Reklama

Służby Mundurowe

SBU rekrutuje ochotników. Zagrożonych 6 kolejnych okręgów Ukrainy

  • Fot. mil.gov.ua

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy rozpoczęła rekrutację ochotników „w celu przezwyciężenia zagrożenia terrorystycznego i zachowania terytorialnej integralności Ukrainy”. Jest to związane z niepowodzeniami z misją antyterrorystyczną na wschodzie Ukrainy, spowodowanym nielojalnością i biernością lokalnych formacji porządkowych. 

W celu przezwyciężenia zagrożenia terrorystycznego i zachowania terytorialnej integralności Ukrainy, dla przeciwdziałania przestępczym formacjom zbrojnym o charakterze separatystycznym i przestrzegania prawa, podjęto decyzję o wprowadzeniu „gorących linii” dla obywateli posiadających doświadczenie służby w organach bezpieczeństwa lub siłach zbrojnych Ukrainy oraz pragnących wstąpić do oddziałów specjalnych strzegących porządku publicznego

Czytamy w komunikacie SBU

Nowa formacja ma prawdopodobnie pełnić w siłach porządkowych rolę podobną do Gwardii Narodowej. Jak zauważył pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow, problemy z prowadzoną obecnie akcją antyterrorystyczną we wschodniej Ukrainie wynikają z dwóch podstawowych czynników. Pierwszym jest - duża ilość ludności cywilnej, otumanionej rosyjską propagandą, która popiera terrorystów i pomaga im w zajmowaniu budynków administracyjnych i destabilizacji sytuacji w regionach – mówi Turczynow. Druga kwestia to bierność, a często nielojalność czy wręcz zdradziecka postawa lokalnych służb porządkowych. Obecność rosyjskich komandosów, agentów i opłaconych podżegaczy jest problemem odrębnym.

Tymczasem sytuacja w rejonie Donbasu dynamicznie się zmienia. Oddziały specjalne MSW i Centrum Antyterrorystycznego zdołały zlikwidować liczne blokady w rejonie Słowiańska i zmusić separatystów do ucieczki. Tymczasem nocą uzbrojeni w broń maszynową, umundurowani ludzie na czele tłumu demonstrantów zajęli urząd miasta w Gorłówce.

Ołeksandr Turczynow ostrzega przed „majową ofensywą” separatystów. Jego zdaniem w najbliższych dniach, podczas najbliższego długiego weekendu, grupy dywersyjne mają rozpocząć działania w sześciu kolejnych obwodach Ukrainy: charkowskim, odeskim, dniepropietrowskim, zaporoskim, chersońskim i mikołajowskim.

Rada miejska stolicy Ukrainy, której władze obawiają się wtargnięcia uzbrojonych grup informują o rozpoczęciu ćwiczeń wojskowych w Kijowie w nocy ze środy na czwartek.

"Kijowianie i goście stolicy! W nocy z 30 kwietnia na 1 maja w Kijowie odbędą się taktyczne ćwiczenia specjalne. W ich ramach po mieście będą poruszały się kolumny sprzętu wojskowego" – głosi opublikowany w środę komunikat kijowskiego ratusza.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama