Reklama

Służby Mundurowe

Poduszkowiec Straży Granicznej uratował wędkarzy

  • Fot. A. Nitka/Defence24.pl
    Fot. A. Nitka/Defence24.pl

Należący do Morskiego Oddziału Straży Granicznej poduszkowiec SG-411 uratował na Zalewie Wiślanym czterech wędkarzy uwięzionych na krze lodowej. 

W dniu 22 lutego br. w godzinach południowych placówka Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Starej Pasłęce została poinformowana przez funkcjonariuszy PSP w Braniewie, że na Zalewie Wiślanym na wysokości Różańca czterech wędkarzy zostało uwięzionych na krze lodowej i nie może samodzielnie powrócić na brzeg. Wobec powyższego do akcji skierowany został SG-411, jeden z dwóch poduszkowców typu Griffon 2000 TD Mk III, bazujących na stałe w okresie zimowym nad Zalewem Wiślanym.

Po dotarciu do wędkarzy, aby nie dopuścić do załamania się lodu załoga poduszkowca nakazał mężczyznom rozproszyć się. Następnie jeden z funkcjonariuszy ubrany w specjalny skafander oraz zabezpieczony linką asekuracyjną, zszedł na lód i po kolei ewakuował wędkarzy na pokład SG-411. Żaden z amatorów wędkarstwa podlodowego nie potrzebował pomocy medycznej. Po przetransportowaniu na ląd zostali oni przekazani służbom ratowniczym.

Fot. A. Nitka/Defence24.pl

Była to już kolejna akcja ratownicza przeprowadzona na tym akwenie przez załogę poduszkowca typu Griffon 2000 TD Mk III. Żaden inny pojazd znajdujący się na wyposażeniu służb ratowniczych na tym obszarze nie dysponuje tak unikatowymi możliwościami jak operowania zarówno na wodzie, jak i na lądzie oraz lodzie. Należy mieć więc nadzieje, że wykorzystywane jednostek tego typu na Zalewie Wiślanym nie zakończy się wraz z końcem służby obecnie eksploatowanych poduszkowców.

Czytaj też: Priorytety Straży Granicznej: Wieże obserwacyjne, statki powietrzne i broń

(AN)

Reklama

Komentarze

    Reklama