Służby jeszcze w tym roku dostaną więcej pieniędzy

7 października 2020, 14:31
Henryk Kowalczyk, Sejm, fot. Twittej Kancelaria Sejmu
Poseł Henryk Kowalczyk, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Fot. Twitter Kancelaria Sejmu

Posłowie zajęli się dziś nowelizacją ustawy budżetowej na 2020 rok i wszystko wskazuje na to, że zostanie ona uchwalona ze zmianami dającymi służbom finansowy zastrzyk. Zyskać mają niemal wszystkie formacje. Łącznie mówimy nawet o 1,6 mld złotych więcej, niż to co miały one do wykorzystania zgodnie z zapisami tegorocznej ustawy budżetowej.

Nowelizacje budżetu – w tym zwiększanie finansowania służb mundurowych czy specjalnych w trakcie trwania roku budżetowego  nie są niczym nadzwyczajnym. Tegoroczna nowelizacja może jednak zaskakiwać choćby z uwagi na to, jak wyglądać ma budżet w przyszłym roku. Dla wielu bowiem trudne do zrozumienia jest "dokładanie" środków w bieżącym roku budżetowym i ich znaczne ograniczanie w kolejnym.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2020 do Sejmu wpłynął pod koniec sierpnia, a Komisja Finansów Publicznych pierwsze czytanie przeprowadziła 17 września. Drugie czytanie, wraz z przedstawieniem sprawozdania z prac komisji, obyło się dziś na sali plenarnej. Jak się jednak okazało, nowela budżetu – zanim w głosowaniu zajmą się nią posłowie – trafiła raz jeszcze pod obrady Komisji Finansów Publicznych. Stało się tak, ponieważ w trakcie drugiego czytania pojawiły się propozycje poprawek, a co za tym idzie – zgodnie z przepisami – rozpatrzyć musiała je odpowiednia komisja.

Z policji do służb specjalnych

Zgłoszone propozycje zmian dotyczą m.in. przesunięcia 10 mln złotych z pieniędzy jakie trafić miały do policji na rzecz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, z przeznaczeniem na wsparcie systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej. W innej poprawce PiS zaproponował też przesunięcie - także ze środków pierwotnie przewidzianych dla policji - 10 mln złotych do budżetu Agencji Wywiadu. Komisja zarekomendowała Sejmowi przyjęcie poprawek, zatem łącznie dla policji przewidziano o 34,6 mln złotych mniej niż zakładano w pierwotnej wersji noweli ustawy budżetowej na 2020 rok, choć i tak formacja zyska na nowelizacji dodatkowe 1,3 mld złotych. Pierwotnie budżet policji na ten rok wynieść miał ponad 10,3 mld złotych. Zgodnie z propozycją nowelizacji kwota ta wzrosnąć ma do poziomu nieco ponad 11,6 mld złotych.

20 mln dla AW i ABW to nie jedyne środki jakie przesunięto z części przeznaczonej dla policji na służby specjalne. Podczas pierwszego czytania, 17 września, Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło bowiem poprawkę "polegającą na zmniejszeniu wydatków Policji o 14 600 000 zł z przeznaczeniem na wydatki majątkowe i budowlane oraz zakup samochodów na potrzeby Centralnego Biura Antykorupcyjnego". Jak tłumaczy w odpowiedzi na pytania posłów Daniel Karpeta, wiceszef CBA, "jeżeli chodzi o planowany wydatek, to głównie chodzi o siedzibę delegatury we Wrocławiu, która mieści się w poniemieckiej willi". Jak dodał, "wydatki na to wynoszą prawie 3 500 000. zł". "Jest to kwestia budowy nowej siedziby. W tym celu zostały już powzięte pewne wydatki związane z nieruchomością. Chodzi o to, żeby teraz doprowadzić to do takiego stanu, żeby można było tam pracować. Myślę, że jesteśmy w stanie. Poczyniliśmy przygotowania i potrzebujemy na to odpowiednich środków" - tłumaczył. Odnosząc się do zakupu samochodów, wiceszef CBA wyjaśniał, że chodzi o "wymianę floty, która została zakupiona w 2006 i 2007 roku", i jak podkreślał auta mają ponad piętnaście lat i "zagrażają życiu i zdrowiu użytkowników". Komisja, głosami 23 posłów koalicji rządzącej, poprawkę przyjęła. CBA – po wprowadzonych zmianach – dysponować ma w tym roku zatem budżetem w wysokości ponad 227 mln złotych (budżet CBA na 2020 rok pierwotnie wynosił niecałe 213 mln złotych).

