Reklama

Służby Mundurowe

Powstanie Afripol czyli afrykański Interpol

  • Podpisanie umowy na leasing jednostki regazyfikacji LNG - fot. AB Klaipedos Nafta
    Podpisanie umowy na leasing jednostki regazyfikacji LNG - fot. AB Klaipedos Nafta

Szefowie policji państw afrykańskich doszli do porozumienia na konferencji w Algierii 11 lutego 2014 r., że należy powołać „afrykańską policję międzynarodową” – w skrócie Afripol.

Na konferencji szefów policji krajów afrykańskich postanowiono stworzyć mechanizmy poprawiające koordynację działań i współpracę pomiędzy różnymi instytucjami policyjnymi w całej Afryce. Krajem wiodącym w tych działaniach jest Algieria, która ma poddać ten projekt pod porządek obrad na szczycie Unii Afrykańskiej, który jest zaplanowany na czerwiec 2014 r. w Gwinei Równikowej.

Zgodnie z wywiadem udzielonym prasie przez szefa algierskiej policji generała Abdelghani Hamelanowy mechanizm ma zwiększyć regionalną współpracę policyjną i pomóc szefom policji w wymianie poglądów na temat oceny zagrożeń i identyfikowaniu najwazniejszych zadań. Dodatkowo ma on wzmocnić siłę policji między innymi poprzez wspólne szkolenia i działania w dziedzinie kryminalistyki – wszystko zgodnie z poszanowaniempraw człowieka, sprawiedliwościi równości.

Podsumowując uznano, że powołanie Afripolu to więcej niż konieczność i że już najwyższy czas by Afryka sama zaczęła sobie radzić ze swoimi problemami bez pomocy z zewnątrz. Podczas konferencji wzięli udział przedstawiciele z 40 afrykańskich krajów i Interpolu. 

Reklama

Komentarze

    Reklama