Reklama

Służba Celno-Skarbowa

KAS uruchomiła system rozpoznawania numerów rejestracyjnych pojazdów

fot. www.mf.gov.pl
fot. www.mf.gov.pl

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) uruchomiła, 28 grudnia 2017 r.,system rozpoznawania numerów rejestracyjnych pojazdów ANPRS PL. Docelowo ma on pozwolić na współpracę z systemem ANPRS istniejącym dotychczas na Litwie, Łotwie i w Estonii. 

Podstawowe założeniem systemu ANPRS (Automatyczny System Rozpoznawania Numerów Rejestracyjnych), to dostarczenie informacji niezbędnych do zwalczania przemytu towarów oraz zapobieganie oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania.

Jego działanie opiera się o urządzenia rejestrujące numery tablic pojazdów samochodowych, które rozmieszczone są na granicach zewnętrznych a docelowo na głównych szlakach komunikacyjnych, na granicach wewnętrznych, a także w samochodach operacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej.

System ANPRS funkcjonuje w administracjach celnych Litwy, Łotwy i Estonii. Włączenie polskiego systemu ANPRS w jedną sieć, umożliwiającą czterem państwom wymianę informacji nastąpiło na bazie porozumienia, zawartego w Brukseli 11 października 2017r. Zgodnie z zawartym porozumieniem, 28 grudnia br. Polska po raz pierwszy wymieni się informacjami z krajami bałtyckimi w ramach ANPRS.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie kom. Grzegorz Skowronek, podkreślił, że "Nowo uruchomiony system pozwoli na lepsze monitorowanie przepływu towarów. Jest istotnym narzędziem wspomagającym zwalczanie przestępczości ekonomicznej, w tym przemytu towarów objętych należnościami publicznoprawnymi, narkotyków oraz innych towarów podlegającym zakazom i ograniczeniom m.in. poprzez wykrywanie międzynarodowych szlaków przemytniczych. To także główny element szerszego projektu monitorowania drogowego przewozu towarów".

KAS/JR

Reklama

Komentarze

    Reklama