"Hurtownia faktur" na 1,7 mld złotych. Dwie osoby zatrzymane przez KAS

9 grudnia 2020, 07:47
Krajowa Administracja Skarbowa, KAS, fot. kas.gov.pl
Fot. Krajowa Administracja Skarbowa

KAS zatrzymała dwóch członków zorganizowanej grupy przestępczej, która prowadziła "hurtownię faktur". Przestępcy mieli wystawiać faktury - na łączną kwotę 1,7 mld zł - poświadczające sprzedaż ogromnej ilości paliw płynnych, która nie miała miejsca.

Anita Wielanek, rzecznik szefa Krajowej Administracji Skarbowej poinformowała, że KAS na polecenie Prokuratury Regionalnej  w Warszawie zatrzymała dwóch członków zorganizowanej grupy przestępczej, którzy zajmowali się nielegalnym obrotem paliwami na terenie Warszawy i Śląska, a także na Kielecczyźnie, Pomorzu i Ziemi Lubuskiej. Zatrzymani mężczyźni mieli być "kluczowymi członkami" tej grupy.

Funkcjonariusze przeszukali miejsca zamieszkania mężczyzn, a także pomieszczenia biurowe na terenie województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego oraz "jeden ośrodków jeździeckich, gdzie ukrywano istotne dla sprawy dokumenty".

Prokurator Marcin Saduś, rzecznik prasowy PR w Warszawie, wyjaśnił, że grupa prowadziła "hurtownię faktur", czyli zajmowała się wystawianiem faktur "dotyczących sprzedaży gigantycznych ilości paliw płynnych, czym poświadczano nieprawdę". Jak dodał, chodzi nie tylko o potwierdzanie transakcji, które nie miały miejsca, ale także "w zakresie prawa nabywców do obniżenia podatku". Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa wystawiła 1786 faktur na łączną kwotę 1,7 mld złotych, od których podatek wynosił 317 mln zł. 

"Klientami <<hurtowni faktur>> był krąg zaufanych osób z branży paliwowej, które dokonywały <<zakupu>> faktur na rzecz co najmniej pięciu spółek prowadzących niewielkie sieci stacji paliwowych. Dokonując <<zakupu>> nabywcy generowali koszty uzyskania przychodów i dokumentowali sprzedaż oleju napędowego" - tłumaczył prok. Saduś 

Podejrzani usłyszeli w prokuraturze zarzuty posługiwania się nierzetelnymi fakturami, prania pieniędzy wraz z innymi osobami w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz zbrodni fakturowej. Ten ostatni czyn zagrożony jest karą od 5 do nawet 25 lat pozbawienia wolności. 

Zatrzymanie dwóch mężczyzn było trzecią realizacją w tej sprawie. Dotychczas zarzuty usłyszało 13 osób, z czego 12 jest tymczasowo aresztowanych. Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie przekazał, że śledztwo dotyczące "hurtowni faktur" opiera się na materiałach uzyskanych w sprawie, która zakończyła się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia przeciwko 52 osobom, które sprzedawały olej smarowy jako napędowy.

image
Reklama

 

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets InfoSecurity24