Reklama

Służba Celno-Skarbowa

KAS prezentuje zdobycze z przemytu

Fot. Mateusz Zielonka/Defence24
Fot. Mateusz Zielonka/Defence24

Na tegorocznej Wschodniej Konferencji i Targach Ochrony Granic „GRANICE” w Lublinie tradycyjnie swoje stoisko przygotowała Krajowa Administracja Skarbowa, która zaprezentowała trzy różne wystawy. Pierwsza dotyczyła różnego rodzaju rzeczy skonfiskowanych przy próbie nielegalnego przemycanych przez granice Polski w obie strony. Druga - uzbrojenia i wyposażenia służb podległych KAS, a trzecia - historii jej poprzedników, z okazji przypadającej w tym roku rocznicy 100-lecia polskiej skarbówki.

Zaprezentowaną wystawę rzeczy nielegalnie przemycanych przez polskie granice i skonfiskowanych przez służby podległe KAS można podzielić na trzy różne typy: rzeczy codziennego użytku (jak książki, filmy, ozdoby i historyczne artefakty), rzeczy wykonane z zabitych osobników zagrożonych gatunków oraz przedmioty niebezpieczne, które mogą zostać wykorzystane do przestępstw.

imageFot. Mateusz Zielonka/Defence24
image
Fot. Mateusz Zielonka/Defence24 

Na wystawie poświęconej współczesnemu wyposażeniu służb podległych Krajowej Administracji Skarbowej zaprezentowano m.in. van Mercedes Benz Vito Tourer na wyposażeniu Służby Celno-Skarbowej oraz szeroką gamą broni palnej używanej przez te służby, takiej jak kilka modeli pistoletów, pistolet maszynowy Glauberyt czy strzelbę gładkolufową Mossberg.

Wystawa dotycząca historii służb skarbowych składała się z przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Krajową Administracją Skarbową plansz edukacyjno-informacyjnych na drewnianych stelażach. Zawierają one informacje dotyczące ówczesnego Ministerstwa Skarbu oraz jej organu wykonawczego, czyli Służby Celnej.

KAS przygotowało także własną wystawę historyczną, gdzie można było zobaczyć zachowane do dziś historyczne eksponaty z okresu II RP i PRL, takie jak elementy umundurowania w postaci mundurów, czapek, oznaczeń i odznaczeń funkcjonariuszy służb celno-skarbowych, dokumenty i inne źródła papierowe, przemycane przedmioty czy narzędzie służące przemytnikom z tego okresu.

image
Fot. Mateusz Zielonka/Defence24 
Reklama

Komentarze

    Reklama