Reklama

Służby Mundurowe

"Każdemu po równo". Mundurowi czekają na decyzję ws. uposażeń w 2020 roku

Fot. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl
Fot. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl

Mundurowi związkowcy wystąpili do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z pilnym wnioskiem o przygotowanie i przedstawienie do zaopiniowania projektu rozporządzenia kształtującego uposażenia na rok 2020. Funkcjonariusze podkreślają, że czekają na jak najszybsze przedstawienie propozycji w tym zakresie, ze względu na zbliżający się termin realizacji tego punktu porozumienia, podpisanego jesienią 2018 roku. 

Jak czytamy w pismach, gdyż temat przyszłorocznych uposażeń, a dokładnie ich zwiększenia, poruszył zarówno NSZZ Policjantów, jak i Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych w imieniu wszystkich funkcjonariuszy, których sprawa dotyczy, wyrażają oni oczekiwanie, że każdy funkcjonariusz otrzyma podwyżkę w jednakowej wysokości. Oba dokumenty podpisał Rafał Jankowski, pełniący funkcję zarówno przewodniczącego NSZZP, jak i FZZSM. 

Zgodnie z zapisami § 2 porozumienia <<Od dnia 1 stycznia 2020 roku funkcjonariusze otrzymają podwyżkę w przeciętnej miesięcznej wysokości 500 zł brutto na etat (wraz z nagrodą roczną).>>

fragment pisma Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych do ministra Mariusza Kamińskiego

Związkowcy przypominają również, że podwyżki uposażenia, zgodnie z ustaleniami, mają zostać przyznane dla każdego funkcjonariusza w równej kwocie, uwzględniającej wzrost wszystkich składników uposażenia oraz nagrody rocznej.

Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów w przygotowanym piśmie wnioskuje do ministra o pilne przygotowanie i przedstawienie do uzgodnień projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Także policjanci podkreślają "egalitarność" podwyżki. "Oznacza to, że przeciętna kwota 500 zł brutto, przeznaczona na wzrost uposażeń ze skutkiem od 1 stycznia 2020 r., musi być przyznana każdemu policjantowi w równej wysokości, na takiej samej zasadzie, jak podwyżka, którą policjanci otrzymali od dnia 1 stycznia 2019 roku". W komunikacie funkcjonariusze dodają, że jedynym odstępstwem od tej reguły może być niewielka różnica wynikająca ze stażu służby.

Jak zapewniali jeszcze w październiku br. przedstawiciele resortu spraw wewnętrznych i administracji, środki na ten cel zostały zabezpieczone w przyszłorocznym budżecie. Natomiast Wiesław Szczepański, przewodniczący Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, zapowiedział w rozmowie z InfoSecurity24.pl, że posłowie przyjrzą się temu, jak wygląda realizacja porozumienia zawartego między rządem a związkami zawodowymi działającymi w służbach mundurowych w listopadzie 2018 roku. "Jak wiemy, nie wszystkie punkty zawarte w tym porozumieniu zostały zrealizowane. Na jednym z posiedzeń w pierwszym kwartale przyszłego roku będę chciał, żeby komisja to przeanalizowała" - zapewniał.

MR

Reklama

Komentarze (4)

 1. Policeman

  Zimno jest grypa zaczyna szaleć żadne naciski przełożonych nie zmuszą mnie abym chory z gorączką pracował w Święta i Sylwestra...

 2. Hshs

  Niech postępują tak dalej a Policjantów coraz mniej i lepiej nie będzie.

 3. xx

  wszyscy dostali w 2018roku? Bzdura...bez komentarza panowie związkowcy....nie wszyscy. Policjanci na na tzw. zachowaniu nie dostali nic!!!!!!!!

  1. And

   Zgadzam się kpina. Pismo wysłali w kraj kadry też i mają nas gdzieś.

  2. Wiesio

   To prawda bracie. U mnie też lipa

  3. Wiesio

   Zostaje tylko sąd. Ciekawe czy 01 z Wawy wie gdzie mają jego polecenia. Pozdrawiam

 4. Wiesiek13

  Pieniądze "może" i są ale proszę przeczytać uważnie!!500 zeli na każdy etat na te wolne też to to znaczy,że się robi luka prawna.Można dać każdemu ale po co!?Zacznie się "przepychanka"słowna i prawna-przykładem są pieniądze za zaległe urlopy i nadgodziny.

Reklama