RPO naciska na resort. Chce szczegółowych danych na temat sytuacji osadzonych

5 maja 2020, 13:21
sw
Fot. Służba Więzienna, Facebook

Rzecznik Praw Obywatelskich ponownie zwrócił się do wiceministra Michała Wójcika o przekazanie obowiązujących w Służbie Więziennej zasad postępowania w związku z koronawirusem oraz udzielenie szczegółowych informacji dotyczących obecnej sytuacji w jednostkach penitencjarnych - podkreśla biuro. Odpowiedź na ten temat miała nie wpłynąć do RPO od 16 kwietnia. 

Jak informuje RPO, od marca prosi o szczegółowe informacje na temat sytuacji w polskich więzieniach. Dane udostępnianie przez Ministerstwo Sprawiedliwości są szczątkowe. Co więcej, rzecznik nie mógł zapoznać się z algorytmami postępowania Służby Więziennej, a takie informacje przekazała m.in. Policja.

Najnowsze wystąpienie RPO do resortu sprawiedliwości, to już kolejne w tej sprawie. "1 kwietnia 2020 r. RPO otrzymał od wiceministra Wójcika jedynie szczątkowe informacje na temat obecnej sytuacji osadzonych" - czytamy na oficjalnej stronie rzecznika. Od marca prosi on jednak ministerstwo o udostępnienie danych szczegółowych. 

Pomimo wielu pism, kierowanych również do Centralnego Zarządu Służby Więziennej, RPO nie mógł zapoznać się z algorytmami postępowania w przypadku podejrzenia lub zakażenia koronawirusem w jednostkach penitencjarnych.

komunikat Biura Rzecznika Praw Obywatelskich

Jak przypomina Biuro, rzecznik prosił o informacje dotyczące sytuacji osób pozbawionych wolności w związku z epidemią koronawirusa także inne instytucje i służby mundurowe. Szczegółowe informacje zostały już przekazane m.in. przez Ministerstwo Zdrowia (w sprawie szpitali psychiatrycznych), Policję, Żandarmerię Wojskową i Straż Graniczną.

"Zdaję sobie sprawę ze szczególnej sytuacji wywołanej pandemią wirusa COVID-19 i związanej z nią wielością zadań stojących przed kierowanym przez Pana Ministerstwem. Mając jednak na uwadze znaczenie informacji, o których przekazanie zwróciłem się do Pana Ministra w piśmie z dnia 16 kwietnia 2020 r., proszę o odpowiedź na wskazane pismo w terminie 7 dni" - zaznaczył Adam Bodnar. 

Dziennie raporty

Przypomnijmy, że Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się również na początku kwietnia br. do Służby Więziennej o przekazywanie mu raz na dobę informacji o przypadkach zakażenia koronawirusem wśród osadzonych w więzieniach lub wśród funkcjonariuszy SW. Jednocześnie Bodnar w piśmie do dyrektora generalnego SW gen. Jacka Kitlińskiego zwrócił się o przekazywanie mu informacji z zakładów karnych o przypadkach zastosowania kwarantanny wobec osób podejrzanych o zakażenie i hospitalizacji osób chorych. Poprosił także o wyszczególnianie w tych informacjach, czy przypadki te dotyczą skazanych, tymczasowo aresztowanych, bądź ukaranych, albo funkcjonariuszy lub pracowników - ze wskazaniem jednostek penitencjarnych, w których wystąpiło zakażenie.

