Reklama

Służby Mundurowe

Mundurowe podwyżki. Kto od maja zarobi więcej?

fot. policja.pl
fot. policja.pl

Jednym z elementów, trwającej w służbach mundurowych podległych MSWiA, modernizacji są podwyżki dla funkcjonariuszy. Resort przy wielu okazjach nie tylko chwali się tym o ile już udało się zwiększyć mundurowe pensje, ale też zapowiada kolejne działania dzięki którym policjanci, strażacy, strażniczy graniczni czy funkcjonariusze SOP będą zarabiać więcej. Zapowiedzi MSWiA zyskały formalny wymiar w postaci projektów rozporządzeń podwyższających wielokrotność kwoty bazowej oraz mnożnik w najniższych grupach zaszeregowania. Podwyżki do funkcjonariuszy maja trafić 1 maja 2018 roku.

Jak zapowiada MSWiA, od 1 maja do ponad 110 tys. funkcjonariuszy służb podległych resortowi, ma trafić łącznie 150 mln złotych. Zarówno kwota jak i sam fakt majowych podwyżek nie jest zaskoczeniem, bo kierownictwo resortu zapowiadało te działania już w ubiegłym roku. Jednak pytanie o to w jaki sposób pieniądze zostaną podzielone wśród funkcjonariuszy, a co za tym idzie, czyja pensja tak naprawdę wzrośnie od 1 maja 2018 roku, do niedawna pozostawało bez odpowiedzi. MSWiA enigmatycznie tłumaczyło, że podwyżki dotyczą najmniej zarabiających funkcjonariuszy. Dziś, dzięki opublikowanym projektom rozporządzeń, znamy więcej szczegółów.

undefined

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało, dla każdej z podległych sobie służb, po dwa projekty rozporządzeń dotyczących uposażenia: projekt rozporządzenia w sprawie uposażenia zasadniczego oraz projekt w sprawie wielokrotności kwoty bazowej. 

Policja

Mnożnik kwoty bazowej (w 2018 roku wynosi ona zgodnie z ustawą budżetową 1523,29 zł) dla policjantów podniesiony został o 0,09 z poziomu 3,19 do 3,28. Pieniądze trafić mają do najmniej zarabiających funkcjonariuszy. Zgodnie z projektem MSWiA podwyższono stawki uposażenia zasadniczego w grupach zaszeregowania 2 i 3 oraz 4 i 5. Jak czytamy w uzasadnieniu, w grupie 2 i 3 przeciętna miesięczna podwyżka wyniesie 202 zł, a w grupach zaszeregowania 4 i 5 przeciętnie 102 złote.

undefined
fot. policja.gov.pl

W rozporządzeniu zaplanowano też zwiększenie wysokości dodatku stołecznego. Ten wzrosnąć ma o 11,5 proc. z poziomu 20 proc. kwoty bazowej do poziomu 31,5 proc. Po zmianach dodatek stołeczny wynieść ma 479,90 zł.

W Policji, podwyżką objętych będzie 74 734 stanowiska, a łączna kwota jaka trafić ma do Policji to ponad 98 mln złotych.

Państwowa Straż Pożarna

W PSP mnożnik kwoty bazowej, podobnie jak w Policji wzrosnąć ma o 0,09 z poziomu 3,13 do 3,22. Zgodnie z planami, od 1 maja 2018 roku wzrosnąć mają zarobki strażaków pełniących służbę na stanowiskach w grupach zaszeregowania od 1 do 8, z czego w grupach 1-5 przeciętna podwyżka wynieść ma 202 złote, w grupach 6-8 przeciętnie 102 złote.

undefined
fot. straz.gov.pl

Po podziale kwot, pomiędzy służby MSWiA, do PSP trafić ma łącznie ponad 36 mln złotych, a podwyżka uposażeń dotoczyć będzie, zgodnie z przewidywaniami resortu, 23 387 stanowisk.

Straż Graniczna

undefined
fot. Straż Graniczna

Wielokrotność kwoty bazowej wzrosnąć ma także w Straży Granicznej. Zapisany w projekcie rozporządzenia mnożnik kształtować ma się na poziomie 3,28 ,co oznacza że MSWiA przewiduje jego wzrost o 0,07 (dziś mnożnik ten wynosi 3,21). Kto w Straży Granicznej będzie beneficjentem podwyżek? Podobnie jak w Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej będą to funkcjonariusze zarabiający najmniej. Stawki uposażenia zasadniczego podwyższone zostaną w grupach 2 i 3 oraz 4 i 5. Podobnie jak w PSP i Policji, kwoty podwyżek to przeciętnie 202 złote dla 2 i 3 grupy oraz przeciętnie 102 złote dla grup 4 i 5. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, podwyżki dotyczą zarówno I jak i II kategorii zaszeregowania.

