Reklama

Służby Mundurowe

Katowicka policja ćwiczy przed ŚDM

  • Fot. policja.pl
    Fot. policja.pl

W Międzynarodowym Porcie Lotniczym „Katowice” w Pyrzowicach odbyły się ćwiczenia śląskich policjantów w zwalczaniu zagrożeń terrorystycznych. Szkolenie odbyło się w ramach przygotować do Światowych Dni Młodzieży, a ich celem miało być sprawdzenie współdziałania policjantów, Straży Granicznej i służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

W ćwiczeniach w Katowicach uczestniczyło kilkudziesięciu policjantów garnizonu śląskiego, w tym funkcjonariusze z tarnogórskiej komendy i Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Katowicach. Ponadto z policjantami współdziałali mundurowi m.in. ze Straży Granicznej oraz służby ochrony lotniska.

Czytaj także: Macierewicz: "Integracja służb" przy zabezpieczeniu szczytu NATO i ŚDM.

Jak głosi komunikat Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, scenariusz ćwiczeń zakładał, że na katowickie lotnisko wtargnęło trzech napastników z bronią, którzy sterroryzowali osoby przebywające w terminalu C i wzięli je jako swoich zakładników. Przestępcy zamierzali także uprowadzić samolot. W trakcie działań okazało się, że na lotnisku znajduje się także podejrzany pakunek. Mogły w nim być materiały wybuchowe.

Do akcji wkroczyli policyjni antyterroryści z SPAP Katowice, których głównym zadaniem było odbicie zakładników i zapewnienie bezpieczeństwo na lotnisku. Mundurowi wygrodzili i zabezpieczyli specjalne strefy, aby umożliwić sprawny i szybki dojazd innym służbom na miejsce akcji. W czasie pozorowanej akcji szturmowcy AT śmiertelnie postrzelili trzech terrorystów i bezpiecznie wyprowadzili zakładników. Następnie policyjny pirotechnik zabezpieczył podejrzany pakunek, w którym znajdował się ładunek wybuchowy.

Podczas ćwiczeń funkcjonariusze wszystkich uczestniczących w nich służb miały okazję przećwiczyć działania w sytuacjach kryzysowych, związanych z atakiem terrorystycznym, a także sprawdzili przygotowanie, mobilność i sprawność przekazu informacji, jak również współdziałanie z innymi służbami.

Czytaj także: Minister Błaszczak na szkoleniu antyterrorystów. Przygotowanie do ŚDM.

Reklama

Komentarze

    Reklama