Powstanie nowy resort do spraw bezpieczeństwa?

6 maja 2016, 14:02
Fot. ABW

Jak informują polskie media, w rządzie powstanie nowy resort. Ministerstwem Bezpieczeństwa Narodowego miałby pokierować Mariusz Kamiński, jako samodzielny przełożony szefów specsłużb. 

- Nowy resort ma skonsolidować polskie służby specjalne, cywilne i wojskowe – zaznacza "Nasz Dziennik". 

Przyszły szef Ministerstwa Bezpieczeństwa uzyska znacznie szersze kompetencje niż obecnie. - Jako minister w kancelarii premier Beaty Szydło posiada jedynie zapisane w ustawach kompetencje premiera dotyczące służb specjalnych. Na czele oddzielnego resortu byłby zaś przełożonym szefów służb specjalnych - podaje gazeta.  

W Polsce jest ich pięć. Trzy cywilne: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu i Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz dwie wojskowe: Służba Kontrwywiadu Wojskowego i Służba Wywiadu Wojskowego.

- Zdaniem PiS służby muszą czuć istnienie silnego politycznego nadzoru – wskazuje dziennik. - Ale i on nie wystarczy bez odpowiednio rozbudowanej, trwałej struktury administracyjnej, pozwalającej zachować ciągłość kontroli i koordynacji, gdy stojący na czele resortu będą się zmieniać – dodaje.

Jak pisze autor tekstu, "do zmian doszłoby najwcześniej w sierpniu". Wiąże się to z organizacją szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży w lipcu. Reorganizacja, która miałaby miejsce wcześniej, mogłaby pociągnąć za sobą czasowe obniżenie sprawności służb – podsumowuje gazeta. 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Max Mad
piątek, 6 maja 2016, 17:04

Kamiński chce być też superministrem jak Ziobro. Ideowo to chyba raczej jest MBP tylko zamiast "P" dali "N" bo teraz "N" jest rozdawane jak gratisy na otwarciu Biedronki do wszystkiego i wszystkich, odmieniana przez wszystkie czasy i przypadki. Jak jakaś magiczna literka gdzie po dodaniu "N" do nazwy robił się cud patriotyzmu. Co lepsze Kamiński nie tylko chce być superministrem cywilnym ale też chce zagarnąć dla siebie agencje wojskowe. A te są w gestii MON i to poletko Macierewicza. Wyrywają sobie zębami kolejne super stołki i super posady... wręcz można usłyszeć, władzy! władzy! jeszcze więcej władzy!

RafałB
piątek, 6 maja 2016, 16:01

Może odrazu Urząd Bezpieczeństwa - UB, bardziej by pasowało do dzisiejszych realiów ?

Jaksar
piątek, 6 maja 2016, 14:13

i kolejne stołki dla urzędasów z PiSu ....armia lpjalnych urzędników na koszt państwa ! Czy ktoś podliczył ile nas od objęcia władzy przez PiS kosztują te rozacje na stanowiskach? nowe urzędy, instytuty i ministerstwa ? Wysokie wynagrodzenia dla różnego rodzaju komisji po podkomisje, podróże dla podróży i wydawanie kasy dla form reklamowych dla ratowania popustego przez PiS wizerunku rządu i Polski?

lord_vader
piątek, 6 maja 2016, 18:08

Proponuję Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, takie bliskie współczesnej sile rządzącej ma tradycje...

Arzesz
piątek, 6 maja 2016, 17:31

Swinkom brakuje miejsca w korytku więc tworzy się nowe resorty.

Tweets InfoSecurity24