RPO zwrócił się wtedy o poinformowanie go o szczegółach procedur mających na celu przeciwdziałanie koronawirusowi w zakładach karnych, a także o sposobach postępowania wobec zakażenia lub podejrzenia o zakażenie, które zostały opracowane na podstawie międzynarodowych zaleceń. Bodnar zaznaczył wtedy, że jego wystąpienie jest spowodowane coraz liczniej wpływającymi do jego Biura wnioskami, których autorzy "dają wyraz ogromnemu niepokojowi o zdrowie i życie osób przebywających za murami zakładów karnych i aresztów śledczych". "Więźniowie, ich bliscy, a także funkcjonariusze SW obawiają się skutków rozprzestrzenienia koronawirusa" - ocenił.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
..
niedziela, 27 września 2020, 02:01

Mam tylko nadzieje , ze znajdzie sie kiedys ktos wkoncu z ta sila przebicia. Zobaczy jak jest naprawde za zamknieta brama bez ustawiania wszystkiego "pod kontrole" .. ze wysluchani zostana I straznicy I osadzeni bo to co sie dzieje jest jednym wielkim cyrkiem w epicentrum ktorego aa tylko I wylacznie te dwie.strony... straznik -osadzony. Wspolczuje obu stronom

Aga
niedziela, 24 maja 2020, 16:48

Przez obecną zarazę zaczęto znęcać się psychicznie nad osadzonymi. Pozbawiono ich możliwości pracy, a także widzeń z najbliższymi. Sytuacja jest patowa. Całe społeczeństwo musiało przejąć koszty utrzymywania zarówno więźniów jak i funkcjonariuszy.

xxx
środa, 6 maja 2020, 07:17

RPO. Dlaczego nie zainteresuje Cię to, że Funkcjonariusze z pierwszej linii nie są wyposażeni w profesjonalne rękawice antyzakłuciowe ?!!! tylko jakieś ogrodniczki !!! Tak się dba o Funkcjonariusza !!!

Aga
wtorek, 5 maja 2020, 21:53

Resort to naciskać powinien z rządem tego rpo aby zajął się sprawami naprawdę ważnymi dla społeczeństwa

Mikki
środa, 6 maja 2020, 07:26

RPO właśnie zajmuje się taką sprawą, bo biorąc pod uwagę, że za kratami przebywają jedyni zywicieli wielodzietnych rodzin, to kto wszystkich utrzymuje? Społeczeństwo. Chyba lepiej zadbać o warunki i przestrzeganie prawa z jednostkach penitencjarnych niż płacić wysokie odszkodowania i utrzymywać dziesiątki tysięcy osób

Wielkopolanin
wtorek, 5 maja 2020, 17:55

A może RPO zainteresuje się sytuacją funkcjonariuszy z jednostek podstawowych

Nicole
środa, 6 maja 2020, 11:00

A co? Funkcjonariusze mają tak źle? Niejednokrotnie wykorzystują swoją władze i działają jakby byli ponad prawem

Mateo
czwartek, 7 maja 2020, 21:23

A co mają tak dobrze.z czym niby tak wspaniale z nadgodzinami nie zapłacony mi i nie odebranymi .ze stresem każdego dnia i agresja ze strony osadzonych no z czym pytam

....
niedziela, 27 września 2020, 01:56

Wszystko dziala we dwie strony. A skoro wiekszosci z Klawiszy wydaje sie ze sa niezniszczalni (nie wspomne o garstce czlowieczenstwa jaka sie zdazy..) a osadzony to tylko kolejny bydlak wrzucony do jednego wspolnego wora degeneratow zyciowych, ktorym sad zabral wolnosc a straznicy nie raz nadwyrezaja swoich stanowisk I niejednokrotnie odbieraja skazancom nie tylko przepisowe prawa skazanego bo o ich prawa czlowieka tez sie pochlapia. Za kazdym skazanym stoi jakies dziecko, zona , rodzina, historia upadku I proby powstania. Nie kazdy zamordowal , zgwalcil napadl. Zycze kazdemu z "biednego pokrzywdzonego straznika" by mial odwage zamienic sie z osadzonym chociaz na tydzien. A skoro praca straznika wieziennego tak bardzo nadwyreza zdrowie psychiczne to proponuje prace np przedszkolanki a nie mundurowego.

Tweets InfoSecurity24