Reklama

Policja

Policja podsumowuje wakacje. Ponad 5 tys. wypadków, w których zginęło prawie 480 osób

Fot. Polska Policja/Twitter
Fot. Polska Policja/Twitter

W czasie tegorocznych wakacji polska policja zarejestrowała ponad 5 tysięcy wypadków, w których zginęło 479 osób, a ponad 6 tys. zostało rannych - poinformował kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Komisarz Robert Opas podkreślił, że każdego roku wakacje są czasem intensywnej służby dla policjantów pionu ruchu drogowego. "Codziennie na polskie drogi wyjeżdżało ich około 4 tysięcy" – przekazał policjant. "Policjanci ruchu drogowego w całym kraju podczas okresu wakacyjnego byli zaangażowani w zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa i porządku na drogach. Głównym celem było ograniczenie liczby wypadków i kolizji" - zaznaczył.

Podał również dane dotyczące wypadków na polskich drogach. "W okresie wakacji policjanci odnotowali 5 216 wypadków (w 2020 r. – 5 598, w 2019 r. – 6 289), w których zginęło 479 osób (2020 r. - 500, 2019 r. - 594), a 6 172 zostało rannych (2020 r. – 6 525 , 2019 r. – 7 462)" - wyliczył.

Są to dane lepsze niż w poprzednich latach, jednak nie oznacza to, że zabrakło tragicznych zdarzeń, których ofiary znalazły się w tej smutnej statystyce. Nadmierna prędkość, niedostosowana do warunków ruchu oraz lekceważenie fundamentalnych przepisów – jak te w postaci nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu - przyczyniły się do zaistnienia wielu z nich.

kom. Robert Opas, Biuro Ruchu Drogowego KGP

Kom. Robert Opas poinformował także, że od początku 2021 roku prawo jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym zostało zatrzymane 41 029 kierującym. "To nieco mniej takich przypadków niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Rok wcześniej prawo jazdy zostało zatrzymane bowiem 44 523 kierowcom" - tłumaczył dodając, że policjanci od początku roku zatrzymali już ponad 69 tysięcy nietrzeźwych kierujących.

Wskazał, że po wakacyjnej przerwie uczniowie wracają do szkół. "Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w pobliżu placówek oświatowo-wychowawczych, należy spodziewać się większego ruchu samochodów, jak i pieszych. Policyjnych patroli w tych miejscach na pewno nie zabraknie. Bezpieczna droga do szkoły to cel działań funkcjonariuszy" – podkreślił.

W pierwszych dniach września, policyjne patrole będą pełnić służbę w rejonach szkół oraz zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego. Przed rozpoczęciem roku szkolnego policjanci przeprowadzili m.in. weryfikacje oznakowania oraz urządzeń ostrzegawczo zabezpieczających w rejonach szkół oraz placówek oświatowych. W jej wyniku sporządzono blisko 1500 wniosków o jego poprawę.

kom. Robert Opas, Biuro Ruchu Drogowego KGP

Przypomniał też o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, rozsądku i wzajemnym szacunku na drodze. "Wrzesień charakteryzuje się zmienną aurą, co należy wziąć pod uwagę podczas kierowania pojazdem i uczestnictwem w ruchu drogowym w charakterze pieszego. Powracające po długiej przerwie dzieci i młodzież często zapominają o własnym bezpieczeństwie" - dodał.

"Dlatego obowiązkiem nas dorosłych jest dbanie o ich bezpieczeństwo nie tylko w domu, szkole, ale też na drodze. Szybciej zapadający zmrok oraz padający deszcz wymagają od wszystkich szczególnej ostrożności. Najwięcej bowiem w kwestii wspólnego bezpieczeństwa zależy od samych uczestników ruchu drogowego" - zaapelował.

Reklama
Reklama

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze