Reklama

Służby Mundurowe

MSWiA: Modernizacja będzie kontynuowana

Fot. MSWiA
Fot. MSWiA

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, w trakcie swojej wizyty w Gorzowie Wlkp., podkreślił potrzebę kontynuowania programu modernizacji służb mundurowych. Zapowiedział, że od 1 maja rozpoczną się wypłaty podwyżek dla najmniej zarabiających funkcjoanriuszy. Podziękował również za pracę w całym ubiegłym roku wszystkim operatorom numeru 112 w Polsce.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński zapowiedział w Gorzowie Wlkp., że program modernizacji polskich służb mundurowych będzie kontynuowany. W poniedziałek szef MSWiA wziął udział w odprawie lubuskich służb.

Rzeczą priorytetową dla nas pozostaje program modernizacji służb mundurowych" - zadeklarował. Program ten przewiduje zarówno inwestycje w infrastrukturę służb mundurowych, jak i podwyżki dla funkcjonariuszy. Chcemy kontynuować ten proces, który ma się zakończyć odczuciem w portfelach i kieszeniach funkcjonariuszy konkretnego zastrzyku finansowego.

minister Joachim Brudziński

Zapowiedział, że od 1 maja rozpoczną się wypłaty podwyżek dla najmniej zarabiających funkcjonariuszy, a w ramach całego programu w latach 2017-20 do policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej trafi łącznie ok. 9 mld zł.

Podczas odprawy Brudziński mówił do zebranych dowódców, że ich obowiązkiem jest dbanie o honor i wizerunek munduru. „Tak jak cieszą te wysokie współczynniki i wskazania poziomu zaufania i bezpieczeństwa, tak samo należy się smucić z tego, jeżeli w szeregach, które państwo reprezentujecie znajdą się pojedyncze na szczęcie przypadki naruszania honoru, czci i zaufania do służby, do munduru. Tutaj oczekuje bezwzględnej eliminacji tych postaw” – podkreślił Brudziński.

Przypomniał, że prawie 90 proc. Polaków obdarza służby zaufaniem i ma poczucie bezpieczeństwa, ale pozostaje jeszcze 10 proc. mających inne zdanie. W swoim wystąpieniu odniósł się także do naboru kandydatów do służby. „To zawsze musi być nabór pozytywny. Zarówno do policji, jak i Straży Pożarnej, do Straży Granicznej mają trafiać najlepsi. To nie może być nabór negatywny i to jest państwa zadanie” – powiedział do komendantów.

Minister nawiązał także do wydarzenia sprzed rozpoczęcia odprawy, kiedy to na dziedzińcu gorzowskiej komendy wojewódzkiej złożył kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym poległych na służbie funkcjonariuszy.

Chcę, żebyście państwo mieli taką świadomość, że państwo polskie zawsze będzie otaczało opieką i wsparciem najbliższych, rodziny tych, którzy pełniąc służbę oddali swoje życie bądź zdrowie.

minister Joachim Brudziński

Minister podziękował lubuskim funkcjonariuszom za ich pracę, m.in. za profesjonalne zabezpieczanie festiwalu Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą i prosił, by tak było nadal. „Tam bawią się młodzi ludzie z całej Polski, a naszym zadaniem, waszym zadaniem jako funkcjonariuszy, jest zapewnić im bezpieczeństwo” – powiedział.

W odprawie wzięli udział komendanci główni Policji i Państwowej Straży Pożarnej, komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, komendanci lubuskich garnizonów służb mundurowych oraz dowódcy podległych im jednostek miejskich i powiatowych. Wśród gości była m.in. minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak powiedział na początku odprawy, że zadania stawiane przez rząd w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom regionu są realizowane „Jest też dobry kontakt i dobry przepływ informacji między wojewodą a szefami wszystkich służb mundurowych w woj. lubuskim” – zapewnił Dajczak. Jako przykład modelowego działania służb podał te związane z epidemią ptasiej grypy czy orkanem Ksawery.

Podczas pobytu w Gorzowie, przed odprawą ze służbami, minister Brudziński spotkał się w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim z operatorami nr 112 z całej Polski, by podziękować im za pracę w minionym roku. Na spotkanie przybyli przedstawiciele niemal wszystkich centrów powiadamiania ratunkowego w kraju.

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze