Rewolucja w mundurowych emeryturach coraz bliżej

2 lipca 2019, 14:42
Slużby mudnurowe, fot. Śląska KAS, Służba Więzienna, Policja Lubuska, Policja Świętokrzyska
Fot. Śląska KAS, Policja Lubuska, Policja Świętokrzyska, Służba Więzienna

Rada Ministrów przyjęła dziś projekt ustawy zmieniający zasady przechodzenia na emeryturę na funkcjonariuszy służby mundurowych. Oznacza to, że już niebawem policjanci, strażacy, strażnicy graniczni, więzienni, funkcjonariusze KAS, ABW, CBA, SKW i SWW na emeryturę będą mogli odejść po odsłużeniu 25 lat służby, bez konieczności „dopracowania” do wymaganego dziś wieku 55 lat. Teraz przepisami zajmie się Sejm. Jak zapewnia MSWiA, które przygotowało projekt, zmiany zostaną uchwalone jeszcze w tej kadencji.

Zmiany w przepisach emerytalnych to jeden z podstawowych postulatów jakie w czasie ubiegłorocznego protestu podnosili przedstawiciele służb mundurowych. Podpisane porozumienie gwarantowało funkcjonariuszom zniesienie konieczności 25 lat służby przy dodatkowym wymogu wieku min. 55 lat. Przygotowane w MSWiA przepisy, zgodnie z zapowiedziami, znoszą wymóg wieku, pozostawiając jedynie konieczność pełnienia służby przez 25 lat. „Oznacza to, że wszystkie uprawnienia funkcjonariuszy służb mundurowych, objęte porozumieniem ze związkami zawodowymi służb mundurowych zostaną wprowadzone. Ich realizacja wynikająca z zapisów ustawy nastąpi z mocą obowiązującą od 1 lipca 2019 r.” – chwali się MSWiA. 

Zapis ten będzie dotyczył funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 r. Oznacza to, że pierwsi funkcjonariusze, którzy skorzystają z tego rozwiązania, będą mogli przejść na emeryturę w 2037 r.

Przepisy przygotowane przez resort spraw wewnętrznych dotyczą wszystkich służb mundurowych, a więc oprócz tych podległych MSWiA także Służby Celno-Skarbowej, Służby Więziennej, Służby Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego. "Nowelizacja przepisów ustawy prowadzi do ujednolicenia zasad emerytalnych we wszystkich grupach służb mundurowych – zarówno w zakresie warunków nabycia praw emerytalnych, jak również podstawy ustalenia świadczeń emerytalnych" – mogliśmy przeczytać w uzasadnieniu dokumentu.

To jednak nie jedyne zmiany. Jak informuje KPRM, w przypadku nadgodzin nowe rozwiązania ujednolicą zasady ich przyznawania. Obecnie funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej mają 100 proc. płatnych nadgodzin, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej i Straży Marszałkowej – 60 proc., a np. Policja, Straż Graniczna, Służba Ochrony Państwa – w ogóle nie mają płatnych nadgodzin. Po zmianach funkcjonariusze wszystkich służb otrzymają 100 proc. płatnych nadgodzin. Będą ich obowiązywały półroczne okresy rozliczeniowe – w okresie rozliczeniowym będą mogli mieć czas wolny od służby albo po zakończeniu okresu rozliczeniowego wypłacona zostanie im rekompensata pieniężna (w ciągu 10 dni funkcjonariusze będą mogli złożyć wniosek o skorzystanie z czasu wolnego od służby za przepracowane nadgodziny).

Rekompensata pieniężna będzie wynosić 1/172 części miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego na stanowisku zajmowanym w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego za każdą godzinę ponadnormatywnego czasu służby. Wyjątek będzie dotyczył strażaków dla których rekompensata pieniężna wynosić będzie 1/172 średniego miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnego strażakowi w okresie rozliczeniowym.

Przyjęcie projektu przez Radę Ministrów, to kolejny krok na drodze do uchwalenia nowych przepisów. Biorąc pod uwagę to jak wygląda proces legislacyjny, akceptacja rządu jest ważna, ale to mimo wszystko dopiero początek całej legislacyjnej ścieżki jaką będzie musiała przejść ustawa. Teraz nowymi przepisami zajmie się sejmowa komisja (lub komisje bowiem zmiany dotyczą także służb specjalnych, którymi nie zajmuje się sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych), a zaraz po niej posłowie podczas plenarnego posiedzenia. Jeśli projekt zyska akceptację większości, czego można się spodziewać, trafi do senatu, a stamtąd już „niedaleko” na prezydenckie biurko. Czy uda się wprowadzić w życie nowe regulacje jeszcze w tej kadencji? Zapewne tak, chociaż by to zrobić posłowie będą musieli się spieszyć. Przed sejmowymi wakacjami wyznaczono jeszcze tylko jedno posiedzenie sejmu, i jeśli plan z uchwaleniem ustawy do jesieni ma się udać, to właśnie na nim izba powinna nowe przepisy przegłosować.

DM/MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 30
Emeryt
czwartek, 4 lipca 2019, 11:01

Służba w policji nie jest normalną pracą. Wszystkich, którzy są przeciwko przywilejom dla funkcjonariuszy zapraszamy do nas. Nie spróbują, a później dopiero zabiorą głos. Ja po 20 latach odchodzę i żadne pieniądze mnie nie zatrzymają. Współczuję tym co muszą wytrzymać 25 lat. Myślę, że rząd będzie musiał skrócić tę służbę o kolejne 5 lat, ale czas pokaże. Moi koledzy zrobili to samo. Każdy miał swoje powody. Aby wytrzymać tu 25 lat trzeba mieć plecy i robotę za biurkiem

Bengall
czwartek, 4 lipca 2019, 07:57

Ciekawe że nikt nie pisze i nie mówi ile procent z ostatniej pensji ma wynosić ta emerytura po 25 latach. Jest to 55 procent więc średnio przy dzisiejszej stawce poborow to jakieś 2500. Fortuna za ćwierć wieku pracy. Normalnie "luksus" nie wspomnę że jeśli ktoś miał wcześniej ZUS zostanie przez niego "okradziony" że wszystkich składek. Pozdrawiam ZUS

Urek
środa, 3 lipca 2019, 21:02

Z moich obliczeń wynika, iż w oparciu o średnią miesięczną ilość godzin w przypadku odbierania zapłaty funkcjonariusze będą stratni 48 godzin w roku co daje ponad tydzień pracy. Wynika to z przyjętego przelicznika 72 gdyby rząd i związki byli uczciwi przyjęliby wymiar 168 miesięcznie.

Anders
środa, 3 lipca 2019, 12:32

Na wybory zukierki. W US Army Emerytura dopiero po 55 roku jest wyplacana.

Thomas
poniedziałek, 15 lipca 2019, 13:06

a w Niemczech, USA i innych krajach zarabiają 2,3,5 razy więcej i czego to dowodzi ?

Lukas
środa, 3 lipca 2019, 12:28

Półroczny okres rozliczeniowy za nadgodziny. No przecież mało kto dostanie te pieniądze bo przełożeni tak zadysponują służbą żeby dać wolne i żadnej kasy nie wypłacać.

Tweets InfoSecurity24