Policyjne śmigłowce Bell będą „ślepe”?

14 maja 2019, 10:11
Bell 407gxi, fot. Bell
Fot. Bell Helicopter

Na początku kwietnia Policja ogłosiła przetarg na dostawę głowic optoelektronicznych i reflektorów (szperaczy) do zamówionych w styczniu 2019 roku trzech śmigłowcach Bell 407 GXi. Jak się jednak okazuje, postępowanie zakończyło się fiaskiem. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Komendę Główną Policji do przetargu nie przystąpił żaden oferent. 

Policja planowała wyposażyć trzy lekkie maszyny Bell 407GXi w nowoczesne systemy obserwacji lotniczej umożliwiające transmisję obrazu i innych danych do stacji naziemnej lub mobilnych odbiorników znajdujących się na wyposażeniu funkcjonariuszy. 

Procedura zakupowa zaplanowana została tak, aby zabudowa systemów zrealizowana została w terminie zbieżnym z harmonogramem dostaw, a więc do końca marca 2020 roku. Wszystko miało kosztować ponad 14,6 mln zł netto, a środki pochodziły z rezerwy celowej na zakup środków transportowych.

Jak pisaliśmy już w kwietniu, planowana konfiguracja lotniczego systemu obserwacyjnego była dość bogata. Obejmowała zarówno system obserwacyjny z możliwością transmisji obrazu w czasie rzeczywistym, jak również sprzężony z głowicą optoelektroniczną reflektor-szperacz.

Zabudowa systemów pokładowych miała zostać zrealizowana przed dostarczeniem śmigłowców do Policji. Przetarg obejmował też wyszkolenie co najmniej 10 operatorów.

Jak się okazuje, postępowanie musiało zostać unieważnione. Jak czytamy w dokumentach KGP wszystko przez to, że w wymaganym terminie nie pojawiły się żadne oferty. Jak na razie nie wiemy czy KGP ma w planach rozpisanie kolejnego postępowania. Jednak biorąc pod uwagę, że pierwszy śmigłowiec Bel 407GXi ma zostać dostarczony już za parę miesięcy, czasu na rozstrzygnięcie ewentualnego nowego przetargu jest coraz mniej. Nie jest zatem wykluczone, że KGP odbierze maszynę (lub maszyny) i dopiero potem rozpocznie proces ich doposażania.

JS/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Je suis Caracal
środa, 15 maja 2019, 12:33

Było brać te śmigłowce od Airbusa wyłonione w PRZETARGU... A tak się kończą zakupy z wolnej ręki.

Orvcio
środa, 15 maja 2019, 08:56

A po co? Jeśli śmigłowcami lata Pan Brudziński?

pytajnik
wtorek, 14 maja 2019, 23:11

Wydaje mi się, że śmigłowce policyjne jak i wojskowe powinny być co najmniej lekko opancerzone. Mylę się?

nie
środa, 15 maja 2019, 02:01

tak

ssssssss
wtorek, 14 maja 2019, 21:07

Jak się de facto wymaga całego systemu wymiany informacji w czasie rzeczywistym dla dowolnej ilości terminali a chce zapłacić jak za trzy zestawy obserwacyjne dla śmigłowców to i nikt nie złożył oferty. Przecież te głowice dla śmigłowców to właściwie tylko dodatek sprzętowy w wymaganym przez policję systemie. Co oni naiwnych szukają? Czy naczytali się po necie i tak wstawiali w wymagania "O! I to niech też będzie! O! I to też fajne jest!"

dobra zmiana PiS
wtorek, 14 maja 2019, 20:14

To, że ślepe to nieważne ! Ważne, że minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński aby dotrzeć do Choszczna (województwo zachodniopomorskie) skorzystał bowiem ze śmigłowca, a podczas lądowania przerwał mecz młodych piłkarzy. Sytuacja wywołała wzburzenie części świadków zdarzenia, sytuację załagodziła jednak możliwość obejrzenia Black Hawka, który przywiózł Brudzińskiego na Pomorze Zachodnie.

Tweets InfoSecurity24