Pogranicznicy z kluczykami do nowego śmigłowca

11 kwietnia 2019, 14:13
SG robinson r44, fot. Twitter MSWiA
Fot. Twitter MSWiA

Stan latającej floty Straży Granicznej, zwiększył się dziś o jedną maszynę. Pogranicznikom przekazano dziś, zakupiony w ubiegłym roku, śmigłowiec Robinson R44. "Nowy śmigłowiec będzie wspierał działania Straży Granicznej, która pełni służbę ochrony granic nie tylko naszego kraju, ale zewnętrznej granicy UE. W dobie kryzysów migracyjnych i innych zagrożeń rola Straży Granicznej jest nie do przecenienia" - powiedziała wicepremier Beata Szydło, przekazując w Nowym Sączu maszynę pogranicznikom. 

Dziś w Nowym Sączu Straż Graniczna otrzymała nowy śmigłowiec - Robinson R44 Raven II, dostarczony przez firmę BRJ Sp. z. o.o. W przekazaniu helikoptera uczestniczył szef MSWiA minister Joachim Brudziński.

"Nowy Sącz to bardzo ważny punkt w systemie bezpieczeństwa, za które odpowiada m.in . Straż Graniczna. Ważne, aby w takim miejscu stacjonowały śmigłowce, które będą patrolować górską granicę państwa" - powiedział zwracając się do funkcjonariuszy SG szef MSWiA Joachim Brudziński. Jak przekonywał minister Brudziński, flota powietrzna Straży Granicznej w najbliższych miesiącach powiększy się. "Będziemy sukcesywnie przeznaczać środki na szkolenie funkcjonariuszy. Dążymy do tego, abyście byli wyposażeni w sprzęt, który daje gwarancję perfekcyjnej i bezpiecznej służby" - dodał.

Najnowszy śmigłowiec Straży Granicznej posłuży głównie do szkolenia oraz - w mniejszym zakresie - podobnie jak inne statki powietrzne tej formacji do działań obserwacyjnych.

Śmigłowiec Robinson R44 Raven II wyposażony jest w nowoczesną awionikę cyfrową firmy Garmin, posiada zdwojony układ sterowania i czteromiejscową kabinę. Napęd zapewnia sześciocylindrowy silnik Lycoming IO-540-AE1A5 o mocy startowej 245 KM, co pozwala osiągnąć prędkość 234 km/h i zasięg około 560 km bez zbiorników dodatkowych, które można umieścić pod fotelami pasażerów.

Dostarczony Straży fabrycznie nowy śmigłowiec jest certyfikowany do wykonywania lotów VFR-Dzień i VFR-Noc. Straż Graniczna kupiła go za kwotę 3 173 400 PLN. Dwie identyczne maszyny w minionym roku kupiło Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

R44 to nie jedyny wiropłat, jaki trafi w tym roku do funkcjonariuszy Straży. Na październik zaplanowana jest dostawa śmigłowca wielozadaniowego Airbus H135.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
przemass
sobota, 13 kwietnia 2019, 20:30

Ale czemu nie nasz Puszczyk? Dziwne...

Aster
sobota, 13 kwietnia 2019, 00:15

Wolałbym SW 4 Puszczyk może zbyt drogi ?

Znawca
niedziela, 14 kwietnia 2019, 19:38

Na pewno droższy w eksploatacji... Robinson do szkoleń wystarczy, ale są bardziej wyspecjalizowane wersję "policyjne"...

asdf
piątek, 12 kwietnia 2019, 13:31

Ja mam pytanie co to za dziwny znak na belce ogonowej ? Nie jest to Polska szachownica.

Nico
środa, 5 czerwca 2019, 10:12

szachownica lotnictwa SG. I to jest Polska szachownica. Od 1991 roku statki powietrzne Straży Granicznej Polski noszą wzór biało-czerwonej szachownicy w kształcie koła na tle zielonego kwadratu. Obrócona o 45° biało-czerwona szachownica była także malowana od lat 60. do lat 80.

Znawca
niedziela, 14 kwietnia 2019, 19:37

Tak oznaczane są statki powietrzne SG

Eror
piątek, 12 kwietnia 2019, 12:18

A może ktoś opowie o problemach kadrowych SG jeśli chodzi o pilotów. Nikt z uprawnieniami pilota nie chce za te pieniądze służyć. Zrobiła się dziura pokoleniowa bo zostało kilku... Dosłownie kilku dziadków co mogą latać. Zresztą niedługa zwieja na emeryturę

Pawel
piątek, 12 kwietnia 2019, 10:39

Bo nasze SW4 by sie nie nadaly. Brawo -

Tweets InfoSecurity24