Reklama

Służba Celno-Skarbowa

9 ton tytoniu zabezpieczone podczas wspólnej akcji służb w Łodzi

fot. KAS
fot. KAS

Funkcjonariusze KAS z Łodzi i Wrocławia, we współpracy ze Strażą Graniczną oraz Centralnym Biurem Śledczym Policji zabezpieczyli 9 ton tytoniu oraz 4 tys. szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy. Szacunkowa wartość zabezpieczonego towaru to ponad 6 mln złotych.

Jak informuje KAS, od kilku miesięcy funkcjonariusze rozpracowywali grupę przestępczą, działającą głównie na terenie Polski centralnej i południowej. Mundurowi wytypowali posesję, na której prowadzono  nielegalną produkcję krajanki tytoniowej i papierosów. Gotowy towar, opatrzony logo producenta popularnej marki tytoniowej, miał być dystrybuowany do krajów Unii Europejskiej i tam sprzedawany.

25 stycznia 2018 r. łącznie kilkudziesięciu funkcjonariuszy (w tym funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej) weszło na teren jednej z łódzkich posesji i ujawniło nielegalnie działającą fabrykę papierosów. Na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli profesjonalną linię produkcyjną, składającą się z maszyn do wyrobu papierosów i krajanki tytoniowej oraz foliowania gotowych paczek papierosów. Łącznie zarekwirowano 9 ton wyrobów tytoniowych oraz 4 tys. sztuk podrobionych papierosów o szacunkowej wartości ponad 6 mln złotych. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy szacuje się na kwotę ponad 9 mln złotych.

Zwalczanie przestępczości związanej z wyrobami akcyzowymi, przede wszystkim z wyrobami tytoniowymi, jest jednym z priorytetów Krajowej Administracji Skarbowej. Mamy duże sukcesy na tym polu. Dzięki nowym metodom analitycznym stosowanym w zwalczaniu tego rodzaju przestępczości udaje się nam szybko wykryć nielegalną produkcję i nie dopuścić do generowania olbrzymich strat dla budżetu państwa. Jesteśmy skuteczni również dzięki dobrej współpracy z innymi służbami – CBŚP i Strażą Graniczną. W związku z położeniem geograficznym naszego kraju (bezpośrednio przy wschodniej granicy UE) polskie służby

inspektor Piotr Walczak, zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej
fot. KAS

Jak zauważa Walczak, wyroby tytoniowe produkowane nielegalnie są bardziej szkodliwe dla zdrowia i życia konsumentów. Ich produkcja odbywa się bez żadnego nadzoru i nie spełniają one żadnych norm określonych dla takich wyrobów.

Podczas akcji w Łodzi funkcjonariusze na gorącym uczynku zatrzymali 6 osób, obywateli RP w wieku od 41 do 63 lat, w tym także organizatorów przestępczego procederu.

KAS/DM

Reklama

Komentarze

    Reklama