Reklama

Służba Celno-Skarbowa

"Hurtownia faktur" na 1,7 mld złotych. Dwie osoby zatrzymane przez KAS

Fot. Krajowa Administracja Skarbowa
Fot. Krajowa Administracja Skarbowa

KAS zatrzymała dwóch członków zorganizowanej grupy przestępczej, która prowadziła „hurtownię faktur”. Przestępcy mieli wystawiać faktury - na łączną kwotę 1,7 mld zł - poświadczające sprzedaż ogromnej ilości paliw płynnych, która nie miała miejsca.

Anita Wielanek, rzecznik szefa Krajowej Administracji Skarbowej poinformowała, że KAS na polecenie Prokuratury Regionalnej  w Warszawie zatrzymała dwóch członków zorganizowanej grupy przestępczej, którzy zajmowali się nielegalnym obrotem paliwami na terenie Warszawy i Śląska, a także na Kielecczyźnie, Pomorzu i Ziemi Lubuskiej. Zatrzymani mężczyźni mieli być "kluczowymi członkami" tej grupy.

Funkcjonariusze przeszukali miejsca zamieszkania mężczyzn, a także pomieszczenia biurowe na terenie województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego oraz "jeden ośrodków jeździeckich, gdzie ukrywano istotne dla sprawy dokumenty".

Prokurator Marcin Saduś, rzecznik prasowy PR w Warszawie, wyjaśnił, że grupa prowadziła "hurtownię faktur", czyli zajmowała się wystawianiem faktur "dotyczących sprzedaży gigantycznych ilości paliw płynnych, czym poświadczano nieprawdę". Jak dodał, chodzi nie tylko o potwierdzanie transakcji, które nie miały miejsca, ale także "w zakresie prawa nabywców do obniżenia podatku". Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa wystawiła 1786 faktur na łączną kwotę 1,7 mld złotych, od których podatek wynosił 317 mln zł. 

"Klientami <<hurtowni faktur>> był krąg zaufanych osób z branży paliwowej, które dokonywały <<zakupu>> faktur na rzecz co najmniej pięciu spółek prowadzących niewielkie sieci stacji paliwowych. Dokonując <<zakupu>> nabywcy generowali koszty uzyskania przychodów i dokumentowali sprzedaż oleju napędowego" - tłumaczył prok. Saduś 

Podejrzani usłyszeli w prokuraturze zarzuty posługiwania się nierzetelnymi fakturami, prania pieniędzy wraz z innymi osobami w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz zbrodni fakturowej. Ten ostatni czyn zagrożony jest karą od 5 do nawet 25 lat pozbawienia wolności. 

Zatrzymanie dwóch mężczyzn było trzecią realizacją w tej sprawie. Dotychczas zarzuty usłyszało 13 osób, z czego 12 jest tymczasowo aresztowanych. Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie przekazał, że śledztwo dotyczące "hurtowni faktur" opiera się na materiałach uzyskanych w sprawie, która zakończyła się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia przeciwko 52 osobom, które sprzedawały olej smarowy jako napędowy.

image
Reklama

 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze