Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Roboty PIAP dla policyjnych techników bombowych

 • Image Credit: Industrial Research Institute for Automation and Measurements
  Image Credit: Industrial Research Institute for Automation and Measurements
 • Fot. militar.infomondo.ro
  Fot. militar.infomondo.ro
 • Robotized device for examining and neutralizing hazardous materials. PIAP Gryf robot. Image Credit: Industrial Research Institute for Automation and Measurements
  Robotized device for examining and neutralizing hazardous materials. PIAP Gryf robot. Image Credit: Industrial Research Institute for Automation and Measurements

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zrealizował dostawę dwóch kompletów zrobotyzowanych urządzeń do rozpoznania i neutralizacji ładunków niebezpiecznych, czyli robotów PIAP GRYF. Zamówienie odebrała Komenda Główna Policji, a roboty trafiły do policyjnych techników bombowych. Dostarczone roboty zwiększą bezpieczeństwo pracy funkcjonariuszy Zespołów Minersko-Pirotechnicznych.

PIAP GRYF jest robotem wykorzystywanym do rozpoznania terenu i miejsc trudno dostępnych. Dzięki manipulatorowi o pięciu stopniach swobody oraz funkcji zacisku szczęk chwytaka, możliwe jest podejmowanie ładunków o masie do 15 kg. Koła robota mogą być zdemontowane, co zmniejsza jego gabaryty, a tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach. Dzięki zastosowanym napędom, robot pokonuje nierówności terenu i przeszkody o kącie nachylenia do 45°.

Cechą charakterystyczną GRYF-a jest manewrowość. Niewielka masa ułatwia transport i przenoszenie robota, a jego modułowa konstrukcja pozwala na szybką i łatwą zmianę dodatkowego oprzyrządowania. 

Roboty PIAP GRYF w wersji policyjnej wyposażone są w akcesoria dodatkowe, m.in. w uchwyt do przenośnego urządzenia rentgenowskiego, uchwyt do wyrzutnika pirotechnicznego, uchwyt do strzelby, a także nożyce do cięcia przewodów czy nóż do przebijania opon. Wyposażenie dodatkowe poszerza zakres zadań, w których może być wykorzystywany robot.

Jak podkreśla PIAP, GRYF jest przystosowany do współpracy z różnorodnym wyposażeniem dodatkowym. Są to m.in. wyrzutniki pirotechniczne, strzelby, urządzenia RTG, czujniki oparów materiałów wybuchowych, nawijarki ze światłowodem oraz magistrala do zdalnego odpalania ładunków wybuchowych.

Czytaj też: Policja kupuje pistolety. "Aukcja elektroniczna"

 

 

Reklama

Komentarze

  Reklama