Reklama

Służby Mundurowe

Co dalej z programem modernizacji? Kierwiński: będzie kontynuowany, choć to niewystarczające

Fot. MSWiA
Fot. MSWiA

Służby podległe MSWiA dalej będą mogły liczyć na spory finansowy zastrzyk. Środki pochodzić będą z programu modernizacji, który – jak zapewnia szef MSWiA Marcin Kierwiński – będzie kontynuowany. Minister zaznacza jednak, że pieniądze powinny być wydawane „w sposób mądrzejszy” i trafiać np. „bezpośrednio do tych funkcjonariuszy, którzy wykonują tę pracę liniową”.

O tym, że budżety służb mundurowych są ustawicznie niedoszacowane, wiadomo nie od dziś. W ostatnich latach nie ukrywali tego ani przedstawiciele MSWiA, ani szefowie poszczególnych formacji. Środki jakie co roku przeznaczały kolejne rządy – i przeznaczają – na funkcjonowanie Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej czy Służby Ochrony Państwa, nie wystarczają nawet na 100 proc. zabezpieczenie normalnego funkcjonowania, nie mówiąc już o jakiejkolwiek modernizacji. Wyjściem z pewnego finansowego impasu miał być program modernizacji, w ramach którego służby mogą kupować sprzęt, uzbrojenie, środki transportu, modernizować istniejącą i tworzyć nową infrastrukturę, ale też podnosić uposażenia funkcjonariuszy. Dość zgodnie przedstawiciele służb podległych MSWiA wielokrotnie podkreślali, że bez tych środków, formacje nie miałyby szansy na rozwój. 

Czytaj też

Program modernizacji to jednak autorski pomysł opcji politycznej, która dziś już nie sprawuje władzy. Pojawia się więc pytanie – nie do końca nieuprawnione – jaka będzie jego przyszłość. Jak się okazuje, nie rysuje się ona w ciemnych barwach. Jak zapewnił szef MSWiA Marcin Kierwiński, podczas czwartkowej rozmowy w Programie Pierwszym Polskiego Radia, „program modernizacji służb mundurowych na pewno będzie kontynuowany”. Dodał przy tym, że jest jednak głęboko przekonany o tym, że „to jest niewystarczające”. 

Reklama
Główną kwestią jest to, żeby te pieniądze wydawane były w sposób mądrzejszy, żeby te pieniądze trafiały bezpośrednio na walkę z przestępcami, albo bezpośrednio do tych funkcjonariuszy, którzy wykonują tę pracę liniową. Będziemy kontynuować program wzmacniania polskich służb, będziemy wzmacniać Policję, Straż Graniczną. Będziemy chcieli dokończyć audyt – bo pierwsze kroki w tym zakresie zostały już poczynione – tzw. płotu na granicy polsko-białoruskiej i będziemy pewnie także rozbudowywać tę infrastrukturę, tak żeby polska granica była bezpieczna.
Marcin Kierwiński, minister spraw wewnętrznych i administracji – Sygnały Dnia, Program Pierwszy Polskiego Radia, 18.01.2024 r.

Przypomnijmy, program modernizacji na lata 2022-2025 jest kolejnym tego typu wieloletnim przedsięwzięciem, które wystartowało w styczniu 2022 roku. Modernizacja pochłonie - w przypadku służb podległych MSWiA - ponad 10 mld złotych oraz prawie 1,9 mld złotych w przypadku Służby Więziennej. Policji z tej puli przypadło ponad 6,4 mld zł, Straży Granicznej - ponad 1,4 mld, Państwowej Straży Pożarnej - przeszło 1,9 mld, a Służbie Ochrony Państwa - 214 mln zł. 

Czytaj też

Warto też dodać, że ustawa zabezpiecza również środki finansowe na zwiększenie ilości etatów: w Policji o 5600, w Straży Granicznej o 750 oraz w Straży Pożarnej o 750.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama