Reklama

Służby Mundurowe

Przemyt rosyjskich rakiet do Iranu. Kijów: Przychwycono 17 kontenerów

Fot. Qypchak/CC BY-SA 3.0
Fot. Qypchak/CC BY-SA 3.0

Na kijowskim lotnisku wykryto próbę przemytu do Iranu 17 kontenerów pełnych sprzętu i uzbrojenia produkcji rosyjskiej. W zatrzymanym przez ukraińskie służby graniczne transporcie znajdowały się trzy kontenery przeciwpancernych pocisków kierowanych produkcji rosyjskiej. 

Nielegalny ładunek został wykryty na pokładzie samolotu transportowego mającego odlecieć do Iranu 19 stycznia z portu lotniczego Kijów-Żuliany. Ukraińskie służby graniczne znalazły na jego pokładzie 17 niezarejestrowanych przy odprawie kontenerów. W trzech z nich znajdowały się rosyjskie pociski przeciwpancerne 9M111 Fagot lub 9M111M Faktoria (AT-4 Spigot w kodzie NATO). Są to rakiety z półautomatycznym systemem kierowania drugiej generacji o zasięgu do 2,5 km.

Czytaj też: Iran zwiększa budżet obronny

W pozostałych 14 przemycanych kontenerach znajdowały się m.in. lotnicze części zamienne i materiały eksploatacyjne. Krajem docelowym dla wszystkich zakazanych ładunków był Iran. W ubiegłym roku zniesiono większość ograniczeń związanych w handlu z Iranem, jednak embargiem objęta jest nadal broń i sprzęt o przeznaczeniu militarnym.

Załoga samolotu, zatrzymana i przesłuchana w toku śledztwa, zeznała, że nie miała wiedzy o nielegalnym ładunku. Wszyscy zostali oskarżeni o złamanie prawa międzynarodowego oraz ukraińskiego. Cały transport został zarekwirowany. 

Reklama

Komentarze

    Reklama