Reklama

Służby Specjalne

Polak skazany za kradzież danych okrętu podwodnego Royal Navy

  • Fot. MoD UK/Crown Copyright.
    Fot. MoD UK/Crown Copyright.

Brytyjski sąd skazał na 4,5 roku więzienia obywatela Polski, który usiłował sprzedać informacje dotyczące atomowych okrętów podwodnych, wykorzystywanych przez Royal Navy.

Jak podaje The Guardian, skazany wykradł dokumenty, po czym chciał sprzedać je przedstawicielom polskich służb dyplomatycznych. Jednakże, o sprawie powiadomione zostały brytyjskie władze.

Według The Telegraph Marcin K. został zatrzymany po przeprowadzeniu prowokacji, w ramach której funkcjonariusz służb państwowych Wielkiej Brytanii zaproponował mu wręczenie 4 000 funtów za przekazanie informacji, które skazany wykradł z mieszkania pracownika spółki Babcock.

Daily Mail podkreśla, iż wśród nich prócz niejawnych dokumentów znajdowała się ilustracja grodzi brytyjskiego okrętu typu Trafalgar, która nie była zastrzeżona. Została wcześniej pokazana sprawcy przez okradzionego inżyniera – sąsiada skazanego.

Brytyjskie media zwracają uwagę, że Marcin K. był już wcześniej karany za przestępstwa w Polsce, w tym m.in. za rozbój, włamanie i utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości. Pierwotnie dążył do uzyskania za wykradzione dokumenty 50 000 funtów. W sądzie zeznał, iż popełnił przestępstwo z zamiarem wykorzystania swoich doświadczeń z procederu jako podstawy do napisania powieści szpiegowskiej. 

Reklama

Komentarze

    Reklama