Powiew młodości w brytyjskim kontrwywiadzie

31 marca 2020, 09:18
london-1979441_1920
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Wielka Brytania poinformowała, że doszło do zmiany na stanowisku dyrektora generalnego kontrwywiadu MI5. Będzie to już osiemnasty dyrektor od  powstania tej służby specjalnej w 1909 r. i zatrudniającej obecnie około 4 tys. pracowników. Następcą Sir Andrew Parkera, który sprawował funkcję od 2013 r., został Ken McCallum, który ma być najmłodszym szefem brytyjskiej kontry w historii (chociaż nie podano jego wieku). 

Podkreśla się, że Ken McCallum jest człowiekiem służb, gdzie na różnych stanowiskach spędził niemal ćwierć wieku. Jest absolwentem matematyki na uniwersytecie w Glasgow. Stanowisko szefa MI5 ma objąć wraz z początkiem kwietnia, a o jego nominacji poinformowała szefowa brytyjskiego MSW Priti Patel.

W toku służby miał zajmować się bezpieczeństwem wewnętrznym w niestabilnej Irlandii Północnej, potem przeszedł do tematyki antyterrorystycznej, ale w kontekście rozwoju zagrożenia islamistycznymi strukturami terrorystycznymi w Wielkiej Brytanii. Zdobywał również doświadczenie w pracy poza samymi służbami specjalnymi, gdy działał w Departamencie Biznesu, Innowacji i Umiejętności, zajmując się tam problematyką technologii cyfrowych.

Zauważa się również jego znaczący udział w sprawnym przeprowadzeniu Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r., gdzie miał być odpowiedzialny za zabezpieczenie antyterrorystyczne. Jak podano w oficjalnej biografii, w kwietniu 2017 r. został mianowany zastępcą dyrektora generalnego MI5. Na tym stanowisku odpowiedzialny był za całość pracy operacyjnej i dochodzeniowej brytyjskiego kontrwywiadu. Jednak szerzej opinii publicznej miał stać się znany w związku z szefowaniem zespołowi wyjaśniającemu incydent z rosyjską próbą otrucia Siergieja Skripala w Salisbury w 2018 r. 

McCallum ma być wielkim zwolennikiem jak najszerszego korzystania z możliwości, jakie oferuje służbom specjalnym nowa technologia (w tym wykorzystanie uczenia maszynowego). Za priorytet uważa budowę zdolności cyber po stronie MI5. Z tym ostatnim zagadnieniem zapoznał się w toku swojej pracy w kontrwywiadzie, szczególnie w kontekście współpracy na linii służby specjalne - firmy prywatne. Co więcej, można przypuszczać, że zyska tym dobrą bazę do współpracy z główną agencją ds. cyberbezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii czyli GCHQ. McCallum ma być znany również z dobrej współpracy z wywiadem, czyli MI6/SIS. 

Oczywiście najważniejszym wyzwaniem przed jakim staje McCallum jest utrzymanie bezpieczeństwa wewnętrznego w dobie szalejącej pandemii. Jednak w przypadku Wielkiej Brytanii nie zapomina się też o problematyce zróżnicowanego pod względem źródeł terroryzmu, ale coraz głośniej mówi się także o chińskich działaniach w cyberprzestrzeni. Interesujące może być stanowisko nowego szefa przede wszystkim wobec bezpieczeństwa i budowania sieci 5G przy współpracy z chińskim gigantem Huawei.

JR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
hej
środa, 1 kwietnia 2020, 06:26

Prosze zwrócić uwagę jak ma na imię szef MSW w UK (Priti Patel). Zmiana gwardii oznacza tyle, że teraz imigranci używają aparatu policyjnego państwa do prześladowania brytyjczyków w imię społeczeństwa otwartego i antynacjonalizmu. Wrogie przejęcie państwa.

Davien
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 02:30

No popatrz, a pani Patel jest rodowita mieszkanka Londynu, choc jak widze w gotowcu ci tego centrala nei podała

Simson
wtorek, 31 marca 2020, 11:52

Zwracam uwagę na fakt, że gość 25 kat służył w kontrwywiadzie i okolicach i jest najmłodszym szefem!!! W Polsce na szefów służb (zwłaszcza ostatnio ) przychodzą ludzie „z ulicy” z zerowym doświadczeniem , amatorzy, którzy dla zaspokojenia swoich ambicji w rok z szeregowego stają się pułkownikami - obecny szef AW, były szef ABW, zreszta obecny tez ze służbami specjalnymi/ kontrwywiadem w tym przypadku nie miał wiele wspólnego . Bieda.

Patriota
wtorek, 31 marca 2020, 18:58

ABW to służba, w której szeregowy może być przełożonym pułkownika. Oficer z 20 letnim stażem może być podwładnym funkcjonariusza, który ma 2 lata służby. Resztę można sobie wyobrazić:)

Ustawiator
wtorek, 31 marca 2020, 16:43

Kolega ma rację Jak zrobić pulkownika w 12 ,miesiecy?

Romeczek
wtorek, 31 marca 2020, 23:58

To proste ! Nie musisz się znać , musisz tylko kogoś znać ;)

Tweets InfoSecurity24