Reklama

Służby Mundurowe

Moro jak u specjalsów. Straż Marszałkowska w nowych mundurach

fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Białoskórski
fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Białoskórski

Straż Marszałkowska kupuje nowe mundury. O ich zamówieniu poinformowała Kancelaria Sejmu, która zakłada też, że trafią one do funkcjonariuszy jeszcze w tym roku. Obok nowego wzoru ubrań specjalnych zamawianego obecnie, od jakiegoś czasu na sejmowych korytarzach możemy także obserwować funkcjonariuszy SM w nowych mundurach wyjściowych i galowych.

Proces przekształceń w Straży Marszałkowskiej, zgodnie z zapowiedziami, dotarł także do wzorów umundurowania. Podczas oficjalnych uroczystości oraz na sejmowych korytarzach od jakiegoś możemy obserwować funkcjonariuszy SM w nowym wzorze munduru, utrzymanego w granatowej kolorystyce z czerwonymi i złotymi elementami, a w galowej wersji na głowie pojawiły się czapki rogatywki. 

image
fot. rozporządzenie w sprawie umundurowania funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej 

Teraz przyszedł czas na umundurowanie specjalne. Kancelaria Sejmu szuka 200 kompletów bluz, spodni i kurtek oraz 400 koszulek z krótkim rękawem. Bluzy i spodnie mają być wykonane z tkaniny NYCO (52 proc. nylon i 48 proc. bawełna) w kamuflażu ATACS LE.

image
fot. rozporządzenie w sprawie umundurowania funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej

Nowe bluzy będą zapinane na zamek błyskawiczny, a na piersi powinny posiadać dwie skośnie naszyte kieszenie. Zgodnie ze specyfikacją, na prawym rękawie powinna znajdować się kieszeń przykryta patką, posiadająca dwa otwory na długopisy. Spodnie będą wykonane w tym samym kamuflażu oraz z tego samego materiału co bluzy. Kurtki zimowe w kolorze czarnym, powinny m.in. dawać możliwość nałożenia kamizelki kuloodpornej. Latem funkcjonariusze SM będą mieli mogli korzystać z szarych polówek, które na piersi będą miały  wyhaftowany emblemat Straży Marszałkowskiej.

image
fot. rozporządzenie w sprawie umundurowania funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej

Jak na razie nie wiemy jaką kwotę Kancelaria Sejmu chce przeznaczyć na zakup nowych mundurów. Wiemy, że przy ocenie złożonych ofert na dostawę bluz i spodni, Kancelaria pod uwagę będzie brała głównie cenę (60 proc.), a na drugim miejscu jakość produktów (40 proc.). W przypadku kurtek, kryteria oceny to: cena (60 proc.), jakość (30 proc.) oraz gwarancja (10 proc.). Letnie koszulki, podobnie jak bluzy i spodnie, oceniane będą pod względem ceny (60 proc.) i jakości (40 proc.).

Granatowo-szaro-czarny kamuflaż (bluz i spodni) sprawia, że nowe mundury specjalne przypominają te używane m.in. przez policyjne czy wojskowe jednostki specjalne. 

Przypomnijmy, ustawa o Straży Marszałkowskiej weszła w życie 20 maja 2018 roku. Zgodnie z nią, pracownicy Straży Marszałkowskiej zyskali status funkcjonariuszy, a sama formacja stała się służbą mundurową. Ustawa przydzieliła też strażnikom nowe zadania, w tym polegające na: prowadzeniu rozpoznania pirotechniczno-radiologicznego osób, pojazdów, terenów i obiektów Sejmu i Senatu, podejmowaniu działań zmierzających do neutralizacji zagrożeń i wykrywaniu urządzeń podsłuchowych na terenach, w obiektach i w urządzeniach będących w zarządzie Kancelarii Sejmu i zarządzie Kancelarii Senatu.

Jeśli postępowanie wyłoni zwycięzcę, nowe mundury funkcjonariusze SM otrzymają jeszcze przed świętami. Kancelaria sejmu na oferty czeka do końca października, a termin dostawy określono na 21 grudnia.

DM

Reklama

Komentarze (1)

  1. Mika

    Wygląda trochę jak mundur chińskich marznarzy... nie pasuje wale do parlamentu.

Reklama

Najnowsze