Reklama

Służby Mundurowe

Rząd dokona reformy BOR?

Fot. Jakub Gruca (www.bor.gov.pl)
Fot. Jakub Gruca (www.bor.gov.pl)

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak w programie Polskiego Radia „Sygnały dnia” poinformował, że trwają prace nad nową ustawą o Biurze Ochrony Rządu.

Biuro Ochrony Rządu ulega zmianom, jest rzeczywiście przekształcane. Pracujemy nad nową ustawą o BOR, ale te prace trwają.

Mariusz Błaszczak, MSWiA

Zdaniem ministra Mariusza Błaszczaka celem wprowadzanej reformy jest zmodernizowanie BOR, tak aby stało się "profesjonalną służbą". Minister odniósł się do wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku, podkreślając, że w jego opinii "szefostwo Biura Ochrony Rządu nie dopełniło obowiązków", a "sytuacja zakończyła się tragedią".

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zapytany o termin zakończenia prac nad nową ustawą nie określił dokładnej daty, zaznaczając, że "to musi być dobrze przygotowany projekt". Na pewno duże znaczenie na modernizację Biura Ochrony Rządu będzie miał program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020. Zgodnie z jego zapisem na służby mundurowe podległe MSWiA zostanie przekazanych dodatkowe 9,1 mld zł, z czego BOR ma otrzymać 200 mln zł.

Czytaj także: BOR kupił ruchome stanowisko kierowania

Program dla BOR przewiduje m.in. 56 mln zł na inwestycje budowlane oraz 42 mln zł na ponad 90 samochodów reprezentacyjnych, opancerzonych, ochronnych oraz inne pojazdy. BOR chce także wydać 25 mln zł na uzbrojenie i sprzęt specjalny. Jak podkreśla MSWiA, pozwoli to na wprowadzanie sprzętu nowej generacji, w tym dla ochrony placówek poza granicami kraju. Wydatki na sprzęt informatyczny i łączności wyniosą 5 mln zł. BOR zaplanowało także zakup ok. 400 pistoletów, pistoletów maszynowych i karabinków szturmowych.

Warto zaznaczyć, że kilka dni temu Premier Beata Szydło poinformowała o odwołaniu gen. bryg. Andrzeja Pawlikowskiego ze stanowiska szefa Biura Ochrony Rządu. Jego obowiązki pełni obecnie zastępca szefa BOR płk Tomasz Kędzierski.

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama