MSWiA ma nowe propozycje dla mundurowych. NSZZ Policjantów: piłka jest ciągle w grze

14 września 2021, 18:09
wąsik szymczyk jankowski
Fot. MSWiA/Twitter

W przyszłym roku podwyżka w wysokości 500 złotych i 209 złotych w roku 2023, uwolnienie struktury etatowej w komendach i komisariatach, likwidacja drugiej grupy zaszeregowania i zapowiedź waloryzacji uposażeń, a także zwiększenie liczby etatów w policji o ponad 6,7 tys. – z takimi propozycjami, jak mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Sławomir Koniuszy z NSZZ Policjantów, przyszedł dziś na spotkanie ze związkowcami Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA. Z informacji, jakie przekazał Koniuszy wynika, że  protestu na razie nie będzie a piłka wciąż jest w grze. Natomiast mundurowi przedstawili ministrowi listę swoich oczekiwań. Resort ma się do nich odnieść podczas spotkania 20 września. 

Na wynik dzisiejszych rozmów w napięciu oczekiwało tysiące mundurowych. Po wczorajszych negocjacjach, które jak można było nieoficjalnie usłyszeć, nie przyniosły spodziewanych efektów, dzisiejsze spotkanie NSZZ Policjantów i wiceszefa MSWiA traktowane było w kategoriach spotkania "ostaniej szansy". Wiele wskazuje jednak na to, że na ostateczne rozstrzygnięcia będziemy musieli poczekać do przyszłego poniedziałku.

Jak podkreślał w rozmowie z InfoSecurity24.pl Sławomir Koniuszy z NSZZ Policjantów, "podczas dzisiejszego spotkania nastąpiła ewolucja w stosunku do tego, co minister proponował wczoraj (13 września, podczas spotkania z FZZ Służb Mundurowych - przyp. red)". Poinformował, że wiceszef MSWiA przyszedł z kilkoma nowymi pomysłami i rozwiązaniami.

Co zatem leżało dziś na stole? Po pierwsze - jak relacjonuje Koniuszy - "podwyżka w przyszłym roku, (łącznie: w ramach ustawy modernizacyjnej i waloryzacji - przyp. red.) miałaby wynieść 500 złotych, a w 2023 roku 209 złotych". 

MSWiA zaproponowało "likwidację ograniczeń struktury etatowej w komendach i komisariatach". Jak tłumaczy Koniuszy, chodzi o to, by mundurowi pełniący dziś służbę na stanowiskach, gdzie maksymalnie przewidziano np. trzecią grupę zaszeregowania, mogli awansować dalej pozostając na danym stanowisku.

Kolejna propozycja, z jaką przyszedł dziś minister Wąsik, to likwidacja drugiej grupy zaszeregowania. Co z funkcjonariuszami pełniącymi dziś służbę w drugiej grupie? Automatycznie awansują na trzecią, oczywiście z wyższymi składnikami uposażenia, natomiast ci z trzeciej grupy zostaną awansowani na grupę czwartą.

Sławomir Koniuszy, NSZZ Policjantów 

Jak zdradził Koniuszy, jeśli chodzi o automatyczne awanse w dalszych grupach, "trwają wyliczenia" na ile wystarczy modernizacyjnych pieniędzy.  Co ciekawe, MSWiA ma też zamiar zwiększyć liczbę etatów w podległych sobie formacjach. W policji ma ona wzrosnąć o ponad 6,7 tys. - mówi redakcji przedstawiciel NSZZ Policjantów. Podczas spotkania minister miał też zadeklarować, że jeśli w 2023 roku pensje w sferze budżetowej będą waloryzowane, dotyczyć to będzie też mundurowych uposażeń. 

