Reklama

Służby Mundurowe

Francuzi pierwszym użytkownikiem H160 dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo

Autor. Gendarmerie – SIRPA - F. Garcia - © Light & Shadow

Francuska Generalna Dyrekcja Uzbrojenia (DGA) podpisała w imieniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych umowę z Airbusem na zakup i serwisowanie 10 śmigłowców H160 w konfiguracji policyjnej, przeznaczonych dla Żandarmerii Narodowej. Zamówienie, powiązane z umową na dostawę 169 H160M dla Ministerstwa Sił Zbrojnych, jest częścią planu Stimulus wspierającego krajowy przemysł lotniczy, ogłoszonego przez francuski rząd w 2020 roku.

"Zawarty z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych kontrakt jest ważny dla programu H160. Mamy już klientów z sektora transportu morskiego, lotnictwa prywatnego i biznesowego, oraz służb poszukiwawczo-ratowniczych. Teraz zyskaliśmy klienta reprezentującego organy porządku publicznego (...)" - powiedział Bruno Even, dyrektor generalny Airbus Helicopters.

Francja jest pierwszym krajem zamawiającym H160 dla organów ścigania. Wiropłaty H160 w wariancie dla żandarmów otrzymają system elektrooptyczny Safran Euroflir 410, wciągarkę i wysięgnik dla lin desantowych. Centrum dowodzenia lotnictwem Gendarmerie Nationale i Airbus Helicopters będą ściśle współpracować nad przygotowaniem systemu zarządzania lotami, dostosowanego do potrzeb formacji. Francuska Żandarmeria Narodowa eksploatuje już liczną flotę śmigłowców Airbusa, reprezentującą rodziny H125, H135 i H145. Oprócz ulepszonych osiągów i zaawansowanych systemów misji, H160 wprowadzi nową zdolność do transportu funkcjonariuszy francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, głównie jednostek taktycznych, takich jak grupy interwencyjne Żandarmerii Narodowej (GIGN). Pierwsze H160 zostaną dostarczone użytkownikom przed Igrzyskami Olimpijskimi, które odbędą się w Paryżu w 2024 r.

Śmigłowce H160 należące do żandarmerii skorzystają z globalnego kontraktu na usługi wsparcia technicznego, zarządzanego przez Airbus Helicopters, obejmującego pomoc techniczną, dostęp do magazynów części zamiennych w czterech bazach żandarmerii oraz usługi powiązane.

Reklama

Komentarze

    Reklama