Służba Więzienna wstrzymuje widzenia. Powodem zagrożenie koronawirusem

16 marca 2020, 20:16
0_0_2100_1622_resize_2af7f8cc46d126f0a73abe5ddb32f10c21de317c
Fot. kpt. Izabela Romaszewska, szer. Natalia Szarapow/sw.gov.pl

Jak poinformowała ppłk Elżbieta Krakowska, rzecznik prasowa Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, "16 marca 2020 roku, w porozumieniu z Państwową Inspekcją Sanitarną, wprowadzono zarządzenia w 30 jednostkach penitencjarnych, mające na celu wstrzymanie widzeń". Powodem jest zagrożenie epidemiologiczne wynikające z pandemii koronawirusa.

Zgodnie z weekendowymi zapowiedziami odwiedziny w jednostkach Służby Więziennej zostały wstrzymane. Jak na razie zakaz widzeń dotyczy 30 ze 172 jednostek penitencjarnych, ale z informacji do jakich dotarł InfoSecurity24.pl wynika, że w niedługim czasie lista jednostek w których obowiązywać będzie ograniczenie wizyt może się powiększyć. Jednocześnie Służba Więzienna zdecydowała o ograniczeniu realizacji przez osadzonych pracy wykonywanej poza tymi więzieniami.

"Podjęte działania profilaktyczne mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom osadzonym, a także funkcjonariuszom i pracownikom więziennictwa" - podkreśla ppłk Krakowska. Zgodnie z informacjami jakie przekazał w sobotę Michał Wójcik w jednostkach Służby Więziennej przebywa obecnie 75 tys. osób. Każdego dnia w systemie pracy zewnętrznej pracuje około 10 tys. osadzonych.

Takiego działania ze strony kierownictwa formacji oczekuję NSZZ Solidarność Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej. "To pierwsze jednostki w Polsce z takimi ograniczeniami. Solidarność widzi pozytywny sygnał z kierownictwa służby, jednocześnie oczekuje na objęcie podobnymi restrykcjami kolejnych jednostek podstawowych" – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Andrzej Kołodziejski, przedstawiciel NSZZ Solidarność FiPSW.

Jak podkreśla chcący zachować anonimowość funkcjonariusz Służby Więziennej, decyzja o zakazie widzeń była "oczekiwana przez całe środowisko". "To dobrze, że została podjęta" – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl funkcjonariusz SW. Pytany o to, jak jego zdaniem na te ograniczenia zareagują osadzeni odpowiada, że "zadowoleni z pewnością nie będą, ale o tym, że może wystąpić taka konieczność mówiło się już od kilku dni, więc dla wielu nie jest to zaskoczenie". 

Z informacji do jakich dotarł InfoSecurity24.pl wynika, że specjalne zalecenia dot. odwiedzin w jednostkach penitencjarnych, w związku z przypadkami zakażeń koronawirusem w Polsce wydał dziś Główny Inspektor Sanitarny. Jarosław Pinkas zaleca ograniczenie wizyt. Jak udało dowiedzieć się InfoSecurity24.pl, zalecenia GIS rozesłane zostały do wszystkich dyrektorów okręgowych SW w Polsce.

Od 12 marca we wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych dokonywany jest profilaktyczny pomiar temperatury ciała wszystkim osobom wchodzącym na ich teren. Kontroli poddawane były także osoby odwiedzające osadzonych. W przypadku stwierdzenia temperatury ciała powyżej 38 stopni, podejmowana jest decyzja o zakazie wejścia na teren jednostki. Według najnowszych danych, obserwacji w celu wykluczenia zakażenia koronawirusem poddanych jest 57 osadzonych oraz 46 funkcjonariuszy Służby Więziennej.

DM/PAP

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 53
Klaudia
niedziela, 6 czerwca 2021, 15:58

Powiedzcie mi, zadowoleni jesteście z takiego widzenia przez plekse? Rok ponad się nie widzę z moim facetem i mam z nim rozmawiać przez plekse? Dla mnie to cierpienie a nie radość z takiego widzenia :/

Ewelina
środa, 19 maja 2021, 10:22

Ja się pytam kiedy widzenia benda w Barczewie czy ten nasz rząd myśli że to jest łatwe dla osadzonych nie móc się zobaczyć z rodziną dziećmi oni są mądrzejsi bo widzą się ze swoją rodziną żona dziećmi a nas zwykły h ludzi mają za nic otwierają galerie hotele restauracje bo co tam niby nie ma cowida zlitujcie się i dajcie te widzenia

Monika turewicz
środa, 28 kwietnia 2021, 23:12

Kiedy będą widzenia

Aldona
poniedziałek, 20 lipca 2020, 09:35

Mamy polowe lipca a Dyrektor Więziennictwa dalej nie wymyślił totalnie nic z widzeniami , na co liczy , ze kolejne miesiące przyniosą nagły spadek liczby zachorowań ? Prawa naszych rodzin są łamane a koronawirus wykorzystywany do nieróbstwa strażników i całej reszty .

Monika turewicz
niedziela, 7 lutego 2021, 22:42

Kiedy będą widzenia Mościcach

Krystyna
piątek, 18 września 2020, 00:50

Bezsilność tez dzwinilam do aresztu na smutnej w łodzi powiedzieli mi ze jest kwarantanna i żeby zadzwonić w ostatnim tygodniu września czy ktoś wie czy cos się zmieniło ps a listy można czy tez nie

Monika turewicz
środa, 28 kwietnia 2021, 23:13

Można listy wysylac

piątek, 18 września 2020, 00:47

Mój maz tez teraz trafił do aresztu na smutnaw łodzi na bardzo krótką kare dzwonilam w sprawie widzenia ale PAN mnie poinformował ze jest 2 tygodnie kwarantanny i żeby dzwonić w ostatnim tygodniu wrzesnia

niedziela, 13 września 2020, 00:21

to prawda

R
środa, 8 lipca 2020, 14:12

Czy ci z góry co decydują o widzeniach zdają sobie sprawę że dalszy brak widzeń to zapał z opuznionym zapłonem , to kt nie wytrzyma psychicznie tego co państwo im i ich rodzinom serwuje .Nie mam kontaktu z synem nawet telefonicznego to jest normalnie bezduszność . Trzeba bendzie składać pozwy o zabranie naszych praw które są zapisane w konstytucji . Czy osoby decydujące o widzeniach nie wiedzą że karty zawsze mają dwie strony

czwartek, 18 marca 2021, 19:55

Chętnie dołączę się do takiego pozwu zbiorowego to jest chore co się dzieje.

Tweets InfoSecurity24