CBŚP przejęło prawie 300 sztuk nielegalnej broni [FOTO]

17 czerwca 2021, 08:55
broń, CBŚP, Fot. CBŚP
Fot. CBŚP

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej, 7 osób zatrzymanych, blisko 30 przeszukań i przejęcie 286 sztuk broni, a także 3 tys. sztuk amunicji, to efekt zmasowanej akcji CBŚP, prowadzonej pod nadzorem Prokuratury Krajowej - poinformowało Centralne Biuro Śledcze Policji. W działaniach wzięło udział ponad 100 policjantów, w tym m.in. policyjni kontrterroryści i pirotechnicy. Zatrzymani są podejrzani o posiadanie, przerabianie i handel bronią palną, a 4 osobom zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

W minionym tygodniu przeprowadziło akcję, w którą zaangażowanych było ponad 100 policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji. Jak informuje Biuro, w związku z faktem, że osoby mogły posiadać przy sobie broń palną, dynamiczne zatrzymania niektórych podejrzanych zostały przeprowadzone przez policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Lublinie.

Akcję prowadzono w na terenie 8 województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, małopolskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, śląskiego i kujawsko-pomorskiego. Działania zorganizowano tak, aby osoby zostały zatrzymane jednocześnie i aby nie mogły się ze sobą porozumiewać. Funkcjonariusze CBŚP przeszukali blisko 30 obiektów i zatrzymali 7 osób podejrzanych. Mundurowi odkryli i zabezpieczyli 183 szt. broni palnej krótkiej, 103 szt. broni palnej długiej, 73 szt. istotnych elementów broni palnej (np. lufy, zamki, baskile), a także ok. 3 tys. sztuk amunicji różnego rodzaju, 2 granaty bojowe, pocisk artyleryjski i 200 zapalników do materiałów wybuchowych. Dodatkowo zabezpieczono 4 sztuki broni białej, w tym dwa ostrza ukryte w laskach. Część zabezpieczonej broni znajdowała się w skrytkach, specjalnie przygotowanych do jej przechowywania.

Zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty dotyczące m.in. handlu bronią palną, przerabiania broni lub posiadania broni palnej czy amunicji bez wymaganego zezwolenia. Ponadto 4 osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu 5 osób zostało tymczasowo aresztowanych, z czego 2 aresztowano warunkowo z możliwością zamiany na poręczenie majątkowe.

Jak informuje CBŚP, wszystkie zabezpieczone przedmioty zostaną teraz poddane szczegółowej analizie, by ustalać między innymi to czy przejęta broń mogła być wykorzystana do popełnienia przestępstw. Śledczy będą także wyjaśniać w jaki sposób osoby, które są podejrzane o handel bronią, weszły w jej posiadanie. Jak podkreślono, sprawa jest rozwojowa a policjanci CBŚP nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Reklama
ReklamaInfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 34
Racjonalista
czwartek, 17 czerwca 2021, 23:11

Kolekcjonerzy a nie zorganizowani przestępcy. To złom z drugiej wojny światowej znaleziony w lesie i na polach. Gangsterzy z Białowieży. Czym wy się chwalicie?

B72
piątek, 18 czerwca 2021, 14:39

Litosci gdzie ty tam llWS bron widzisz ? Troche sportowej , troche replik kolekcjonerskich przerobionych na ostrą, wymiana zamka i lufy.

kojot
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 09:30

Chciałbym poprawić przedmówcę. Mannlichery M95 pokazane na zdjęciach są z PIREWSZEJ Wojny Światowej.

W.K.
sobota, 19 czerwca 2021, 03:43

MG34?

rozczochrany
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:55

Raczej nie jest to powód do chwały dla policji podobno polskiej, że odbiera broń Polakom. Uważam że dostęp do broni palnej powinien być powszechny. Rejestracja broni tez nie jest niczym dobrym bo umożliwia państwu zabranie jej obywatelowi.

Realista
piątek, 18 czerwca 2021, 11:48

I w razie "w" są gotowe listy proskrypcyjne kogo do piachu w pierwszej kolejności...

Eter
piątek, 18 czerwca 2021, 10:22

Jeżeli jesteś pripersem-bezpaństwowcem to zgłoś zaginięcie broni. Dostęp do broni jest w Polsce bardzo łatwy. 4 miesiące i masz pozwolenie na bron np. do celów sportowych.

Xyz
piątek, 18 czerwca 2021, 18:50

Tak? A później musisz jeździć na zawody bo inaczej Ci cofną.

Jabadabadu
piątek, 18 czerwca 2021, 12:43

To chyba żyjemy w dwóch zupełnie różnych krajach. Przyjmij do świadomości, że dostęp do broni palnej nieczarnoprochowej rozdzielnego ładowania jest uznaniowy. Każdy komendant wojewódzki może ci idmówić wydania pozwolenia w trybie administracyjnym i na tym koniec. Dlaczego? Bo tak chce. Napisze w uzasadnieniu cokolwiek Musisz to pokornie przełknąć i tyle. Obudź się wreszcie - chyba, że to ty wydajesz pozwolenia?

pozdro abwehra
piątek, 18 czerwca 2021, 09:37

Zakup tokarki i frezarki jednorazowo wychodzi drogo ale potem nikt człowieka nie ogranicza w jego warsztacie (; Długoterminowo sprzęt może się nawet zwrócić na produkcji niszowych detali dla biznesów R&D, uczelni itd.

easyrider
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:06

To nie jest żadna zawodowa grupa. Broń na zdjęciu to przypadkowa zbieranina.

asd
czwartek, 17 czerwca 2021, 17:46

Zawsze mnie bawią te wystawione banknoty.

Falo
czwartek, 17 czerwca 2021, 15:09

Nie pierwszy raz CBŚP łapie kolekcjonerów i otrąbia wielki sukces, że zatrzymali handlarzy bronią i zorganizowaną grupę przestępczą. Czy oni się nie wstydzą takich akcji?

wiatrówka
czwartek, 17 czerwca 2021, 21:45

czy TE BĘBENKI nie są od CZARNOPROCHOWCÓW??!!-też zakazane ???

Tweets InfoSecurity24