Reklama

Za Granicą

Putin zdymisjonował 18 generałów i pułkowników

Prezydent Rosji Władimir Putin zwolnił ze stanowisk wysokich oficerów struktur siłowych oraz członków Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej.

Jak donosi Euromaidanpress, stanowiska straciło łącznie 18 oficerów w randze generałów i pułkowników. Władimir Putin zdecydował o odwołaniu między innymi generała policji Władimira Szkalunowa,  szefa MSW Federacji w obwodzie czelabińskim, generała majora Wasilija Fiedoruka, zastępcy dowódcy sił biorących udział w operacji antyterrorystycznej na Północnym Kaukazie oraz zastępcy szefa MSW Rosji w obwodzie rostowskim (w randze pułkownika milicji).

Ponadto, z służby zwolniony został generał pułkownik Władimir Ruszhaiło, który wcześniej dowodził działaniami w ramach pierwszej wojny czeczeńskiej i późniejszych operacji antyterrorystycznych. Sprawował on funkcję szefa MSW Rosji w latach 1999 – 2001. Ze stanowisk odwołano także 11 wysokich rangą przedstawicieli Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, w tym szefów tej organizacji w okręgach uralskim, centralnym, nadwołżańskim, dalekowschodnim i północno – zachodnim. Stosowne przepisy weszły w życie w dniu ogłoszenia, czyli 6 sierpnia. 

Serwis Euromaidanpress łączy odwołanie tak dużej liczby przedstawicieli struktur siłowych Federacji z kryzysem ukraińskim. W rosyjskich mediach pojawiła się wcześniej informacja o planowanym przemówieniu Władimira Putina, które miało być transmitowane za pośrednictwem państwowej telewizji. Potem jednak doniesienia te zostały jednak odwołane. 7 sierpnia Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała z kolei, że celem działań prorosyjskich bojowników w trakcie których zestrzelono malezyjski samolot pasażerski było zniszczenie maszyny należącej do Aeroflotu i tym samym sprowokowanie otwartej rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Reklama

Komentarze

    Reklama