Reklama

Służby Mundurowe

Policjanci i żandarmi ćwiczą w Kosowie

Polscy żołnierze z Żandarmerii Wojskowej wzięli udział w kolejnym szkoleniu wraz z funkcjonariuszami policji pełniącymi służbę w misji EULEX w Kosowie. W trakcie ćwiczenia, prezentowano różne metody forsowania drzwi oraz szturmu na pomieszczenie.

W trakcie ćwiczeń w Kosowskiej Mitrovicy, żołnierze i funkcjonariusze ćwiczyli w pierwszej kolejności metody forsowania przeszkód technicznych. Jak informuje DORSZ, jednym z tematów szkolenia było forsowanie drzwi z wykorzystaniem strzelby gładkolufowej typu Mossberg 500a, z użyciem do tego specjalnej amunicji.

Funkcjonariusz EULEX z Mossbergiem 500a
Fot. st. szer. Sebastian Brzezina via DORSZ

Do ćwiczeń doszło po przedstawieniu przez funkcjonariusza policji zasad związanych z BHP, omówieniu przygotowania broni amunicji i uzbrojenia, ochrony balistycznej, metod ustawiania się oraz poruszania. Ważnym elementem było zaprezentowanie taktyk działania w zespole bojowym. Przed przeprowadzeniem ćwiczeń z użycia strzelb omawiano również słabsze punkty przeszkód i metody wykorzystania strzelb do ich eliminacji. Następnie przeprowadzono strzelania praktyczne do przeszkód.

Funkcjonariusz EULEX
Fot. st. szer. Sebastian Brzezina via DORSZ

Drugim poruszonym w trakcie szkolenia tematem, było wykorzystanie do pokonywania przeszkód przedmiotów takich jak łom czy młot oraz użycie drabinek szturmowych. Na koniec ćwiczeń dokonano wspólnego omówienia i podsumowania ćwiczeń.

Misja polskich policjantów w ramach EULEX Kosowo trwa nieprzerwanie od 2008 roku. Z funkcjonariuszami służb mundurowych z misji policyjnej EULEX, realizowanej pod egidą Unii Europejskiej, współdziałają żołnierze ŻW.

Reklama

Komentarze

    Reklama