Policjant podejrzany o sprzedawanie służbowych informacji

20 kwietnia 2021, 16:24
policja
Fot. policja.pl
InfoSecurity24
InfoSecurity24

Funkcjonariusz policji w zamian za wynagrodzenie - nie mniejsze niż 21 tys. zł - miał dokonywać sprawdzeń, a następnie udostępniać dwóm kobietom dane osobowe z policyjnych baz danych. Informacje wykorzystywać miała firma windykacyjna.

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk, funkcjonariusz od listopada 2018 do kwietnia 2021 roku dokonał sprawdzenia oraz przekazał informacje dotyczące danych osobowych nie mniej niż 132 osób dla celów związanych z działalnością firmy windykacyjnej. "W zamian za dane otrzymał wynagrodzenie w kwocie nie mniejszej niż 21 tysięcy złotych" - dodała Wawryniuk. 

Osoby podejrzane w tej sprawie zostały zatrzymane na polecenie prokuratora przez funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych KGP w Gdańsku. "Funkcjonariuszowi policji prokurator zarzucił przekroczenie uprawnień poprzez ujawnienie osobom nieuprawnionym danych osobowych stanowiących tajemnicę służbową w zamian za korzyści majątkowe" - tłumaczyła prokurator Wawryniuk.

Prowadzącej działalność gospodarczą kobiecie prokurator zarzucił oferowanie oraz udzielenie policjantowi korzyści majątkowej w zamian za ujawnienie jej informacji dla niej nieprzeznaczonych.

Obojgu podejrzanym za zarzucone przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10. Drugiej z kobiet prokurator zarzucił zapoznawanie się z informacjami dla niej nieprzeznaczonymi, udostępnionymi jej przez policjanta. Grozi jej kara pozbawienia wolności do lat 2.

Podejrzany funkcjonariusz policji na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany przez sąd. Wobec obu kobiet prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze. W przypadku prowadzącej działalność gospodarczą: dozór policji połączony z zakazem opuszczania kraju, poręczenie majątkowe oraz nakaz powstrzymania się od prowadzenia działalności gospodarczej związanej z windykacja lokali mieszkalnych. Druga podejrzana ma dozór policji połączony i zakaz opuszczania kraju.

"W ramach śledztwa badane są wątki dotyczące prowadzenia przez firmę czynności związanych z windykacją lokali mieszkalnych" - dodała prokurator Wawryniuk.

Reklama
Reklama

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Jarosław
czwartek, 22 kwietnia 2021, 22:57

A kto odpowie za wyciek danych ? To nie przestępstwo !!!

RR
sobota, 24 kwietnia 2021, 15:44

Oj tam, oj tam. Takie tam przestepstwo. Po prostu kolejne prawo (Ochrona danych osobowych), które policjantów nie dotyczy. Policjant ma się przedstawić, można bezkarnie go nagrywać i publikować jego wizerunek, a to jest tylko kolejny krok dehumanizacji policjantów.

BadaczNetu
czwartek, 22 kwietnia 2021, 11:48

Policja powinna wspierać firmy windykacyjne w ramach obowiązków służbowych. Ktoś kto nie płaci długów jest przestępcą.

...
czwartek, 22 kwietnia 2021, 21:00

A co z lichwiarskimi pożyczkami i ich późniejszą windykacją ?

...
środa, 21 kwietnia 2021, 13:45

Dobrze, że jest ten dodatek antykorupcyjny dla wykonawczych stanowiskach. On konkretnie motywuje

Kkk
wtorek, 20 kwietnia 2021, 21:02

Za "10" prokurator wypuszcza na wolność placków, którzy niejednokrotnie byli notowani , a policjanta ( który bezapelacyjnie się sprzedał i jego wina jest bezsporna) za taki występek daje sanki.... tych proksów to nieźle po......

Antyprzemoc
środa, 21 kwietnia 2021, 14:35

Zawsze podają zagrożenie "do maksimum" - faktycznie, takie informacje powinny być podawane porządnie: "Za dane przestępstwo grozi od X do Y, przeważnie wyroki opiewają na Z (średnia lub mediana)". I wtedy byłaby jasność. Pozdrawiam.

Tweets InfoSecurity24