Reklama

Służby Mundurowe

Francuskie Bastiony trafią do chilijskiej żandarmerii

Bastiony na terenie fabryki Arquusa w Saint-Nazaire. Fot. Arquus

Francuska firma Arquus poinformowała o podpisaniu kontraktu na dostawę pięciu pojazdów opancerzonych Bastion na potrzeby chilijskiej żandarmerii. Wartość kontraktu nie została podana.

Sama umowa została podpisana pod koniec zeszłego roku, ale informacja o niej została podana do informacji publicznej dopiero niedawno. Prace nad pojazdami mają już trwać w zakładach Arquus i dostawy są zaplanowane na ten rok.

O potrzebie posiadania tego typu wozów przez chilijską żandarmerię sygnalizowano już w 2022 roku, kiedy to ministerstwo spraw wewnętrznych i bezpieczeństwa publicznego Chile zwróciło się do tamtejszego rządu o sfinansowanie zakupu pięciu Bastionów za łączną sumę 2,3 mln USD. Nie będą to pierwsze pojazdy ze stajni francuskiej firmy, jakie będą używać tamtejsi żandarmi, wcześniej otrzymali oni 15 lekkich pojazdów PVP (Petit Véhicule Protégé) oraz wóz Sherpa z drabiną szturmową.

Dla producenta to drugie w ostatnim czasie zamówienie na Bastiony, po tym, jak zakupiła je w grudniu Armenia.

Reklama

Bastion to francuski wielozadaniowy pojazd opancerzony w układzie 4x4 produkowany przez firmę Arquus na bazie wozu VLRA 4×4. Może on być opancerzony na poziomie od 1 do 3 wg STANAG 4569 oraz 2a/2b wg STANAG 4569 Annex B. W zależności od poziomu ochrony ładowność pojazdu wynosi od 1000 do 3000 kg przy masie całkowitej 12000 kg. Bastion może pomieścić w sumie 10 ludzi (2+8) a także bogaty zestaw wyposażenia i uzbrojenia, dzięki dużej kubaturze nadwozia.

Uzbrojenie montowane może być na obrotnicy na stropie kadłuba (także w opancerzonej wieżyczce). Z racji na swoją modułową konstrukcję i możliwość przewożenia zróżnicowanego wyposażenia pojazd ten może być używany jako m.in. wóz dowodzenia, transporter opancerzony, kołowy niszczyciel czołgów lub pojazd rozpoznawczy.

Czytaj też

Bastiony stały się symbolem ostatnich konfliktów oraz walk z ugurpowaniami terrorystycznymi na kontynencie afrykańskim.
Autor. Arquus
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze