Porażka wywiadu USA w Afganistanie?

16 sierpnia 2021, 10:47
Afganistan, fot. US Army
Fot. US Army

Upadek afgańskiego rządu zaskoczył władze USA podczas ewakuacji amerykańskiego personelu z Kabulu. Po wielu latach obecności i mimo wydania gigantycznych pieniędzy służby wywiadowcze USA po raz kolejny nie zrozumiały dynamiki sytuacji w tym kraju – pisze w poniedziałek "Le Figaro".

Francuski dziennik ocenia, że na długiej liście błędów popełnionych od początku amerykańskiej interwencji w 2001 roku błędy wywiadu pozostają najbardziej obciążające.

Wielu ostrzegało przed konsekwencjami jednostronnego wycofania wojsk oraz politycznej i militarnej słabości afgańskiego rządu, ale prezydent USA Joe Biden, realizując politykę swego poprzednika Donalda Trumpa, postanowił zakończył amerykańską obecność w Afganistanie – stwierdza "Le Figaro".

Od początku akcji wycofywania się wojsk USA z Afganistanu analitycy z wielu amerykańskich agencji wywiadowczych wyrażali wątpliwości, co do zdolności rządu afgańskiego do powstrzymania talibów, jednak nikt nie przewidział, że reżim upadnie jeszcze przed ewakuacją Amerykanów – dodaje dziennik.

Wywiad szacował, że rząd prezydenta Aszrafa Ghaniego może utrzymać się dwa lata po wycofaniu sił amerykańskich – przypomina "Le Figaro". Okazało się jednak, że najbardziej pesymistyczne oceny dotyczące zdolności bojowych armii afgańskiej są zawyżone – dodaje.

Przyspieszenie ofensywy talibów i rozbicie sił rządowych wkrótce skłoniły amerykański wywiad do zrewidowania prognoz. Pod koniec czerwca, gdy rebelianci dotarli do granicy z Tadżykistanem, nowe raporty wywiadu oceniły zdolność oporu rządu w Kabulu na jeden rok. 

Prezydent Biden, zapytany 8 lipca o ostrzeżenia wywiadu w sprawie szybkiego upadku rządu w Kabulu, zbagatelizował tę prognozę. "To nieprawda" - powiedział wówczas. "W żadnym wypadku nie zobaczycie ewakuacji ludzi z dachu ambasady (...). Hipoteza, że talibowie przejmą cały kraj, jest mało prawdopodobna" - dodał prezydent USA.

W ostatnią środę eksperci uznali, że talibowie mogą okrążyć Kabul w ciągu miesiąca i zdobyć go w ciągu trzech miesięcy. Cztery dni później nieprawdopodobne stało się rzeczywistością, a wejście talibów do afgańskiej stolicy przypomniało nam, że wojna nie podlega czysto matematycznym regułom, że wymiar psychologiczny pozostaje kluczowy – zauważa francuski dziennik.

"Pospiesznie paląc poufne dokumenty swojej ambasady w Kabulu, nie mogąc ewakuować tysięcy Afgańczyków, którzy z nimi współpracowali i którym obiecano wizy, Amerykanie właśnie ukoronowali polityczną i militarną porażkę swojej obecności w tym kraju" – podsumowuje "Le Figaro", określając amerykańskie działania jako "katastrofę".

Reklama
Reklama

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 89
Boczek
sobota, 21 sierpnia 2021, 12:40

Porażką były negocjacje w 2019 i zawarcie umowy w lutym 2020 ponad głowami rządu w Kabulu i sprzymierzonych.

qtyuiop
czwartek, 19 sierpnia 2021, 17:01

Porównując amerykańską obecność do sowieckiej, amerykanie mieli dużo większe możliwości prowadzenia zwiadu satelitarnego i lotniczego od sowietów. Z takim rozpoznaniem powinni łatwiej lokalizować punkty koncentracji talibów i błyskawicznie je likwidować. Szybkie uderzenia wojsk aeromobilnych, kawalerii powietrznej, lotnictwa etc. Małe oddziały porozrzucane po kraju miały by już mniejszy zapał do prowadzenia walki. Dodajmy do tego inwestycję w edukacje i tworzenie miejsc pracy, rozwój rolnictw, rzemiosła, przemysłu w ośrodkach miejskich aby, odciągnąć Afgańczyków od partyzantki. Brakowało też chyba Afgańczykom poczucia suwerenności i niezależności od krajów zachodnich. Brak poczucia afgańskiego patriotyzmu, ze świadomością marionetkowości władztw państwowych. Jedyna rzecz, która potrafi jednoczyć tak wiele plemion i klanów w Afganistanie to chyba tylko religia i walka z okupantem. Nie wiem jak topiąc przez dwie dekady takie pieniądze można ponieść tak spektakularną klęskę?!?

.
środa, 18 sierpnia 2021, 16:32

Porażka USA to by była jak by musieli teraz przyjąć i utrzymać uchodźców. Ale to im nie grozi. USA już zwinęły swój biznes.

SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU
wtorek, 17 sierpnia 2021, 15:20

zdrada zdrady nie jest zdradą

yaro
wtorek, 17 sierpnia 2021, 10:42

Przedstawiciele ruchu Taliban zapewnili, że zapewnią całkowite bezpieczeństwo pracownikom rosyjskiej misji dyplomatycznej, poinformował ambasador Rosji w Kabulu Dmitrij Żyrnow. - darmo trzy tygodnie temu delegacja Talibów do Rosji nie pojechała.

AB
wtorek, 17 sierpnia 2021, 14:40

Ciekawe jak szybko ten miesiąc miodowy się skończy?

Tweets InfoSecurity24