Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Rząd ogłasza założenia Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020

  • Fot. KPRM

9 stycznia br. na wspólnej konferencji prasowej, ministrowie: spraw wewnętrznych Jacek Cichocki i transportu Sławomir Nowak ogłosili główne założenia Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (BRD) 2013-2020, przyjętego dzień wcześniej przez Krajową Radę BRD.Głównym punktem Programu jest dalsze zmniejszenie liczby ofiar i rannych w wypadkach na polskich drogach (pisaliśmy o poprawie tych statystyk w ujęciu rok do roku), gdyż jak wynika z przedstawionych na konferencji schematów, Polska cechuje się najwyższą liczbą zabitych w wypadkach drogowych na 1 mln mieszkańców spośród wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej (110 zabitych na 1 mln mieszkańców w 2011 r.).

Minister Jacek Cichocki mówił, że główną przyczyną wypadków jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze - ma to miejsce w 43% przypadków. Zwrócił również uwagę na palący problem bezpieczeństwa pieszych (33% ofiar w Polsce to właśnie piesi) i ogromne koszty zdarzeń drogowych dla gospodarki - 20 mld zł.

Według zamierzeń twórców Programu, do 2020 r. liczba ofiar śmiertelnych ma ulec zmniejszeniu o 50%, natomiast rannych o 40%.

Aby zrealizować te śmiałe cele planowane są czterodrogowe działania - tzw. "4 E"

  • Engineering (Inżynieria) - budowa nowych autostrad i dróg ekspresowych oraz przebudowa i remonty dróg istniejących oraz racjonalizacja ich oznakowania.

  • Enforcement (Nadzór) - większa liczba systemów kontroli drogowej (w tym fotoradarów) dla Policji i Inspektoratu Ruchu Drogowego (odcinkowy system kontroli prędkości). Zwiększanie ochrony pieszego i rozważanie możliwości odbierania prawa jazdy za naruszanie prędkości.

  • Emergency (Ratownictwo i opieka medyczna) - m.in. jednolity standard ratownictwa na autostradach i wprowadzenie obowiązkowej nauki pierwszej pomocy do egzaminu na prawo jazdy.

  • Education (Edukacja) - nowe kategorie prawa jazdy dla motocykli, kampanie edukacyjne nt. BRD.


Minister Nowak odniósł się również do budzącej kontrowersje kwestii zapisania w ustawie budżetowej 1,5 mld zł. wpływów z mandatów za prędkość - "Chętnie z ministrem Cichockim włączymy się w akcję '0 zł z mandatów dla ministra Rostowskiego z fotoradarów', bo to będzie oznaczało, że mniej ludzi ginie na drogach i zaczęliśmy przestrzegać przepisów ruchu drogowego".

Teraz rozpoczną się konsultacje społeczne, w których może uczestniczyć każdy obywatel za pośrednictwem specjalnie uruchomionej przez ministerstwo strony: www.ocenprogrambrd.pl

(MMT)

Komentarze