Reklama

Policja

Polscy policjanci rozpoczęli służbę na litewsko-białoruskiej granicy

Fot. Twitter/Polska Policja
Fot. Twitter/Polska Policja

53 polskich policjantów rozpoczęło dziś służbę na litewsko-białoruskiej granicy. Będą wspierać tamtejszą straż graniczną w walce z nielegalną migracją. Jak mówił do wyjeżdzających na Litwę mundurowych Mariusz Kamiński, szef MSWiA, „to ważna i trudna misja, organizowana na prośbę litewskiego rządu”. Mundurowi do kraju wrócą za miesiąc. 

Polscy policjanci na Litwie wspierać będą tamtejsze służby w ochronie granicy z Białorusią. Szefowa MSW Litwy Agne Bilotaite wyraziła przekonanie, że wspólne działania ochronią granicę przed atakami białoruskiego reżimu.

Nie mam wątpliwości, że wspólnie sprostamy temu wyzwaniu i obronimy Litwę i Polskę przed atakami organizowanymi przez białoruski reżim.

Agne Bilotaite, szefowa MSW Litwy

Decyzję o udzieleniu wsparcia w ochronie granicy litewsko-białoruskiej podjął - na prośbę rządu w Wilnie - Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, oraz komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Jak podkreślał - zwracając się do wyjeżdżających na Litwę mundurowych -  minister Kamiński, "to ważna i trudna misja, organizowana na prośbę litewskiego rządu", a "Polscy funkcjonariusze pomogą chronić bezpieczeństwa granic sąsiada, który jest naszym strategicznym partnerem w Unii Europejskiej i w NATO".

Wsparcie polskich policjantów w ochronie granicy litewsko-białoruskiej będzie trwać miesiąc. Po tym czasie nastąpi zmiana, a mundurowych dziś pełniących służbę na Litwie zastąpią nowi funkcjonariusze.

Na Litwie służbę pełnią policjanci z poznańskiego oddziału prewencji. Jak informował komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, jest to wspólna operacja transgraniczna, na bazie decyzji Rady Europejskiej z 2008 roku, pozwalająca na wspólne działania policja różnych państw w obszarze przestępczości zorganizowanej.

Szef Komisariatu Komendy Głównej Policji Okręgu Wileńskiego Saulius Gagas oświadczył, witając polskich policjantów, że wspólnie z litewskimi funkcjonariuszami "będą wykonywać zadania na odcinkach granicznych i przyczynią się do zapobiegania nielegalnej imigracji".

Z powodu nasilenia się nielegalnej migracji na Litwie od 2 lipca obowiązuje stan wyjątkowy. Litwę wspierają eksperci z Frontexu, Europolu i Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu. W ochronę granicy z Białorusią zaangażowane zostało litewskie wojsko. 

Ogólna liczba osób, które nielegalnie przekroczyły w tym roku litewsko-białoruską granicę, wynosi już prawie 4200. W całym 2020 roku zatrzymano jedynie 81 migrantów.

To nie pierwsza tego typu misja funkcjonariuszy polskiej policji. Mundurowi wspierali w roku 2016, kiedy Europa mierzyła się z kryzysem migracyjnym, Węgrów na granicy z Serbią. Funkcjonariusze pełnią również służbę w organizowanych przez Europol tzw. hotspotach (punktach centralnych) na terenie np. Grecji czy Włoch.

PAP/PM

Reklama
ReklamaReklama

Komentarze

    Reklama