Rosjanie kupują tereny dla "zielonych ludzików" w Finlandii?

2 listopada 2016, 14:56
Eston Kohver został porwany przez rosyjską FSB. Na zdjęciu ćwiczenia jednostek Specnazu.
InfoSecurity24
InfoSecurity24

DOTYCZY:


Jak podejrzewa fiński kontrwywiad Supo, Rosja kupuje w kraju tereny, na których mieszkać ma jej "personel wojskowy" - podają fińskie media.

Jak donosi Yle Uutiset powołując się na Italehti, jedna z głównych służb specjalnych Finlandii podejrzewa, że sąsiednia Rosja wykupuje na jej terytorium ziemie z myślą o działaniach dywersyjnych. Według doniesień Finowie przypuszczają, że rozmieszczony na nich zostanie personel wojskowy, a Rosjanie będą w stanie - jako właściciele - blokować okoliczne drogi. Obecnie fińskie prawo nie nakłada żadnych limitów na możliwość zakupu ziemi przez obcokrajowców. 

Informacje takie miały zostać przedstawione członkom fińskiego parlamentu we wrześniu br. Zgodnie z raportem fińskich służb, Rosjanie mieliby również w planach wykorzystywanie zakupionych terenów w "sytuacjach kryzysowych".

Supo nie zdecydowało się na skomentowanie tych doniesień. Zgodnie jednak z przekazanymi przez fińskie media informacjami, resort obrony tego kraju zaczął przyglądać się sprzedażom, które dotyczą ważnych dla bezpieczeństwa kraju terenów lub innych nieruchomości. Ma być to również związane z programem ochrony terenów krytycznych dla ochrony Finlandii, w tym: drogami, sieciami energetycznymi oraz bazami wojskowymi.

Wyniki tego "sprawdzania" mają być gotowe na początku 2017 roku. Finowie zakładają podobno możliwość zmiany obowiązującego w kraju prawa. Zgodnie z propozycją, będą oni mogli odmówić sprzedaży, jeśli będzie ona dotyczyć "wrażliwych obszarów", czy nawet zdecydować się na wcześniejsze wykupienie ich. 

Fiński system obrony oparty jest o pobór powszechny, kraj dysponuje rozbudowanym systemem obrony terytorialnej. W wypadku zagrożenia liczebność armii ma zostać zwiększona do co najmniej 230 000 żołnierzy. Realizowany jest szereg programów modernizacji armii, w tym zakupy pocisków rakietowych GMLRS, używanych czołgów Leopard 2A6 (z Holandii), czy modernizacja myśliwców F/A-18 i BWP BMP-2 (m.in. poprzez wprowadzenie polskich kamuflaży wielospektralnych spółki Lubawa).

Czytaj więcej: Rosomak „niewidoczny” w termowizji i radarze? Kontrakt dla Finlandii

 

 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
Mike
czwartek, 3 listopada 2016, 15:54

Kacapi mało i mało terenu .Kolejny kraj chcą zarazić swoim brudem i powszechnym dziadostwem!!

ja
środa, 2 listopada 2016, 15:22

niesprzedawac gruntow obywatelom z po za unii.

Mlody
czwartek, 3 listopada 2016, 11:14

Wszyscy się podniecają Rosją a i tak dostaniemy łupia z zachodu od naszych tzw. partnerów, przyjaciół.

mlody
środa, 2 listopada 2016, 19:41

ależ tu jest kacapskiego gówna

AntypropagandA
czwartek, 3 listopada 2016, 15:14

A u nas propaganda i cenzura ma się lepiej niż za PRL-u! Komuniści to był pikuś U nas Niemcy kupują tereny dla "brunatnych ludzików" a zapraszamy jeszcze banderowskie ludziki. Rusofobia kwitnie w najlepsze

Tweets InfoSecurity24