Kupili pistolety, a teraz pilnie potrzebują kabur

26 listopada 2019, 14:06
POlicja, patrol, ćwiczenia
Fot. Policja.pl

6132 kabury i ładownice na magazynek do pistoletów Beretta APX zamierza kupić Komenda Główna Policji. Ogłoszony właśnie przetarg, to konsekwencja niedawnego postępowania na zakup broni, w którym policja wybrała właśnie pistolety włoskiego producenta. KGP postępowanie prowadzi w trybie przyspieszonym, gdyż - jak przekonuje - "istnieje pilna konieczność doposażenia funkcjonariuszy policji w zakupione w roku bieżącym nowoczesne pistolety Beretta APX, dla realizacji czego niezbędne jest posiadanie dedykowanych kabur".

Komenda Główna Policji ogłosiła przetarg na zakup pojedynczych ładownic i kabur do zakupionych niedawno pistoletów Beretta APX. Warte ponad 5,3 mln złotych postępowanie dotyczyło bowiem wyłącznie broni, co pozwalało przypuszczać, że policja osobno szukać będzie właśnie ładownic i kabur.

Co ciekawe, rozstrzygnięty w październiku przetarg na broń, zakładał zakup 4666 pistoletów samopowtarzalnych z możliwością rozszerzenia o 1000 dodatkowych sztuk. Łącznie daje to 5666 sztuk broni, podczas gdy KGP zamierza kupić 6132 kabury i ładownice. Nie wiadomo czy ta różnica wynika z faktu, że formacja finalnie kupiła więcej pistoletów niż zakładała, czy policyjni logistycy chcą po prostu mieć "zapas". Tak czy inaczej, już niebawem, bo maksymalnie do 27 grudnia, zarówno kabury jak i ładownice powinny znaleźć się na policyjnym stanie.

Policja zakup przeprowadza w ramach procedury przyspieszonej, która ma być konieczna "z uwagi na przedłużającą się procedurę o udzielenie zamówienia publicznego na zakup 9 mm pistoletów samopowtarzalnych". Policja dodaje, że podpisanie umowy z wykonawcą, który zaoferował policji dostawę pistoletów Beretta APX, nastąpiło dopiero w październiku, a dostawy będą zrealizowane do 16 grudnia tego roku. "W związku z powyższym istnieje pilna konieczność doposażenia funkcjonariuszy policji w zakupione w roku bieżącym nowoczesne pistolety Beretta APX, dla realizacji czego niezbędne jest posiadanie dedykowanych kabur. Wspomniana wyżej broń (pistolet samopowtarzalny) stanowi podstawowe wyposażenie funkcjonariuszy wszystkich pionów, w związku z czym jej posiadanie ma bezpośredni i znaczący wpływ na skuteczność realizacji ustawowych zadań policji, jak również bezpieczeństwo policjantów w służbie" - czytamy w policyjnym uzasadnieniu.

Minimalny okres gwarancji, zarówno na kaburę jak i ładownicę, określono na 24 miesiące. W skład zestawu, który kupi KGP, ma wejść kabura, uchwyt na pas (policja dopuszcza zintegrowanie go z kaburą), klucz do zmiany konfiguracji i ustawień (jeśli kabura będzie posiadała taką możliwość), ładownica na jeden magazynek, instrukcja użytkowania oraz karta gwarancyjna. 

Podczas oceny złożonych ofert, KGP punktować będzie cenę (60 proc.) oraz okres gwarancji (40 proc.). Złożone propozycje poznamy 9 grudnia.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Sobiepan
wtorek, 26 listopada 2019, 20:38

To ile typów pistoletów 9x19mm ma już nasza ukochana formacja liczącą ok. 100 tyś. funkcjonariuszy? Jak tak będą się uzbrajać to niedługo każdy policjant będzie chodził z inną bronią. Ahh... te jednolite, umundurowane, formacje...

Zaq
wtorek, 26 listopada 2019, 18:00

Ale po co im broń skoro nie potrafią się nią posługiwać.

Hd
środa, 27 listopada 2019, 08:39

Bo są codziennie narażeni na utratę życia lub zdrowia. Służba ta jest ciężka bo nie wiesz czy podczas rutynowej kontroli pojazdu nie trafisz na dilerów, świra który jedzie wystrzelać pół rynku bądź trafisz na interwencję z gościem mającym siekiere. To że nie ma dużo strzelań na strzelnicach to wina braku kasy w policji i braku strzelnic. To nie wina policjanta że Państwo o niego nie dba.

SIMO
wtorek, 26 listopada 2019, 17:24

Proponuję aby przy następnym przetargu na nowe radiowozy pójść przetartą ścieżką i zakupić auta bez kół i opon... będzie okazją do kolejnego postępowania na zakup opon i kół do nabytych wcześniej radiowozów.

-CB-
wtorek, 26 listopada 2019, 23:44

Dokładnie. Natomiast MON powinien pójść podobną drogą i skoro cięgle nie udaje się kupić "Mustanga", to powinni zacząć od kupna kół zapasowych, żeby było się czym pochwalić.

zeus89
wtorek, 26 listopada 2019, 16:19

No to fajnie. To teraz producent kabur może zażyczyć sobie ile chce bo przecież pistoletów nie wyrzucimy. No opcją jest noszenie za pasem lub w kieszeni xD

puchatek
wtorek, 26 listopada 2019, 20:52

...ewentualnie żona policjanta może mu kaburę na drutach zrobić... trzeba tylko standaryzować kolor włóczki rozporządzeniem ministra.

Tweets InfoSecurity24