"Powstrzymaliśmy zamach na polską ambasadę". Ukraińskie służby na tropie "Profesora"

25 czerwca 2014, 14:14

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała w Kijowie agenta o pseudonimie „Profesor”, który na zlecenie rosyjskich specsłużb planował atak na ambasadę Polski. Odpowiedzialnością za atak miała być obarczona organizacja „Prawy Sektor” - informuje SBU.

Oskarżony przez Ukraińców o zdradę stanu 59 letni mieszkaniec stolicy jest wykładowcą jednego z kijowskich uniwersytetów. Przez rosyjski wywiad został pozyskany w 2005 roku, podczas podróży do Moskwy. Zgodził się na współpracę za pieniądze i dotychczas pozostawał „w uśpieniu” - informuje SBU.

Został uaktywniony przez rosyjskie specsłużby w maju, aby sabotować wybory prezydenckie. Zatrzymanie „Profesora” nastąpiło podczas przygotowań do kolejnej zleconej przez Rosjan akcji. Według informacji SBU miał zorganizować atak na ambasadę Rzeczpospolitej Polskiej w Kijowie 28 czerwca, podczas obchodów Dnia Konstytucji,.

Według komunikatu SBU napastnicy noszący opaski identyfikujące ich jako bojowników „Prawego Sektora" mieli ostrzelać budynek polskiej ambasady za pomocą flar i rakiet oświetlających. Celem było zdyskredytowanie organizacji nacjonalistycznej. „Profesor” zeznał, że za zorganizowanie tej akcji miał otrzymać od FSB trzy tysiące euro.

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
asd
środa, 25 czerwca 2014, 22:11

I co znowu powiedzą, że albo marsjanie albo rosjanie. Zamach na ambasade, samolot robią co chcą bo PO i tak w to nie uwierzy i znowu będą adwokatem rosji. Nie jestem za skrajnym nacjonalizmem ale marsz niepodległości powinien częściej się odbywać hehe

tichton
środa, 25 czerwca 2014, 21:02

Pachnie prowokacją

pinokio
środa, 25 czerwca 2014, 15:46

ale bzdet ,zatrzymuja na okraglo i nic nie moga pokazac oprocz idiotycznych tekstow.

kgbdupa cipa
niedziela, 22 lutego 2015, 05:56

widac ze na tym forum PUT.......huj sponsoruje te gu!wno i kupe takie bredni mozecie w rosjj.. piepszyc ale nie w POLSCE gu!wniane teksty wpierdalac kartofle StAInOwSKie

antym
środa, 25 czerwca 2014, 14:36

buahahaha najlepsza wiadomoosc jaką wywyslili ukraincy , 59 letni profesor planowal zamach ja pierd.......

Tweets InfoSecurity24