W nowelizacji więcej środków zaplanowano także dla Państwowej Straży Pożarnej, której budżet planowo wynosił prawie 3,3 mld złotych. Po zmianach PSP do dyspozycji będzie miała o ponad 225 mln złotych więcej, czyli łącznie - Komenda Główna PSP oraz komendy wojewódzkie i powiatowe PSP - ponad 3,5 mld złotych. Nowelizacja zakłada też zwiększenie wydatków na Straż Graniczną z poziomu ponad 1,76 mld złotych do ponad 1,8 mld złotych. Najmniejszy wzrost finansowania, bo o niecałe 10 mln złotych, zanotuje SOP. Z poziomu wynoszącego niewiele ponad 338 mln złotych, ostatecznie do wydania w tym roku SOP będzie miał nieco ponad 348 mln złotych. 

Ponieważ podczas dzisiejszego posiedzenia Komisja Finansów Publicznych przyjęła zgłoszone przez PiS poprawki, na więcej środków liczyć mogą Agencja Wywiadu i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ich budżety wyniosą odpowiednio prawie 282 mln złotych (pierwotnie niespełna 272 mln złotych) oraz ponad 653 mln złotych (pierwotnie ponad 643 mln złotych). Nowela budżetu na 2020 rok nie zakłada zwiększenia finansowania Służby Więziennej, której budżet pozostanie na poziomie 3,38 mld złotych. 

Teraz ustawa trafi to trzeciego czytania po którym nastąpi głosowanie. Jednak biorąc pod uwagę sejmową arytmetykę, z dużym prawdopodobieństwem - graniczącym z pewnością - można przypuszczać, że Sejm przyjmie nowelizację w zaproponowanym przez Komisję kształcie. Jeśli tak się stanie zostanie ona przekazana Senatowi, który także będzie mógł wprowadzić swoje poprawki do ustawy. W takim przypadku dokument będzie musiał wrócić do Sejmu w celu rozparzenia senackich propozycji. Jeśli Senat poprawek nie zgłosi, nowela ustawy budżetowej na 2020 rok trafi z izby wyższej trafi wprost na biurko prezydenta. 

Warto dodać, że równolegle z pracami nad nowelą tegorocznego budżetu – w ramach którego służby otrzymać mają dodatkowe środki – w Sejmie trwają prace nad projektem przyszłorocznej ustawy budżetowej zgodnie z którą wszystkie formacje mundurowe (oprócz Służby Więziennej) oraz specjalne czekają cięcia w finansowaniu. Jak na razie nie wiadomo w jakim ostatecznie kształcie budżet na 2021 rok zostanie uchwalony i czy założenia ustawy okołobudżetowej – zgodnie z którymi w przyszłym roku mają nie powstać fundusze nagród – staną się obowiązującym prawem. Wiele wskazuje jednak na to, że w związku z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa, także służby – zarówno te mundurowe jak i specjalne – będą w kolejnej perspektywie budżetowej zmuszone do zaciśnięcia pasa.

Rząd zakłada, że deficyt na koniec bieżącego roku może wynieść 109,3 mld zł., a w przyszłym sięgnąć może 82,3 mld zł.

EDIT: Wieczorem 7 października - głosami koalicji rządzącej - Sejm znowelizował tegoroczną ustawę budżetową. 

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Niuniu
piątek, 9 października 2020, 01:41

Wojsko jest już dofinansowane i w pełni gotowe bronić Naród i Parti przed wrogiem - czyli pewnie virusem. To teraz dofinansujemy służby . A One wdzięczne Partii i Narodowi bedą identyfikowały virusy coby armia wiedziała co tępić. teraz nareszcie zrozumiałem genialny plan nierobienia testów na virusa. Po co jak Mamy wyspecjalizowane wszędobylskie Służby teraz naprawdę gotowe do błyskawicznego wyśledzenia i identyfikacji wroga nr 1 czyli virusa. Tak trzymać Panie Premierze i Panie Prezydencie.

Ktoa
niedziela, 11 października 2020, 13:22

wojsko dofinansowanie ? Nie wiesz co piszesz człowieku. Np porównaj sobie zarobki policji a wojska, zorientuj ile policja dostaje za nadgodziny a ile wojsko. Jak policja dostaje hajs w nagrodach a czy wojsko dostaje nagrodowki. Dają policji więcej hajsu bo boją się że będą znowu strajkować. Wojsko nie może strajkować

Xxx
niedziela, 11 października 2020, 22:45

Policja jest ciągle na służbie noc dzień i święta zżera się ciągle ...a wojsko ??? Od 7 do 15 posiedzi w ciepłe i do domu...

Gomez
niedziela, 11 października 2020, 21:55

Po za tym jakie nadgodziny? Na 8 ósemkach każdy wychodzi na zero lub minus. Wystarczą 2 nocki w miesiącu i już -16 na koniec miesiąca. Wiec gdzie te nadgodziny płatne. Nigdzie.

