebywającym jest na pewno świetnym pomysłem. Gratuluje intelektu i pozdrawiam

 14. Jojo88

  A nasi co ? Odpowiedzieć ogniem nie potrafią? Atak na funkcjonariusza policji i wojska i SG powinien skończyć się użyciem przez niego broni służbowej - czyli strzałem w kolana napastnikowi. Potem udzieleniem mu niezbędnej pomocy medycznej żeby napastnik nie stał się męczennikiem. Unia Europejska raczej w tej sytuacji będzie po naszej stronie.

  1. Marcin

   Polać mu

  2. Gts

   W czasie pokoju chcesz strzelasz do ludzi za granica? Pogielo cie?

  3. No na pewno stzrelanie do kogoś kto jest po stronie białoruskiej jest świetnym pomysłem. Pomyśl zanim coś napiszesz. Łukaszenka tylko na to czeka

 15. Wiem co piszę

  Nasi powinni być wyposażeni w trybie pilnym w rewolwerowe granatniki z ZM Tarnów z pociskami gazowymi/obezwładniającymi!

  1. Piotr ze Szwecji

   +1. Pełna zgoda. Nie mają takich antyterroryści z policji?

 16. Pies

  ooooo biedaki w końcu spotkali się z realiami a nie tylko cieplutki poligonik.... buha ha ha

 17. wert

  ojropka jak zwykle śpi żeby przypadkiem putin brwi nie zmarszczył. Mamy dane praktycznie wszystkich z białoruskiego MSW, zwłaszcza tych tłumiących demonstracje, jaki problem te nazwiska wraz z rodzinami objąć zakazem wjazdu do UE? łukszenkę można trochę odciąć od narzędzi

 18. Jaś Kowalski

  Oddziały prewencji Policji raz dwa dadzą odpór tym napastnikom nie wiem na co czekamy, wiadomo że WP i SG ma inne zadania!

  1. Xyz

   Od pilnowania granicy jest wojsko i SG nie oddziały prewencji , Policja ma inne zadania na terenie całego kraju , dziwne jest to że granicy pilnuje tylko tyle wojska bo do tego została ta instytucja powołana strzec granicy państwowej i niepodległości

 19. dim

  Kolejne MIĘDZYNARODOWE BŁĘDY PROPAGANDOWE polskich władz. Ponieważ taki artykuł sporządzony winien być od razu w językach obcych i to kilkunastu europejskich co najmniej, następnie przekazany, w trybie bardzo pilnym, przez lokalne ambasady RP do lokalnych serwisów informacyjnych, z prawem nieodpłatnego użycia w treści ich newsów. W godzinę po tym powinno się to pojawiać w czytywanych przeze mnie greckich newsach, tu w Atenach... Z pierwszeństwem dla tych, którzy dopuszczają czytelnicze dyskusje pod wiadomością. Byłaby wtedy masa spontanicznych głosów popierających Polskę, od czytelników. Gdy milcząc, zostawiamy całe pole wolne wrogom Polski - tym rządom, które widzą swój interes w tworzeniu wobec Polski czarnej atmosfery. Reuters nawet wystąpienia Premiera RP tak przekręca, że nabierają zupełnie przeciwnego i antypolskiego sensu. A polskie ambasady oczywiście wtedy NIE interweniują, do takich newsów, powołujących się przy tym na Reutersa. A powinny zwrócić się o zamieszczanie sprostowań. Albo na diabła Polsce tacy urzędnicy ? Opłacić prywatnych lobbystów !

  1. Kałboj

   Masz coś z głową, czy już jednak za stary jesteś? Jaki ma sens przekazywanie jakichkolwiek info do Europy Zachodniej, skoro nikt nie jest zainteresowany jego publikacją? No chyba, że po mocnym zredagowaniu, po którym sens będzie odwrócony... Zrozum, to tam nie ma dobrej woli względem naszego problemu, żadne interwencje nie pomogą, a ci twoi "lobbyści" to wiesz co mogą sobie robić w Brukseli...

  2. M

   Wuja by było. To by musieli zaatakować np. Frontex. A nasza władza broni się przed Frontexem na zewnętrznej granicy UE co najmniej ja by ktoś im chciał spółki skarbu państwa Frontexem obstawiać

  3. dim

   Jasne, że ma sens. Większość redakcji szuka po prostu newsa. A np. w GRecji widzę, że większość czytelników, w tej konkretnej sprawie bardzo sprzyja Polakom. Zresztą tak samo jak w sporze z KE o nadrzędną rolę konstytucji. A wiesz, że na przykład zrobili tak Rumuni ze swym wkładem w gaszenie pożarów i masa tytułów zachwycała się potem rumuńskim oddziałem strażaków ? A Polskie dwie ekipy, identycznie wyposażone, a nikt o nich tu nawet nie słyszał. To po co do jasnej ... nam te "polskie ambasady" i MSZ, jeśli nie przyczyniają się do dobrego imienia Polski ? Czemu inni mogą wynajmowac nawet najbardziej renomowane firmy lobbigngowe (Rosja !), a Polacy nie chcą działać nawet przez urzędników ambasady, którym przecież płacą stale pensje ?

 20. 123 abc

  Trzeba przygotować się do otrzymania ognia ostrego od imigrantów. To może być przygotowana prowokacja- żołnierz białoruski zostawi swoją giwerkę przez "zapomnienie" i pójdzie siku na 3 godzinki, bez broni. Trzeba zabezpieczać granicę z psami. Trzy poziomy zabezpieczeń. Żołnierz co 10 metrów, dalej za 100 metrów, żołnierz co 100 metrów, i kolejny pas, żołnierz co kilometr 24/7. Przygotujcie banki krwi co 10 km oraz obowiązkowo każdy żołnierz policjant wotowiec SG itd itp badanie krwi - jaka grupa. Będzie gorąco niedługo. Zginie 100 polskich żołnierzy i 500 imigrantów.

 21. Leo

  Na cel za pomocą gumowych kul czy gazu brałbym przede wszystkim białoruskich wojaków po cywilu ze szczypcami w dłoniach i innym ofensywnym sprzętem, to oni są głównymi prowodyrami ataków.

 22. kk

  Nie po to wojsko ma PKMy a od niedawna również Browningi 12,7mm, żeby te zbierały kurz w zbrojowniach.

 23. powstańcy z kolan

  Za 40 koniec stanu wyjątkowego. Tak że ten...

 24. Stary Grzyb

  Zrozumiałe, że nie można prowadzić ognia na stronę białoruską, w poprzek zasieków. Ale co stoi na przeszkodzie, aby prowadzić ogień wzdłuż zasieków? Zwłaszcza dokładnie celowany, snajperski (oczywiście z karabinów samopowtarzalnych, żeby zapewnić odpowiednią gęstość ognia)?

 25. bc

  Na granicę już powinny jechać ciężarówki a w nich miotacze gazu, pałki policyjne, tarcze plus armatki wodne z lokalnej straży na STARach. I należy przestać grodzić siatką leśną od strony BY bo wykorzystują słupki jako broń.

Reklama

Najnowsze