Reklama

InfoSecurity24.pl | Bezpieczeństwo wewnętrzne i służby mundurowe

Policja zapowiada wzmożone kontrole. Pod lupą korzystający z komórek.

Tydzień po akcji „Prędkość” policjanci planują kolejne intensywne kontrole drogowe w ostatni weekend wakacji - od 31 sierpnia do 2 września.Policja i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oprócz zapowiedzi kontroli apeluje do kierowców o zachowanie ostrożności na drodze i dostosowanie prędkości do panujących warunków.

W najbliższy weekend, podczas którego wiele osób planuje powrót z wakacyjnego wypoczynku, spodziewany jest największy, od wielu tygodni, ruch. Wiąże się to z dodatkowym ryzykiem niebezpiecznych zdarzeń - podczas długiego weekendu sierpniowego (15-19 sierpnia br.) w całej Polsce doszło do 405 wypadków, w których zginęło 41 osób, a 548 zostało rannych. W poprzedni weekend, od 24 do 26 sierpnia, w 314 wypadkach zginęło podczas niego 25 osób a 398 zostało rannych.

W całym 2011 r. na polskich drogach doszło do ponad 40 tys. wypadków. Poszkodowanych zostało 53 tys. 690 osób, z tego 4 tys. 189 poniosło śmierć, a 49 tys. 501 zostało rannych. W porównaniu do 2010 r. przybyło 282 ofiar śmiertelnych i 549 rannych.

Podczas kontroli szczególnie na baczności musza się mieć nałogowi użytkownicy telefonów komórkowych. Od 9 czerwca br., kiedy zaczął obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych, do 27 sierpnia br. 13 297 osób otrzymało łącznie ponad 66 tysięcy punktów karnych za używanie tych urządzeń w trakcie prowadzenia pojazdu (bez zestawu głośnomówiącego). Na podstawie kodeksu drogowego za to wykroczenie przewidziana jest grzywna w wysokości 200 zł. Oznaczałoby to wpływy do budżetu w wys. ponad 2,6 mln zł.

Nowy taryfikator za korzystanie z telefonu w czasie prowadzenia pojazdu kierowca przewiduje 5 punktów karnych (wcześniej było 0 punktów), za przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami kierowca otrzyma 4 punkty (wcześniej był 1 punkt karny), a za przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami (w szczególności bez fotelika) - 6 punktów (wcześniej były 3 punkty).

(MMT)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama