Policja
Policja uzupełnia skład broni. Ruszył przetarg na tysiące pistoletów
![Fot. Lubuska Policja](https://cdn.defence24.pl/2020/04/21/800x450px/jAdLJ3ZWZxL3P9Btc1R1Z3RLUpEO0WRZ3hpUTibI.qsk1.jpg)
Szefostwo polskiej policji planuje zakup pistoletów samopowtarzalnych kal. 9x19 mm Parabellum. Jeśli Komendzie Głównej Policji uda się zlecić dostawy, to do funkcjonariuszy trafić może nawet ponad 9 tysięcy sztuk takiej broni.
Komenda Główna Policji zainteresowana jest zleceniem dostaw pistoletów samopowtarzalnych kal. 9x19 mm Parabellum. Chodzi o 6 300 kompletów w ramach zamówienia podstawowego (gwarantowanego) oraz do 3 000 kompletów w ramach zamówienia opcjonalnego. Broń miałaby zostać dostarczona formacji do 1 października br.
Formacja, podczas oceny złożonych ofert, zwróci uwagę na cenę, okres gwarancji, kompatybilność, żywotność oraz niezawodność. Procedura jest otwarta, a na propozycje KGP czeka do 26 maja, do godz. 9:30. Jak zwykle, jeszcze tego samego dnia formacja dokona ich otwarcia.
Komendę interesuje zakup pistoletów z mechanizmem bijnikowym, o maksymalnej masie wskazanej na 750 g. Co więcej, broń ma mieć maksymalnie 205 mm długości, 35 mm szerokości i 140 mm wysokości. Natomiast sama lufa minimum 55 mm długości. Długość linii celowniczej formacja wskazała na nie mniejszą niż 150 mm.
Pistolet ma być oczywiście odporny na działanie czynników mechanicznych i środowiskowych występujących w warunkach służby policyjnej. Wykorzystane materiały mają zapewnić mu zachowanie parametrów użytkowych przez co najmniej 25 lat. Żywotność lufy, zamka i szkieletu formacja określiła na min. 20 tys. strzałów oraz 5 tys. strzałów na sucho, czyli bez zbijaka. Broń ma oczywiście działać niezawodnie, ale dopuszcza się wystąpienie jednego zacięcia z winy broni na tysiąc strzałów.
Co więcej, wiemy, że broń ma być czarna albo ciemnografitowa. Jej szkielet ma być wyposażony w szynę montażową z systemem mocowania wg. standardu Picatinny MIL-STD-1913 i umożliwiać montaż tzw. smyczy do tylnej, dolnej części chwytu. Pojemność magazynka policja wskazała na co najmniej 15 nabojów.
W skład kompletu wchodzić ma oczywiście co najmniej jeden pistolet, dwie sztuki magazynku, zestaw do czyszczenia i konserwacji, instrukcja użytkowania i konserwacji, karta gwarancyjna oraz pudełko transportowe z tworzywa sztucznego.
Czytaj też: Policyjne beretty dostaną kabury i ładownice
Przypomnijmy, że w październiku 2019 roku formacja rozstrzygnęła przetarg na zakup ponad 4600 pistoletów samopowtarzalnych kal. 9x19 mm Parabellum. W postępowaniu udział brało siedem firm, ale to oferta UMO z Warszawy uznana została za najkorzystniejszą. W związku z tym, do mundurowych jeszcze w tamtym roku trafić miały pistolety Beretta APX, za które KGP zapłaciła ponad 5,3 mln złotych. Chwilę później w ekspresowym tempie Komenda Główna Policji zajęła się dokupowaniem do broni kabur i ładownic.
Jeszcze wcześniej, bo we wrześniu, Komenda Główna Policji zakończyła postępowanie dotyczące realizacji dostaw pistoletów samopowtarzalnych kal. 9x19 mm Parabellum Glock 17 (3 gen.) o podwyższonych parametrach lub równoważnych dla kontrterrorystów oraz Centralnego Biura Śledczego Policji. Jak się okazało, z przetargu zwycięsko wyszedł warszawski Kaliber, choć oferował formacji nie tylko wyższą cenę, ale również krótszy okres gwarancji niż drugi biorący udział w postępowaniu podmiot, czyli firma BERLOPAK.