Reklama

Służby Mundurowe

Polska policja wymieni stare pistolety

  • Fot. Policja.pl.
    Fot. Policja.pl.

Sekretarz Stanu w MSWiA Jarosław Zieliński zapowiedział wymianę w Policji starych pistoletów P-64 oraz P-83 na nowocześniejsze Walthery oraz Glocki. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z funduszy zagwarantowanych przez Program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020.

W odpowiedzi na interpelację posła Mieczysława Miazgi (Prawo i Sprawiedliwość) dotyczącej wymiany przez Policję starych pistoletów będących na wyposażeniu funkcjonariuszy, sekretarz stanu Jarosław Zieliński zapewnił, iż proces ten został uwzględniony w Programie modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020.

Czytaj także: Prezydent podpisał ustawę: prawie 10 mld zł dla służb mundurowych

W przedmiotowej ustawie zaplanowano zakup około 10.000 sztuk nowoczesnych pistoletów samopowtarzalnych. Powyższe pozwoli na wymianę najstarszych jednostek oraz na wycofanie z użytkowania przez Policję przestarzałej technicznie broni. Ponadto realizacja planowanego zakupu w ramach Programu ma zakończyć trwający od wielu lat proces przezbrojenia całej Policji w nowoczesny pistolet samopowtarzalny.

Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA .

Sekretarz stanu MSWiA zapewnił również, że zgodnie z informacjami przekazanymi przez Komendę Główną Policji, od 2000 roku podejmowane są działania mające na celu wyposażenie funkcjonariuszy w nowoczesną broń krótką, która docelowo ma zastąpić przestarzałe technicznie 9-milimetrowe pistolety P-64 oraz P-83 zasilane amunicją 9x18 mm Makarow. Obecnie Policja dysponuje ponad 97 000 sztuk nowoczesnej broni krótkiej (Walther P-99, Glock 17, 19, 26), co stanowi 99% zabezpieczenia potrzeb w odniesieniu do stanu zatrudnienia funkcjonariuszy i 95% zabezpieczenia w odniesieniu do stanu etatowego Policji.

Czytaj także: Policyjne lotnictwo wyjdzie z zapaści? MSWiA: Planujemy zakup czterech śmigłowców

Reklama

Komentarze (1)

  1. Bartek

    A czemu nie na PR15. Jak będzie tak nie wybredny na amunicje jak MAG 98 to był by lepszym rozwiązaniem niż plastykowe g... G17,19,26 czy P-99.

Reklama