Łącznie Straż Graniczna otrzyma ponad 13 mln złotych, a podwyżki dotyczyć mają 10 232 stanowisk.

Służba Ochrony Państwa

Służba Ochrony Państwa powstała w miejsce, zlikwidowanego z końcem stycznia 2018, Biura Ochrony Rządu. Wraz z przejęciem zadań wykonywanych przez BOR, SOP przejął także część problemów jakie dotyczyły m.in. wysokości uposażeń funkcjonariuszy. MSWiA przewiduje, że w związku z tym, mnożnik kwoty bazowej wzrośnie w SOP o 0,08 z poziomu 3,31 do 3,39.

undefined
fot.sop.gov.pl

Pieniądze o jakie powiększy się budżet Służby Ochrony Państwa trafią do funkcjonariuszy w grupach uposażenia od 13 do 11 (w SOP najniższą grupą uposażenie jest grupa 14 – stanowisko KURSANT, a najwyższą 1 – stanowisko KOMENDANT). Co za tym idzie, w grupach 12 i 13 uposażenie wzrośnie przeciętnie o 202 złote, a w grupie 11 przeciętnie o 102 złote.

Do Służby Ochrony Państwa trafi prawie 2,5 mln złotych, a podwyżki dotyczyć będą 1 867 stanowisk.

Przypomnijmy, uposażenia funkcjonariuszy wzrosły w 2016 roku o 202 zł, a kolejna podwyżka wynikająca z ustawy modernizacyjnej przewidziana jest na styczeń 2019 r. Jeśli projekty rozporządzeń wejdą w życie, najmniej zarabiający funkcjonariusze podwyżki otrzymają od 1 maja 2018 roku. Jednak pieniądze nie trafią do wszystkich, a jedynie do niektórych funkcjonariuszy, co podnosi głosy sprzeciwu części środowiska. W tle jest też ultimatum postawione MSWiA przez Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych, w którym związkowcy domagają się m.in podwyżek w wysokości 650 złotych na jednego funkcjonariusza. Termin podpisania porozumienia FZZ SM wyznaczyła na 14 kwietnia. Jedno jest pewne, i zgodnie podkreśla to wielu przedstawicieli służb mundurowych, pensje funkcjonariuszy muszą rosnąć, nie tylko dlatego, że rosną koszty życia, ale też po to, by formacje mundurowe były konkurencyjne na rynku pracy.

Reklama

Komentarze (4)

 1. ccc

  Wpierw to policja niech się wykaże w działaniu, swojej aktywności i przede wszystkim efektywności. To są cały czas pieniądze wyrzucane w błoto ! Jak widzę tych chłopaczków i dziewczynki wzrostu poniżej 160 cm z \"zimnym\" łokietkiem i przeciwsłonecznych okularkach wożących się radiowozami po okolicy to mi się drobne i zwłaszcza grube nie zgadzają ! POlicja nie ma zaufania publicznego ! To jest pudrowanie trupa !

  1. PL

   Wojsko ma o 5x więcej pieniędzy niż Policja a służba dużo cięższa bo z ludźmi takimi jak piszą te wcześniejsze głupoty. Kto jeździ radiowozem to jeździ a kto daje z buta i zabezpiecza mecze to tak raczej słabo . Pozdrawiam.

 2. Gosc

  A cywile!!!! Bez nas brak obiegu dokumentacji mamy dosyć pracować za 1648 zł. Czy ktoś otworzy oczy!!!!!

  1. @

   Masz rację co do zarobków ale bierzesz pod uwagę fakt że od poniedziałku do piątku przy kawie i wentylatorku żeby się nie spocić / bez narażania i odpowiedzialności za czyny

 3. fikus72

  Dobre i to... Niestety brak rąk do pracy to efekt reform po 1989 roku. Poszedłem do Policji w ramach Słuzby Kandydackiej w OP w 1992 po Szkole Zawodowej. Nie mogłem pozostać bo nie miałem już wymaganego ustawowo średniego które zdobyłem (Matura-zaocznie) 45 dni po odejściu. Niestety o 16 dni za późno... Takich jak ja było 75% Kompanii z czego ok.50% uczących się w tym czasie zaocznie. Wtedy byłem rozgoryczony ale przez pierwsze 2 tygodnie...Pracodawcy bili się o mnie bo: -były Policjant ;) -średnie wykształcenie Dziś mam wyższe i i śmieję się z tych którzy chcą za śmieszne pieniądze \"szlifować krawężniki\" chociaż ja robiłem to dla Ojczyzny za żołd ; z pełnym zaangażowaniem, szacunkiem i ofiarnością - bo w końcu to MY -Policja RP mieliśmy pokazać że czasy Milicji PRL-u to przeszłość i można / trzeba inaczej.

 4. A

  Tak odczuwalnych podwyżek dawno nie było...

Reklama

Najnowsze