Reklama

Służby Mundurowe

Polsko-litewska współpraca straży granicznej

  • Fot. Morski OSG
    Fot. Morski OSG

W Morskim Oddziale Straży Granicznej odbyło się dwudniowe spotkanie Komendanta Głównego Straży Granicznej mjr. SG Marka Łapińskiego z płk. Vidasem Mačaitisem, Zastępcą Komendanta Głównego Straży Granicznej Litwy. W spotkaniu ze strony polskiej wzięli również udział Komendant MOSG kontradm. SG Piotr Stocki wraz z Zastępcą kmdr. SG Wojciechem Heninborchem.

Pierwszego dnia wizytowano Kaszubski Dywizjon Straży Granicznej w Gdańsku Westerplatte. W struktury Morskiego Oddziału Straży Granicznej wchodzi 9 placówek i 2 dywizjony – Kaszubski oraz Pomorski. Dywizjony grupują jednostki pływające Straży Granicznej, których zadaniem jest dozorowanie i kontrola ruchu na obszarach morskich. Mają one prawo kontrolować i zatrzymywać inne jednostki pływające, a w przypadkach przewidzianych w ustawie – użyć broni pokładowej.

Uczestnicy spotkania wzięli udział w rejsie patrolowym po Zatoce Gdańskiej, gdzie obserwowali realizację zadań w zakresie ochrony granicy państwowej oraz nadzoru nad polskimi obszarami morskimi z udziałem grup kontrolnych, funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG oraz statków powietrznych Straży Granicznej. Ponadto, w Komendzie MOSG Komendant Główny SG wizytował Centralny Ośrodek Nadzoru ZSRN oraz Wydział do Spraw Cudzoziemców.

Czytaj także: Straż Graniczna wzmacnia ochronę polskich lotnisk.

Drugiego dnia wizyty komendant Łapiński i płk Vidas Mačaitis przebywali w Placówce SG w Krynicy Morskiej, gdzie zaprezentowano im system ochrony morskiego i lądowego odcinka zewnętrznej granicy z Federacją Rosyjską.

Komendant Główny SG uczestniczył również udział w rejsie patrolowym poduszkowcem po Zalewie Wiślanym oraz spotkał się z funkcjonariuszami I Wydziału Lotniczego z siedzibą w Gdańsku ZG KGSG, gdzie stacjonują statki powietrzne wykorzystywane w ochronie morskiej granicy państwowej, samolot Skytruck i Mewa oraz śmigłowiec Anakonda. 

Komendant Główny SG, wraz z towarzyszącym mu Komendantem MOSG, przebywali ponadto z wizytą na amerykańskim niszczycielu rakietowym USS "Donald Cook", który na kilka dni zawinął do Gdyni. Na okręcie spotkali się z attache ds. morskich Ambasady USA w Warszawie komandorem porucznikiem Thomasem Kirsteadem. Zwiedzili również jednostkę, poznali jej konstrukcję i obejrzeli wyposażenie. 

 

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. ogień

    Spotkanie Komendanta Głównego Straży granicznej Polski Z Zastępcą komendanta głównego Straży Granicznej Litwy wstydu nie macie oni prześladują Polaków i jeszcze to małe państewko wystawia na rozmowy zastępcę żeby was poniżyć no ale wy nic hańba

Reklama