Związkowe propozycje

Koniuszy podkreśla, że choć minister położył na stół nowe karty, mundurowi także przedstawili swoje oczekiwania. Po pierwsze, związkowcy chcą, by przyszłoroczne podwyżki wynosiły 500 złotych netto, a więc na rękę, a nie brutto, jak zakłada to MSWiA. "Nie zwiększając budżetu ustawy modernizacyjnej proponujemy, żeby przegrupować te środki. Mówiąc wprost, można przesunąć część pieniędzy przewidzianych na inwestycje na te elementy związane ze wzrostem uposażeń" - mówi przedstawiciel NSZZ Policjantów. Dodaje, że związkowcy chcą też, by "każdy funkcjonariusz otrzymał podwyżkę w równej wysokości". Jak przekonuje by w policji było to możliwe, o kwotę podwyżki zwiększony musi zostać dodatek za stopień. 

Chcemy też, żeby w dodatki służbowe i funkcyjne "wpleść" mechanizm progresywny, tak by uzależnić je od stażu służby i wywiązywania się ze swoich obowiązków.

Sławomir Koniuszy, NSZZ Policjantów 

Przedstawiciel związkowców przekonuje, że "piłka jest w grze, ale czasu jest mało". Kolejne, i chyba ostanie (na co na pewno liczą mundurowi) już spotkanie zaplanowano na 20 września, i to wtedy - jak mówi redakcji Koniuszy - "minister będzie musiał definitywnie odnieść się do propozycji".

Na razie protestu nie ma, bo dzisiejsze deklaracje są jakimś postępem w naszych negocjacjach. Ale jak rozwinie się sytuacja, tego nie wiemy. Nie ogłaszamy dziś protestu dlatego, że minister zadeklarował wole do rozmowy. Sam powiedział, że to nie jest jeszcze ostatnie zdanie.

Sławomir Koniuszy, NSZZ Policjantów 

Koniuszy podkreśla, że najpierw trzeba "zamknąć etap modernizacji i realizacji podpisanego w 2018 roku porozumienia". Potem związkowcy chcą powołać "szeroki zespół" i skupić się m.in. na tym, o czym dziś, w ramach oddolnej akcji, mówi mundurowe środowisko. 

Czy dzisiejsze spotkanie uspokoi nastroje wśród funkcjonariuszy? Rozgoryczenie sporej części środowiska, jest - jak się wydaje - na tyle duże, że załagodzenie sytuacji nie będzie takie łatwe, choć nie jest też niemożliwe. Wiele zależy od tego, jak w przyszłym tygodniu zachowa się MSWiA oraz jak szybko, po tym jak związkowcy i minister dojdą już do kompromisu, rozpoczną się rozmowy o dalszych reformach i zmianach.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 393
Czytaj ze zrozumieniem
czwartek, 16 września 2021, 23:09

Kolego, to nie podwyżki dla policji lecz służb mundurowych, w tym służb specjalnych, masz wąską wiedzę.

Piotr Ogonek
czwartek, 16 września 2021, 22:54

Wąsik nie ma zamiaru dotrzymać żadnych porozumień,ustaleń ani umów.Wszystkie te spotkania to cyrk dla naiwnych,gra na zwłokę to ich cel.

.
czwartek, 16 września 2021, 23:49

Pewnie już jest skazany na Parlament Europejski jak Brudziński

Hu788
czwartek, 16 września 2021, 22:38

Teraz w policji bedzie wiecej niz w sluzbach specjalnych.

Marcel
czwartek, 16 września 2021, 23:46

W policji zawsze było najmniej kasy, największa formacja, najwięcej, najbardziej rozległych zadań, wzamian najniższe upsażenia, brawo wy !!

Teraz na widzicie?
czwartek, 16 września 2021, 23:07

Hu778, i zobaczcie jak pompowany jest przez media ten balonik, wszędzie można znaleźć i do że oto dostaniemy podwyżki, nic nie jest ważne, tylko nasze podwyżki, szkoda że przez 20 lat wcześniej nie pisali że byliśmy pomijani szerokim łukiem, wtedy o tym nie pisali !!!

