Reklama

Służby Mundurowe

Polskie pojazdy ratowniczo-gaśnicze dla Rumunii

  • Jeden z prototypów czołgów Maus, eksponowany w muzeum w Kubince. Fot. Superewer/Wikimedia Commons.
    Jeden z prototypów czołgów Maus, eksponowany w muzeum w Kubince. Fot. Superewer/Wikimedia Commons.

Bielska firma Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych dostarczy do Rumunii 22 nowych pojazdów ratowniczo-gaśniczych, które trafią na wyposażenie straży pożarnej. Wartość kontraktu szacowana jest na 7 mln euro.

Polska firma ma wyprodukować dla Rumunii 22 ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze na podwoziu Scania z napędem 6x6. - "Samochody będą wyposażone w zabudowę modułową: pierwszy i trzeci moduł wykonamy z aluminium a zbiornik wody o pojemności 9000 l oraz zbiornik piany o pojemności 1000 l wykonamy z kompozytu. Samochody będą miały dwa działka do podawania środków gaśniczych oraz dwuzakresową pompę RUBERG EUROLINE" – wyjaśnia szczegóły kontraktu Mariusz Rosa, prezes WISS.

Czytaj także: Airbus zamawia w Polsce samochody specjalne

Warto zaznaczyć, iż nie jest to pierwszy kontrakt firmy z Rumunią, albowiem w ciągu ostatnich kilku lat firma dostarczyła 40 samochodów ratowniczo-gaśniczych za kwotę ok. 15 mln euro. W puli tych pojazdów znalazły się samochody klasy: lekkiej, średniej i ciężkiej, a także podnośniki pożarnicze (PTM – 32D oraz PTM - 48D) wyprodukowane przez firmę Bumar-Koszalin, znajdującą się w Grupie WISS. Planowany jest również kolejny kontrakt, na dostawę trzech ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych, przeznaczonych do prowadzenia akcji ratowniczych na lotniskach.

Oprócz Rumunii firma WISS dostarcza swoje pojazdy m.in. do Danii, Islandii, Belgii, Estonii, Bułgarii, Czech, Niemiec i na Słowację. W sumie przedsiębiorstwo zdobyło już kontrakty na kwotę przekraczającą 130 mln euro.

Reklama

Komentarze

    Reklama