Przemyt rosyjskich rakiet do Iranu. Kijów: Przychwycono 17 kontenerów

23 stycznia 2017, 15:51
9M111 Fagot

Na kijowskim lotnisku wykryto próbę przemytu do Iranu 17 kontenerów pełnych sprzętu i uzbrojenia produkcji rosyjskiej. W zatrzymanym przez ukraińskie służby graniczne transporcie znajdowały się trzy kontenery przeciwpancernych pocisków kierowanych produkcji rosyjskiej. 

Nielegalny ładunek został wykryty na pokładzie samolotu transportowego mającego odlecieć do Iranu 19 stycznia z portu lotniczego Kijów-Żuliany. Ukraińskie służby graniczne znalazły na jego pokładzie 17 niezarejestrowanych przy odprawie kontenerów. W trzech z nich znajdowały się rosyjskie pociski przeciwpancerne 9M111 Fagot lub 9M111M Faktoria (AT-4 Spigot w kodzie NATO). Są to rakiety z półautomatycznym systemem kierowania drugiej generacji o zasięgu do 2,5 km.

Czytaj też: Iran zwiększa budżet obronny

W pozostałych 14 przemycanych kontenerach znajdowały się m.in. lotnicze części zamienne i materiały eksploatacyjne. Krajem docelowym dla wszystkich zakazanych ładunków był Iran. W ubiegłym roku zniesiono większość ograniczeń związanych w handlu z Iranem, jednak embargiem objęta jest nadal broń i sprzęt o przeznaczeniu militarnym.

Załoga samolotu, zatrzymana i przesłuchana w toku śledztwa, zeznała, że nie miała wiedzy o nielegalnym ładunku. Wszyscy zostali oskarżeni o złamanie prawa międzynarodowego oraz ukraińskiego. Cały transport został zarekwirowany. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 56
Rumcajs
poniedziałek, 23 stycznia 2017, 18:17

Zdjęcie jest archiwalne. Wszelkie komentarze do zdjęcia są bez sensu. Jak Ukraińcy piszą o kontenerach rosyjskich to ma to podstawę na przykład w tych częściach do samolotów znajdujących się w 11 kontenerach. Czytać ze zrozumieniem i dopiero później komentować i obrażać inteligencję ukraińskich komunikatów.

rob ercik
wtorek, 24 stycznia 2017, 00:19

przemyt rakiet? rakita to np. inskander, tutaj jest mowa o pociskach kirowanych... znowu antyrosyjski belkot...

rozbawiony wiadomo kim i czym
poniedziałek, 23 stycznia 2017, 18:03

9M111 Fagot i 9M111M Fagot-M (Faktoria) to przeciwpancerne pociski rakietowe produkcji radzieckiej. Rakiety tego typu nie są od dawna produkowane, a wchodzą w skład uzbrojenia wielu armii dawnego tzw. Bloku Wschodniego, a więc także Ukrainy... Iran posiada na uzbrojeniu wiele bardziej nowoczesnych systemów broni przeciwpancernej. Jako ciekawostkę podam, że Irańczycy w 2012 roku skopiowali rosyjski przeciwpancerny pocisk kierowany 9M133 Kornet, który obecnie produkują pod oznaczeniem - Dehlaviyeh. Pozwolę sobie również zwrócić uwagę, że Rosja posiada z Iranem bezpośrednie połączenia lotnicze i morskie via Morze Kaspijskie... Wobec powyższego przedmiotowy "news" można z dużym prawdopodobieństwem uznać za kolejną mistyfikację, spreparowaną przez pewien ukraiński ośrodek walki propagandowej...

rob ercik
wtorek, 24 stycznia 2017, 00:04

co to za belkot?

jkk
poniedziałek, 23 stycznia 2017, 17:36

smieszne w kijowie to dzielo ukraincow, a rakiety pewnie tez z ukrainskich zrodel, ktos komus podklada ukrainska swinie

Tweets InfoSecurity24