Klema
czwartek, 16 września 2021, 23:31

Dlaczego nikt nie pisze że to kwoty brutto minus trzynastka?, wtedy byście przestali kłapać, bo to są grosze

mikki
czwartek, 16 września 2021, 22:34

powinno się wydłużyć przejście na emke do 30 lat służby, i 60 lat życia do tego godziwe zarobki i nikt by nie płakał. Żyjemy coraz dłużej i przy odrobinie dobrej woli i chęci w wieku 60 lat można utrzymać formę. No ale jak patrzę na młodych co po 100m maja zadyszę i patrzą tylko jak tu kebsa o p i e r.... no to o czym my mówimy. Ci co chcą tam 15 czy 15a niech mają. Jak służba wróci do normalności przywrócą jej szacunek i godziwe zarobki to chętnych będzie na kopy

Xo1
piątek, 17 września 2021, 11:35

Oczywiście że tak - chcemy kasy unijnej, zarobków unijnych ale pracować chcemy w oparciu o przepisy stalinowskie lub sowieckie. Emki po 15 czy nawet 25 latach i to jeszcze bez limitu wieku to kpina - cofnęliśmy się w rozwoju do średniowiecza. Nawet za komuny milicjant w cywilu czy mundurze do 55 roku życia musiał pracować. W całej Europie są mundurowi, policjanci, strażacy itp i nigdzie nie maja tak szybkich emek, nie ma tam uzasadnienia tak szybkich emek a przecież ich praca taka sama jak u nas. Strażak tak samo gasi pożar a policjant tak samo zatrzymuje. Emki w unii: Austria - 65 lat wiekiem, Estonia 60 lat, Holandia 61 lat, Hiszpania 65 lat wiekiem, Niemcy 60 lat, Francja - krawężnik 50, starszy oficer 58-60 lat wiekiem, Wielka Brytania 35 lat służby czyli też min. 55 lat wiekiem.

poll
piątek, 17 września 2021, 23:00

chyba nie wiesz o czym piszesz, ja w psp robie za drogowców, pogotowie, policjję,ochrone srodowiska i cholera wie jeszcze kogo... jak to sie mówi - nie wiesz co z tym zrobic? dzwoń do straży ! . zagraniaca -tam kazdy robi swoja grząkę, wiec nie porównuj naszej pracy z zagranica

TT
czwartek, 16 września 2021, 23:51

Daj przykład, zatrudnij się w policji i co 60 roku życia załatwiaj interwencje. Z fotela przed komputerem to wygląda na łatwiznę

Hgw
piątek, 17 września 2021, 09:29

Proszę. Pan Adam z Gniezna. 47 lat służby w WRD. Zresztą asp. szt.

Podatnik
czwartek, 16 września 2021, 23:49

Mikki, 99-93 nie art.15 tylko 15a i 15aa, lata cywilne i lata mundurowe osobno liczone, tak chcę podatnik i tak jest uczciwie, reszta mnie nie i interesuje, reguluje to ustawa.

Ela
piątek, 17 września 2021, 10:05

Ciekawe co byś napisał jakby z datą wsteczną z wysługi usunęli dla cywili studia, wojsko, prace na pół etatu. Nikt nikomu łaski nie robi a rzad ma się trzymać zasad. 99-03 podejmowali decyzje o przyjęciu wiedząc że łączą cywila z mundurem -żadna łaska rządzących tylko zwrot

Polo
czwartek, 16 września 2021, 23:12

Hehe, dobre, napisał potencjalny beneficjent 15a, która zaraz po otrzymaniu swojego zniknie na emke, słabe i czytelne, mam nadzieję że zostanie 15aa

Zasada
czwartek, 16 września 2021, 21:32

Najważniejsza jest w tej rozgrywce podwyżka i waloryzacja, reszta, czyli grupy, to będzie odległa perspektywa obwarowana szeregiem kryteriów, pamiętajcie złotą, prostą zasadę "masz na ręku to masz, a jak nie masz na ręku, to nie masz", to co możesz mieć, a nie masz nie istnieje, proste.

Tweets InfoSecurity24