Służby mundurowe w "Etapie 1" szczepień na Covid-19

8 grudnia 2020, 14:04
niedzielski minister
Fot. Krystian Maj/KPRM

W pierwszej kolejności szczepieni będą pracownicy medyczni, seniorzy w DPS-ach i ZOL-ach i służby mundurowe. W kolejnych etapach szczepienia otrzymają m.in. nauczyciele i pracownicy transportu publicznego – wynika z projektu Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, który pojawił się we wtorek na stronie gov.pl.

W projekcie zwrócono uwagę, że produkcja i dystrybucja szczepionek będą stopniowe. Z tego powodu szczepienie społeczeństwa będzie również przebiegać etapowo dla różnych grup w zależności od ich ryzyka narażenia na zakażenie, poważne zachorowanie i śmierć, a także ryzyko społeczno-ekonomiczne i ryzyko transmisji. Zgodnie z projektem najpierw realizowane będą: "Etap 0" i "Etap 1" szczepień.

W ramach "Etapu 0" zaszczepieni będą pracownicy sektora ochrony zdrowia – personel medyczny, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W "Etapie 1" szczepieni będą pensjonariusze i pracownicy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu. W tym etapie będą także szczepione osoby powyżej 60 lat (począwszy od najstarszych), a także służby mundurowe, w tym Wojska Obrony Terytorialnej.

W kolejnym "Etapie 2" szczepienie otrzymają "kluczowe grupy zawodowe". Chodzi o pracowników sektora edukacji, infrastruktury krytycznej, transportu publicznego i urzędników bezpośrednio zaangażowanych w zwalczanie epidemii (np. pracowników stacji epidemiologiczno-sanitarnych).

W drugim etapie będą także szczepione osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi, zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość). Pacjenci, u których występują takie choroby, niezależnie od grupy wiekowej, w jakiej się znajdują, mogą zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania,.

W "Etapie 3" szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Szczepionki będą finansowane z budżetu państwa, a szacowany koszt ich zakupu wynosi ok. 2,4 mld zł.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Jurek
piątek, 19 lutego 2021, 13:14

A kiedy szczepienia ruszą w ABW ?

LukaszStilon
środa, 16 grudnia 2020, 13:15

Wiem, że wkładam kij w mrowisko, ale jestem cywilem i nie mogę znaleźć w necie odpowiedzi na pytanie: Dlaczego służby mundurowe mają być szczepione w pierwszej kolejności? Dlaczego policjant z drogówki, "urzędnik" na komisariacie i inne osoby, którym to niepotrzebne maja pierwszeństwo przed listonoszem, panią w sklepie, konduktorem w pociągu, pacjent z nowotworem. Dlaczego? Proszę o rzeczową odpowiedź.

Qazwsx
poniedziałek, 21 grudnia 2020, 07:34

A kto o zdrowych zmysłach da sobie wstrzyknąć modyfikację genetyczną, zobaczcie co się już dzieje tam gdzie już poszły pierwsze strzały.

Robert
środa, 30 grudnia 2020, 17:40

Co się dzieje????

A
wtorek, 29 grudnia 2020, 09:36

Nie da się czytać takich głupot ! Minumum wiedzy wystarczy żeby takich bredni nie wypisywać ! Na prawdę MINIMUM

Bartek
czwartek, 10 grudnia 2020, 17:20

Mam nadzieję, że jak się nie zaszczepię to mnie dopuszczą do służby. Bo wg słów premiera, ma być dobrowolna.

tom
piątek, 11 grudnia 2020, 00:26

Dostaniesz rozkaz i już. Zgłoś się do placówki gdzie będą szczepieni politycy. Może się ktoś pomyli i dostaniesz tą bezpieczną. A nie jak w ubiegłych latach na grypę. Najtańsza, byle statystyki zrobić

Qazwsx
poniedziałek, 21 grudnia 2020, 07:41

A jak dostanę rozkaz skocz z 10 piętra to też mam skoczyć? Nie ma takiej opcji, pewne jest to że będą tragiczne skutki uboczne.

Mario
środa, 9 grudnia 2020, 14:31

Jak to, będą szczepieni? Jeszcze nikt nigdy tak zuchwale nie wciskał szczepionek. A jak ktoś nie będzie chciał się zaszczepić to co? Na siłę?

Policjant
środa, 9 grudnia 2020, 01:03

Jestem policjantem, na 3 szczepionki - grypa, WZW i tężec zapisalem się w sierpniu... Czekam do tej pory. Tylko gadać potrafią, czysta propaganda.

Tweets InfoSecurity24