Gomez
niedziela, 11 października 2020, 21:53

Wojsko a Policja? Tak nie ma porównania. Też chciałbym dostawać pieniądze za siedzenie w koszarach. I wszystkie dodatki mieszkaniowe które dostaje żołnierz. Zamienię się w ciemno z moim odpowiednikiem z MON. I to wszystko za co? Za gotowość do wojny ? Jakiej wojny ? Parodia westernu. A policjant - nie mylić z biurkowa blerwa , liniowy policjant na ulicy każdego dnia naraża się na niebezpieczeństwo. A już na pewno na wrogie antagonistyczne podejście społeczeństwa.

Kamil
niedziela, 11 października 2020, 21:35

To sprawdź jaki jest dodatek za brak mieszkania i jakie jest dofinansowanie na zakup mieszkania i zmienisz zdanie Czy siedzenie w koszarach I spanie można porównać do służby i walki na ulicy Jak będzie wojna każdy z nas zostanie powołanie wiec poczytaj i dopiero się wypowiadaj bo widać ze nie z branży Jedno pytanie Dlaczego policjanci uciekają do wojska Ciekawe

Adam
czwartek, 8 października 2020, 09:06

No tak Sluzba więzienna wydaje ogromne pieniądze na bezpieczeństwo funkcjonariuszy i osadzonych a pieniędzy nie dostanie.Czy kogoś ta służba interesuje.Fajnie jak przestępcy są za murami ....

Olo
środa, 7 października 2020, 18:51

Podsumowując: ograniczamy finansowanie policji, czyli służby na rzecz bezpieczeństwa obywateli, żeby dofinansować CBA itp służby, dzięki którym łatwiej jest prowadzić politykę i trzymać w szachu opozycję. Tylko tak dalej...

Kasia
środa, 7 października 2020, 23:43

Wszystkie służby w tym roku dostały podwyżki. AW I ABW jako jedyne skreslili z listy podwyżek. Zanim zaczniecie pluc na te formacje lepiej żebyście to wiedzieli.

jan
piątek, 9 października 2020, 08:04

kazda słuzba jest potrzebna.

,,,
sobota, 10 października 2020, 00:25

Jak widać po przesunięciach kasy niejednakowo

Kkk
czwartek, 8 października 2020, 10:42

Tak tylko trzeba sobie porównać płace w AW iABW bo tam są o wiele większe pieniądze, i nie ma co porównywać do innych służb

Mar
niedziela, 11 października 2020, 00:36

Zapewniam że nie są wyzsze. A po obecnych podwyżkach w innych formacjach są równe lub nizsze

Tychus
czwartek, 8 października 2020, 15:07

Nie będę określał szczegółów, ale znacząco się mylisz. Wystarczy spojrzeć na wysokość mnożnika i wziąć pod uwagę jak bardzo zawyżają średnią: kadra kierownicza wyższego szczebla, eksperci, doradcy i konsultanci. Przemnóż sobie kwotę bazową, a zobaczysz, że w niektórych formacjach zarabia się nawet o połowę więcej/ mniej niż w innych. W czubie są właśnie CBA, SWW, SKW, SOP, potem Straż Marszałkowska, Policja (po podwyżkach z tego roku), Straż Graniczna, ABW, SW itd. Z zestawień tego parametru i kwoty bazowej wynika, np że osoba na tym samym stanowisku dostanie w CBA ponad 2500 zł więcej niż osoba w ABW, a osoba zatrudniona w SKW czy SWW ponad 2000zl. Osobna sprawą jest kwestia płac w AW, ale nie można oczekiwać, że wysokość płac różni się znacząco od jej wojskowego odpowiednika - SWW. 2000 zł, to tak naprawdę koszt wynajmowania albo kupienia mieszkania na własność i spłacania rat. Jest to już znacząca różnica w pensji.

Ewa
sobota, 10 października 2020, 00:30

Czy wzrost tych środków wiąże się z podwyżkami płac czy dotyczy tylko środków rzeczowych? Doposażenie tych służb w różne "zabawki" zapewne jest niezbędne do kontroli nad wszystkimi i wszędzie. Technika kosztuje.

czwartek, 8 października 2020, 10:17

Tylko te służby dostały podwyżki w poprzednich latach jak inne służby nie dostawały nic. Jak napisał kolega Olo dla kogo pracują AW i ABW z pewnością nie na rzecz bezpieczeństwa "szarych obywateli"

Hamulec
czwartek, 8 października 2020, 09:45

Najlepszy jest ten tekst szefa CBA o 13-letnich samochodach, że "zagrażają życiu i zdrowiu użytkowników". Połowa obywateli RP takimi jeździ i jakoś dają radę :)

olo
czwartek, 8 października 2020, 01:28

Nie chodzi o plucie na formacje, tylko o zwrócenie uwagi jakie priorytety ma partia. Ich nie interesuje, że gdzieś nie ma policjantow, zeby jechali na interwencje, tylko pilnują, żeby mieć odpowiednio dyspozycyjne służby specjalne do zabezpieczenia siebie i swoich interesów

Tweets InfoSecurity24